“Inbound Marketing Nedir?” isimli içeriğimizde inbound pazarlamanın metodolojisini ve geleneksel pazarlama ile inbound pazarlama arasındaki farkları öğrenmiştik. Temel bilgileri edindiğimize göre inbound dünyasına yavaş yavaş adım atmanın vakti geldi. Inbound pazarlamanın üç temel adımını öğrenin, tüketici profillerini daha iyi tanıyarak ziyaretçilerinizi gerçek birer müşteriye dönüştürün. Keyifli okumalar!

Inbound Pazarlamanın Temelleri

Tüketiciler, bir ürünün onlara zorla satılmasını değil üreticinin onları ürün hakkında bilgilendirmesini isterler. Inbound pazarlama yöntemleri ise müşterilerin akıllı ve doğru kararlar vermelerini sağlayacak bilgilerin tüketicilere aktarılmasını sağlar.

Inbound pazarlamaya başlamanın üç temel adımı bulunmaktadır: şirket kültürünüzü tanımlamak, buyer persona (müşteri profili) oluşturmak, buyer’s journey’i (müşteri deneyimi) takip etmek.

Şirket Kültürünü Tanımlamak mı?

Şirket kültürü olarak tanımladığımız aslında çalışanların müşterilerine nasıl davrandığı ve şirketin çalışanlarını nasıl seçtiği, onlara nasıl davrandığı ve gelişmelerini nasıl desteklediğini tanımlayan ve dışarıdan görenleri bu konularda bilgilendiren ortamdır.

Yöneticilerin çalışanların gün boyu yüz yüze geldiği zorlukları daha iyi anlıyor olması, çalışanların da yöneticileriyle daha net bir şekilde iletişim kurması gerekir. Yöneticiler ve çalışanlar arasında uyum ve iletişim olmazsa o şirket müşterileriyle uzun soluklu ve güçlü ilişkiler kurmada da zorluk çeker.

Kültürünüz, müşterilerinize sunduğunuz ürün ve servisin, aynı zamanda da bulunduğunuz vaatlerin bir parçasıdır. Kültür, insan ilişkileriyle alakalıdır. Inbound’un özünde de “insan olmak” düşüncesi vardır.

Markanızın Hedef Kitlesi Olan Buyer Persona’yı Oluşturun

Inbound Marketing Nedir? 2

Buyer persona, yani müşteri profili, bir markanın tüm pazarlama ve satış stratejilerini yeniden şekillendirebilecek en güçlü inbound pazarlama unsurudur. Gerçek bilgilere ve mevcut müşteri profilinin analizine dayanarak oluşturulan yarı-kurgusal ideal müşteri temsiline “persona” denir. Persona oluşturularken demografi, davranışlar, güdülenme, hedefler gibi öğeler dikkate alınmalıdır. Oluşturduğunuz persona sayesinde sitenizde yayınlayacağınız ilgili içerikleri de planlayabilir, müşteri profilinize uyan gerçek ziyaretçileri sitenize çekebilirsiniz.

Peki nasıl oluşturulur bu persona? Bu sorunun tek bir yanıtı var: analiz. Markanızın hedeflerini iyi belirlemeli, ürünlerinizi iyi tanımalı, müşterilerinizi iyi analiz etmelisiniz. Detaylı araştırma yapmak personayı oluşturmada kilit bir rol oynadığı için  “markanızın vizyonu ve misyonu nedir”, “müşterilerinizin ihtiyaçları ve alışveriş yapma yolları neye göre ve nasıl şekillenmektedir” gibi soruların cevaplarını bulmalısınız.

Nedir Bu Buyer’s Journey?

Inbound Marketing Nedir? 2

İşe yarayan bir inbound pazarlama stratejisi geliştirmede önemli olan sadece “kime ulaşmaya çalıştığımız” değildir. Tüketicilerin nasıl bir deneyim yaşamak istediğini de bilmemiz gerekir. İşte tam bu noktada buyer’s journey (müşteri deneyimi) devreye giriyor.

Buyer’s journey, bir tüketiciyi satın alma adımına doğru götüren aktif araştırma sürecidir. Tüketicinin bu yolculuğunun farkında olmak, onlara hitap edecek en iyi içeriği üretme konusunda size yardımcı olacaktır.

Buyer’s journey üç adımdan oluşuyor: Farkındalık (Awareness), Değerlendirme (Consideration) ve Karar (Decision).

Farkındalık evresi, tüketicinin bir problemi ya da bir ihtiyacı olduğunu düşünmeye başladığı, sahip olduğunu düşündüğü problem hakkında araştırma yaparak problemine ya da ihtiyacına bir isim bulmaya çalıştığı evredir. Bu adımda tüketici, problemini neyin çözeceğini bilmez ve çözüm hakkında bilgi edinmeye çalışır. Bu yüzden ürününüzü satmayı amaçlamak yerine ürünün çözüm getirdiği problem hakkında tüketiciyi bilgilendirmeyi amaçlamalısınız.

Değerlendirme evresi, tüketicinin problemini tanımladığı ve ona bir isim verdiği evredir. Potansiyel müşteriniz bu evrede problemini ya da ihtiyacını gidermek için araştırma yapmış, farklı çözüm yolları bulmuş ve paylaştığınız faydalı içerikler sayesinde markanızdan haberdar olmuştur. Bu evre, tüketicinin sizin ürününüzü ya da hizmetinizi çözüm için “değerlendirdiği” evredir. Tam bu noktada tüketicinin neden sizi tercih etmesi gerektiğini onlara göstermelisiniz.

Karar evresinde ise tüketici çoktan bir çözüm yolunda karar kılmıştır ve ona aynı çözümü sunan farklı opsiyonlardan birini seçmek için karar vermek üzeredir. Özel teklifler, aynı soruna getirilmiş çözümlerin somut örneklerini görmek, memnuniyet garantisi gibi unsurların tüketicinin kararını etkilemede önemli bir rol oynadığını unutmamalısınız.

Birinci amacınız ürün satmaktan çok tüketiciye fayda sağlamaktır. Markanız için müşteri gördüğünüz herkesin birer “insan” olduğunu unutmayın. Marka olarak hitap ettiğiniz müşteri profilini tanımak, ziyaretçilerinizi sadık müşterilere dönüştürmenize yardımcı olacak en önemli unsurdur; bunu iyi kullanın. Inbound pazarlamanın özünü alakalı ve faydalı içeriğin oluşturduğunu unutmayın.

Daha fazla bilgi için eBay SEO Manager Ümit Yılmaz ile gerçekleştirdiğimiz Yatırımlarınızın Geri Dönüşünü Inbound Marketing ile Nasıl Artırırsınız? konulu 5. webinarımızı izleyebilirsiniz.

Kaynak: https://academy.hubspot.com/ – Inbound Certification