En  başarılı içerik üreticilerimizin önerilerini bir araya getirdiğimiz “Başarılı İçerik Üreticilerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?” serimizin ikincisi yayında. Keyifli okumalar!

Yaza

1.Sabır

Bir içerik üreticisi sabırlı olmalı çünkü belirli yönlendirmelere uyarak gerçekleştirilen içerik üretimi yoğun bir zihinsel bir aktiviteyi gerektiriyor. Ancak direktifler atlanmadan, ayrıntılara önem verilerek kaleme alınan bir içerik, talepleri tam anlamıyla karşılayabilir.

Aceleci, içeriği olabilecek en kısa sürede bitirmeye, kısıtlı vakitler içinde mümkün olan en yüksek sayıda içerik üretmeye odaklanan bir yaklaşım ise büyük ihtimalle içerikle ilgili taleplerin bir kısmının atlanmasına yol açar. Sonuçta elimizde yarım yamalak, revizeye ihtiyaç duyan bir içerik kalır ki bu durum, içeriği talep eden taraf için de bizim için de ekstra enerji ve zaman kaybı anlamına geliyor. O nedenle tüm içerik üreticilerine, başarmanın sırrının biraz da sabır ve sebattan geçtiğini söyleyebilirim.

Kahve

1.Gözlem gücü

Bir içerik üreticisi, içerik ürettiği markanın kimliğini, kullandığı dili ve kitlesini iyi analiz etmeyi başarmalı. Ürettiği içeriklerin marka imajıyla ters düşmemesi ve kitlesi tarafından tüketilebilmesi için analiz yeteneğini konuşturması gerekiyor. İyi bir içerik üreticisi, blog içeriği ya da ürün açıklaması farketmeksizin hazırlık aşamasının bir kısmını gözlem yaparak geçirmeli.

2. Doğallık

Başarılı içerik üreticileri, gözlem yaparak elde ettikleri verileri iyi kullanmalı. Üretilen içerik, kullanılacağı alanı tamamlayıcı nitelik taşımalı. Yani yayınlandığı mecrada daha önce yayınlanan içeriklerin diliyle uyumlu olmalı. Böylece içerik oraya sonradan eklenmiş gibi durmayacaktır.

yazitahtasi

1.İstikrar

İstikrarlı ve öğrenmeye açık olmak içerik üretiminde başarıyı getiriyor. İstikrar ve sürekli üretim hem içeriklerin hızla hazırlanmasına hem de yazın pratiğinin gelişmesine neden oluyor. İçerik üreticisinin istikrarı, düzenli gelir elde etmesini de mümkün kılıyor.

Öğrenmeye açık olmak ise bu noktada üretim istikrarını destekliyor. İçeriklerin yazılma sürecinde yazar da sürekli yeni bilgiler ediniyor. İçerikler yazarların uzmanlığından beslenirken yazara da öğrenme fırsatı sunuyor. Başarılı içerik üreticilerinin bu özellikleri taşıdığını, içerik üreticisi adaylarının da bu yetilere sahip olması gerektiğini düşünüyorum.

Sunderland

1.Çevresel Koşullar ve Zihinsel Meşguliyet

Sistem size, dilediğiniz yerde çalışma opsiyonu tanıyor olabilir ama konsantrasyon için sabit bir çalışma mekanınızın olması ve oraya alışmanız (Atla Gel Şaban filmindeki minibüs sahnesini hatırlayın.) bana göre önemli. Ayrıca, zihninizi meşgul edecek negatif düşüncelerden kurtulmanız ve işinize odaklanmanız şart. Aksi hâlde yarım saatte yazıp bitirebileceğiniz bir yazıya saatlerinizi verip yine de içeriği hazırlayamayabilirsiniz.

2. Yetkinlik Farkındalığı ve Farklı Alanlara Yatkınlık

Markaların işine yarayacak, okuyucuların da zevkle okuyacağı yazılar hazırlamak için yetkinlik kartınızı kullanın. Anladığınız işte daha detaylı ve sonuna kadar kendini okutabilen içerikler hazırlayabilirsiniz. Mesleki yetkinliğinizin yanında hobi ve ilgi alanlarınızla ilgili içerikler de hazırlamanız mümkün. Tabii yazı kurgusuna dikkat edip ayrıntıları atlamamaya gayret edin.

3. Araştırma Yapmak

Yetkin olduğunu alan ya da ilgili olduğunuz konulara dair araştırmalar yapın; okuyun, dinleyin, izleyin. Kendinizi geliştireceğini düşündüğünüz her şeye zaman ayırın. Meyvesini mutlaka toplarsınız.