İçerik Üreticisi ve Metin Yazarı Arasındaki Farklar

İçerik Üreticisi ve Metin Yazarı Arasındaki Farklar

İçerik üreticisi (Content Creator) ve metin yazarı (Copywriter) dendiğinde aynı kişilerden bahsedildiğini düşünüyorsunuz değil mi?

İkisi de online ya da offline platformlarda kelimeleri bir araya getiriyor ve ortaya bir içerik çıkarıyor. “E o zaman ikisi de ‘yazar’ işte!” diye düşünebilirsiniz.

Ama durum tam olarak öyle değil.

İkisinin de birbiri için köşe taşı görevi gördüğü bir gerçek. Bu yüzden ikisini de birer yetenek seti olarak ele alabiliriz. Ancak bu yetenek setlerinin benzer tarafları olsa da aralarında bazı net farklılıklar da var.

İşte bu içeriğimizde sizin için içerik üreticisi ve metin yazarı arasındaki temel farkları bir araya getirdik.

İçerik Üreticisi Kimdir?

Şirketler, içerik pazarlaması sayesinde istediği hedef kitleye ulaşabilir. Ancak içerik pazarlamasının doğru yapılabilmesinin yolu kaliteli içerik üretiminden geçiyor.

Kaliteli ve özgün içerik üretmek ise içerik üreticisinin işi. İçerik yazarı;

1.Genellikle uzun, içeriği bakımından zengin ve en önemlisi arama motoru uyumlu (SEO Friendly), on-demand içerikler üretir.
2. Bu içerikleri üretirken önceden araştırmasını yaptığı anahtar kelimeleri kullanır.
3. Zamansız içerikler (Evergreen Content) üreterek bu içeriklerin okuyucu için her zaman faydalı içerikler olmasını sağlar.
4. Son olarak içerik yazarı daha uzun ve detaylı içerikler ürettiği, içeriğinin editoryal kontrolünde daha çok söz sahibi olduğu için işinin doğası gereği gazetecilere benzer.

Siz de profesyonel içerik yazarlığının freelance ruhunu yaşamak istiyorsanız İçerik Bulutu yazar davetiyesi almak için başvuru yapabilirsiniz 🙂

Peki metin yazarının bu 4 maddeden ayrılan özellikleri neler?

Metin Yazarı Kimdir?

Metin yazarlığı, reklam veya diğer pazarlama biçimleri için metin yazma eylemi anlamına gelir.

Metin yazarları; broşür, ilan panosu, web sitesi içerikleri, e-posta, reklam, katalog ve daha pek çok metnin oluşturulmasında rol alır.

Tüm bunların yanı sıra;

1.Metin yazarı; daha çok reklam sloganı, başlık ya da basın bülteni gibi kısa formlu içerikler üretir ve bu sayede markaların reklam yaparken başvurduğu ilk isimlerdendir.
2. Metin yazarı; pazarlama materyalinin, bir kişiyi ya da bir grubu belirli bir şekilde düşünmeye ya da harekete geçirmeye ikna etmek için kullanıldığı kampanyalardaki kelimelerin yaratılması aşamasında rol alır.
3. Genelde yaratıcı içerik üretmesi beklenen metin yazarı için “kısa ve öz” olmak en önemli kriterlerdendir.

Görüldüğü gibi içerik üreticisi ve metin yazarı arasında aslında çok temel birkaç fark var. Ancak son zamanlarda metin yazarlığının içerik yazarlığına doğru kaydığı da bir gerçek. Özellikle görüntülü reklamcılık (display advertising) alanında online olarak bilinme isteği metin yazarlarını içerik üreticiliğine doğru yönlendiriyor.

Bu noktada içerik yazarları ve metin yazarları; alanlarında kendilerini geliştirmek için yanyana yürümeli ve birbirlerinin tecrübesinden yararlanmalı.

Siz de İçerik Bulutu’nun geniş freelance topluluğu arasında yerinizi almak, kariyerinize geleceğin mesleği ile yön vermek istiyorsanız Dijital İçerik Üreticiliği 101 eğitimini hemen satın alın. 

İçerik Üreticisi ve Metin Yazarı Arasındaki Farklar

İçerik Bulutu

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar

İlk Yorumu Başlat