Eskiden firmanız ve ürünleriniz hakkında potansiyel müşterilerinizi fikir sahibi yapabilmek için reklam göndermeniz, e-mail aracılığıyla onları “rahatsız etmeniz” veya telefon açmanız gerekirdi. Web tabanlı reklam araçları devreye girdiğinden beri müşterilerinizi artık kaliteli içeriklerle firmanıza veya ürün, hizmetlerinize yönlendirebiliyorsunuz. Diyebiliriz ki, siz müşterilerinizin peşinden gitmiyor, artık onların size gelmesini sağlıyorsunuz.

Öte yandan, içerik pazarlamasında da trendler hızla değişiyor. Aynı sektörde yer alan firmalar hemen hemen aynı yöntem ve stratejileri kullanarak müşteri çekmeye çalışıyorlar. İşte, bu noktada ne kadar yaratıcı olursanız o kadar fark yaratıyorsunuz.

İncelemelerimizden ve deneyimlerimizden hareketle, İçerik Bulutu olarak yayıncılar için bazı ipuçları sunuyoruz:

İçeriğinizi İnteraktif Hâle Getirin

icerik-interaktif

İçerik pazarlamasını 2 aşamalı düşünebiliriz. İlk aşama; firmanız ve ürünleriniz hakkında potansiyel müşterilerinizi bilgilendirme amacıyla içerik hazırladığınız aşamadır. İkincisi ise hazırlanan bu içeriklerin potansiyel müşterilerinize ulaşmasını sağladığınız aşamadır. Unutmayın ki, ikinci aşama da en az birinci aşama kadar önemlidir. Genellikle Facebook, Twitter, Linkedin başta olmak üzere sosyal medya araçları vasıtasıyla gerçekleştirilen, içeriği potansiyel müşteri ile buluşturma safhası önemsenmeyen veya sıklıkla atlanan bir safhadır. Eğer bu süreci atlarsanız işinizi tamamen şansa veya SEO başarınıza bırakmış olursunuz. Elinizde böyle bir imkan varken, bunu mutlaka değerlendirmelisiniz.

Potansiyel müşteri ile içerik buluşmasına yönelik ivmeyi kazandırdıktan sonraki süreç ise içeriklerinizi interaktif hâle getirmektir. Bunu sağlamak için içeriklerinizi mutlaka geri bildirimlere açın. Okuyucunuzun, potansiyel müşterilerinizin yorumlarını, eleştirilerini dikkate alın, hepsini değerlendirin ve geri bildirim yapanlarla iletişim halinde olun. Size asıl kazandıracak olan budur.

IBM’in 2015 Dijital Deneyim Araştırması’na göre, markaya özel / kişiselleştirilmiş içerikler tüketicinin ilgisini daha fazla çekiyor. Çünkü tüketici böylelikle hem markayı daha kolay hatırlıyor hem de firmayla birebir iletişime geçmeye daha fazla eğilim gösteriyor.

Anahtar Kelimeye ve Satışa Fazla Odaklanmayın

anahtar-kelime-icerik

Müşteri davranışlarının ve beklentilerinin giderek değiştiğini biliyoruz. Müşteriler bir ürün veya hizmet almadan önce artık blogları okuyor, Google aramaları ile hızlı ve düzenli bilgiye sahip oluyorlar. Bir ürün satın almadan önce İnternet’ten araştırma yapan tüketici oranı %81. Arama motorlarından siteye ulaşılarak yapılan satışlar, online firmaların satış oranlarında en üst sırayı alıyor. O bakımdan, içeriklerinizde anahtar kelimelere ve SEO’ya odaklanmanız son derece önemli. Aynı şekilde Google Adwords’den yararlanmanız da son derece faydalı.

Ancak, aklınızdan çıkarmamanız gereken husus, çekici içeriği olan her zaman kazanır. Yoğun anahtar kelime kullanımı içeriğinizi temel amacından uzaklaştıracaktır. İçerik pazarlamasının revaçta olmasının nedeni müşterinizin sizi bilgi ve/veya eğlence ve/veya ilham kaynağı olarak konumlandırmasıdır. İçeriğinize agresif pazarlama katarsanız müşterinizi uzaklaştırırsınız. Amacınız ürününüzü satmak değil; potansiyel müşterilerinizi etkilemek olsun. Satışa odaklanmayın; eğlendirmeye veya bilgilendirmeye odaklanın.

Düzenli Ölçüm Yapın

icerik-olcum

İçeriklerinizin gerçekten faydalı olup olmadığının ölçümünü yapın. İstatistiklerinizi inceleyin. Bu ölçüm, şu soruların cevaplarını almanızı sağlayacaktır:

-Hangi içerikleriniz daha fazla okunmuş?
-Hedef kitleniz ne istiyor? Ne bekliyor?
-Hangi başlıklarınız ve hangi tür içerikleriniz daha çok ilgi uyandırmış?

Ölçümde:

-Sayfaya tıklayan kişi sayısı/yüzdesini,
-Kişilerin sayfada geçirdikleri zaman yüzdesini görebilirsiniz.

Newscred’e göre yüksek kaliteli içerik üreten web sitelerinde kişilerin geçirdiği zaman daha fazla. Bir kişinin bir içerik üzerinde harcadığı ortalama süre ise 37 saniye.

Ölçüm sonucu edindiğiniz bilgiler doğrultusunda içerik stratejinizi tekrar değerlendirin ve içerik firmanızla birlikte efektif bir strateji belirleyin.

Sektörünüzü ve Rakiplerinizi Takip Edin

icerik-sektor

Sektörünüzde son trendler neler? Rakipleriniz neler yapıyor? İnceleyin. Sadece Türkiye ile yetinmeyin, yurt dışı örneklere bakın. Bu sayede, pazarlama stratejinize rakiplerinizden farklı ve daha yenilikçi unsurlar ekleyebilirsiniz.

B2B pazarlamasında bugün en az 13 farklı içerik pazarlaması stratejisi kullanılmaktadır. İçerik pazarlaması tek başına yeterince etkin bir strateji. Ancak dağıtım kanallarınızı ve içerik formatlarınızı ne kadar fazla çeşitlendirirseniz içerik pazarlaması stratejiniz de o kadar etkin hâle gelir.

Düzenli inceleme gerektiren bir diğer konu da okuyucu trendleridir. Sektörünüzde en çok hangi konuda aramalar yapılıyor? Takip edin ve içerik stratejinizi trende uydurun.

Süreklilik ve İstikrar Önemli

icerik-sureklilik

İçerik paylaşımında sürekliliğinizi kaybettiğiniz, yayınlamaya uzun aralar verdiğiniz anda okuyucularınızı veya potansiyel müşterilerinizi kaybetme riski ile karşı karşıya kalırsınız. İçerik yayınında istikrarınızı koruyun.

Bunun yanı sıra, okuyucularınızın ilgisini, merakını hep ayakta tutmak için içeriklerinizi çeşitlendirin. Örneğin, sadece yazı/blog içeriği kullanıyorsanız, arada infografikler, istatistikler, videolar yayınlayın. Uzun süre aynı stili, aynı çizgiyi takip ederseniz okuyucularınız sıkılabilir.

Göze Hitap Edin

icerik-gorsel

Blogunuzun, web sitenizin görünümünü asla ama asla ikinci plana atmayın. Kaliteli içerik önemlidir. Ancak web sitenizin görüntüsü ve verdiği his de müşteri davranışında son derece etkilidir.

Web sitenizde:

-Profesyonel bir görünüm,
-Özgün ve ikna edici bir dil,
-Kaliteli görseller,
-Beyaz alan olmalıdır.

Sektörde hep kazanan neden siz olmayasınız?

Konuyla ilgili görüşlerinizi, yorumlarınızı ve pozitif/negatif deneyimlerinizi merak ediyoruz!

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Google Analytics’i İçerik Stratejinizi Geliştirmek İçin Nasıl Kullanabilirsiniz?

Lisanslı Görsel Teknolojimizle Tanışın

SEO Uyumlu İçerik Talep Etmeden Önce / Sonra Dikkat Edilecekler

Bizi Takip Edin!

https://twitter.com/icerikbulutu
https://www.facebook.com/icerikbulutu
https://medium.com/@icerikbulutu