Kategori Açıklama Metni Nasıl Yazılmalı?

Kategori Açıklama Metni Nasıl Yazılmalı?

Bir web sitesini tanımak bir insanı tanımak gibidir. Önce sağa sola sorup fikir alırsınız o kişi hakkında. Sonra biri sizi tanıştırır, karşılaşınca el sıkışılır, isimler söylenir, karşınızdakinin kurduğu cümlelerden onu tanımaya çalışırsınız. İşte bir web sitesi ile tanışma maceranız da böyle başlar. Sağda solda küçük küçük reklamları ile dikkatinizi çeker, arama motorları sizi onunla tanıştırır ama asıl tanışma onun kurduğu cümleleri okurken olur.
Özellikle e-ticaret siteleri sizinle ilk tanışmada iyi bir intiba bırakmak konusunda daha özverilidir. Kimi zaman hakkımızda sayfasında, kimi zaman ürün detayında, kimi zamanda kategori sayfalarında yer alan cümleler özenle seçilir. Bu cümleleri yazacak kişi eğer sizseniz ve ufak tüyolara ihtiyaç duyuyorsanız sizi böyle alalım:

Web sitesini tanıyın!
Ürettiğiniz içeriğin yayımlanacağı web sitesini, ürünleri ve kullanılan dili detaylı olarak inceleyin. Çünkü ürettiğiniz içerik genel yapıya uyumlu olmalı.

Kısa ve net olun!
Uzun ve edebi cümleler romanlarda kalabilir. Çünkü burada zamanı kısa olan bir tüketici var ve onu kısa sürede tavlamalısınız. Uzun betimlemeler, üç satırlık cümleler burada en büyük düşmanlarınız olabilir. Kısa, yalın ve amaca yönelik cümleler kurun ve gereksiz bağlaçlar kullanmayın.

Anahtar kelimeleri unutmayın!
Kategorideki ürünler satılmayı bekliyor. Bunun için de arama motoruyla iyi geçinmeliler. Anahtar kelimeler bunun için var! Metinde mutlaka kategorinin adını ya da önerilen anahtar kelimeleri geçirmelisiniz. Bu metnin uzunluğuna göre değişebilir elbette ama en az iki kere geçirmeye özen göstermelisiniz.

Markaya ait bilgileri verebilirsiniz!
Hikaye anlatmak yerine o ürünü satan web sitesi ile ilgili tüketicinin faydalanabileceği bilgiler vermeyi deneyin. Ürün çeşitliliği, marka isimleri, ödeme avantajları ya da kapıya teslim kolaylıkları bunlardan sadece birkaçı.

Tek bir ürünü anlatmayın!
E-ticaret siteleri sürekli değişen ve gelişen yapılardır. Bu yüzden kategoriyi anlattığınız metinde tek bir ürünü açıklamaktan kaçının. Çünkü bugün anlattığınız ürünün stoğu yarın bitebilir ve o çok övündüğünüz cümleniz anlamsız kalabilir.

Call to action diye bir şey var!
Kategoriyi çok güzel anlattınız ama sonuç paragrafını bir türlü yazamıyorsunuz. Sizin ilacınız “call to action” yani tüketiciyi satın almaya yönlendirecek o final cümlesi. Mesela; “Hemen satın alın.” ya da “Sepetinize ekleyin.”

İçerik Bulutu Akademi

İçerik Bulutu Akademi, dijital pazarlama profesyonellerinin blog içerikleri, e-kitaplar, webinarlar, online eğitimler bulabileceği bir platformdur.

İlk Yorumu Başlat