Kişilerle markalar arasındaki ilişkileri inceleyen Edelman pazarlama şirketinin yaptığı bir araştırmada kişilere soruluyor: “Sizce markaların sizinle içerik paylaşma motivasyonunun altında ne yatıyor?”. Araştırmaya katılanların %30’u markaların paylaşım motivasyonunu samimi bulduğunu; %70’i ise firmaların satışlarını artırmak için tamamen kâr odaklı bir yaklaşım içerisinde içerik paylaşımı yaptıklarını ifade ediyor. Bu içeriğimizde İstatistiklerle İçerik Üretmek konusunu sizler için ele aldık.

2014 yılında yapılan bu araştırmadaki rakamlar bize bir kez daha gösteriyor ki artık İnternet’te yüzlercesine rastladığımız aldatıcı içeriklerle samimi içerikleri birbirinden ayırmak giderek zorlaşıyor. Siz müşterilerinize onların ihtiyaçlarına cevap verecek, faydalı içerikler sunma çabası içerisindeyken, kişilerin güvenini sarsan içeriklerden sıyrılmanız güçleşiyor.

Peki, bir marka olarak, müşterilerinizin “bana satış yapmak istiyor” algısını yıkıp, onlara değerli bilgiyi nasıl ulaştırırsınız? Cevabı verelim: Onların güvenini kazanarak. Peki, o güveni nasıl kazanırsınız? Düşüncelerinizi somut verilere dayandırarak.

Blog içeriklerimizde sık sık vurguluyoruz: Kişiler sunduğunuz ürün ve hizmetinizi almadan önce size güven duymak isterler. Çünkü aslında ihtiyaçlarımız değil duygularımız doğrultusunda satın alırız. Tanımadığınız bir kişiye ürün/hizmetinizi satmaya çalışarak onun güvenini kazanamazsınız. Pazarlama içerikleri işte bu yüzden vardır. Pazarlama içeriklerinizde sunduğunuz bilgileri somut verilerle ne kadar destekleyebilirseniz hedef kitlenizin gözünde de o denli güven kazanırsınız.

İçeriğinizi basit bir infografikle sunmak, bir hikayeyi rakamlarla anlatmak, hatta kendi hikayenizi istatistiklerle anlatabilmek müşterilerinizde güven oluşturur.

istatistik-icerik-uretimi

Müşterilerinize İstatiksel Veri Sunmanızın Avantajları Nelerdir?

Veriler İspatı Kolaylaştırır
Bir konuya ilişkin ne düşündüğünüzü anlatabilir, uzun uzun açıklayabilirsiniz. Ancak göstermek anlatmaktan çok daha etkilidir. Düşüncelerinizi istatistiklere dayandırırsanız hem vermek istediğiniz mesajı daha net verebilir hem de hedef kitlenizde güven oluşturabilirsiniz.

Veriler Saydamlık Sunar

Müşterinize saydamlık sunmak demek sizi daha iyi tanımasına imkan vermek demektir. Şöyle düşünün: İçinde ne ile karşılaşacağınızı bilmediğiniz bir evin kapısından girerken mi daha fazla tereddüt duyarsınız yoksa zaten hakkında bilgi sahibi olduğunuz bir eve girerken mi? Sattığınız ürün, hizmete ilişkin bilgileri ve hepsinden öte kendi markanıza ait bilgileri rakamlarla sunabilirseniz müşterileriniz sizin dünyanıza girmeye daha çok istekli olacaktır.
Firmanız hakkınızda, ürün/hizmetleriniz hakkında ne kadar fazla veri, istastistiksel bilgi sunabiliyorsanız sunun; asla pişman olmayacaksınız.

Veriler Size Uzmanlık Sağlar
İçeriklerinizi sadece müşterileriniz değil; rakipleriniz, ilgili sektörlerde faaliyet gösterenler, çalışanlarınız da takip ediyor. Söylediklerinizi rakamlarla desteklemek size kredibilite katar. Rakamların olduğu yerde duygular, ego yoktur. Rakamların olduğu yerde subjektivite değil objektivite vardır.

istatistik-icerik-uretmek

Hangi Verilerden Yararlanabilirsiniz?

Bilimsel Araştırmalar: Anlattıklarımıza, yazdıklarımıza “araştırmalar gösteriyor ki…” diye başlarız ya çoğu zaman. Düşüncelerimizi bilimsel verilerle desteklemek dinleyicide/okuyucuda güven uyandırır. Konunuzla ilgili ilginç olabilecek bütün araştırma verileri size güvenilirlik katar.

Müşteri Verileri: Pazarlamada müşteri verileri daha çok müşteri deneyimini iyileştirmek için kullanılır. Ancak, siz bu verileri pazarlama, satış departmanınızın dışına taşıyarak, herkesle paylaşabileceğiniz bir bilgi haline getirebilirsiniz. Örneğin, müşteri profilinizi, onların tercihlerini, yaş aralıklarını, nelerden hoşlandıklarını, işletmenizin ekibinin kimlerden oluştuğunu anlatan bir infografiğe müşterileriniz düşündüğünüzden daha çok ilgi gösterecektir; bundan emin olabilirsiniz.

Firmanıza Ait Veriler: Kim olduğunuz, neler yaptığınız, bugüne kadar hayata geçirdiğiniz ürün/hizmetler, aldığınız geri dönüşler infografik konusu olabilir.

Bunların yanı sıra, gerçekleştirdiğiniz bir sektörel etkinlik veya sosyal etkinlik de pekala rakamlarla anlatılabilir. Artık yaratıcılığınıza kalmış!

Eğer siz de küçük veya orta ölçekli bir işletme iseniz, bu içerik tam size göre…
Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan IBM içerik pazarlamasını tekniklerini nasıl yaratıcı bir şekilde kullanıyor, merak ediyor musunuz?
Belki siz de, içerik pazarlamanızda bu SEO hatalarını yapıyor olabilirsiniz, isterseniz hemen bir göz atın.
Markanızın sosyal medya etkileşimini artırmak için ipuçlarını bir de bizden dinleyin.

İçerik pazarlamasında desteğe ihtiyaç duyduğunuz her anda, biz size desteğe hazırız.

Bizi Takip Edin!

http://www.icerikbulutu.com

https://medium.com/@icerikbulutu

https://twitter.com/icerikbulutu

https://www.facebook.com/icerikbulutu