Bir annenin doğum sancıları gibidir içeriğin oluşma süreci. İlk başta hissettirmeden yavaş ve sinsice girer kanınıza. Beyne hükmettiği anda şiddetini ve aralıklarını artırmaya başlar. En güzeli ise geldiği gibi ansızın çekip gitmesidir insanoğlunun belleğinden. Artık al yanaklı, yumuk yumuk elli bir bebek lezzetindeki metin, A4 boyutundaki beyazın yüzeyine nakşedilmiştir.

İnanın bu süreçte biri sizi kamerayla görüntülese ya da doğum fotoğrafçısıyla anlaşsanız ortaya muhteşem kareler çıkabilir. Hatta fotoğrafçınızla anlaşırken süslü püslü aksesuarlar getirmesini bile rica edebilirsiniz. Huni güzel durur mesela. Çünkü ister inanın ister inanmayın yazma aktivitesi bir delilik sürecidir. Akıldan geçen milyonlarca kelime ve hikaye yan yana dizilir, bozulur, eklenir ve çıkarılır. Sonunda ortaya bir içerik çıkar.

Hangi akıllı insan bunu yapar acaba dediğiniz noktada işte size birkaç örnek:

1. http://www.links.net/daze/96/
Şaşırmayın çünkü bu blogun başarısının sırrı ilk olmasında saklı. Justin Hall’e ait bu blogta bir insan ilk defa günlük sırlarını ve dertlerini diğerleriyle paylaştı. Geçen 20 yıllık süreçte blog ziyaretçi sayısının da 409 milyona ulaştığını ek bilgi olarak verelim.

2. http://goinswriter.com/
İyi bir yazar olmaya giden yolun başından sonuna doğru dikey bir rota çiziyor bu örnekte Jeff Goins. İncelemekte fayda var.

3. http://www.makealivingwriting.com/
Bu işi yaşam sanatı haline getirip çokça para kazanmayı hedefleyenler de var. Carol Tice, bu işten para kazanmanın yollarını anlatırken kaliteli içeriğe ulaşmanın ipuçlarını da veriyor. Tice, aynı zamanda e-book yayınlarıyla da oldukça popüler.

4. http://thewritepractice.com/
Yazmayı siar edinenler için hem cesaret verici tüyolar hem de kitap önerileri sunan bu blog, yazarlık sürecinde pratiğin önemli bir adım olduğunun altını çiziyor.

5. http://janefriedman.com/blog/
Kendisini dijital çağın gazetecisi olarak tanımlayan Jane Frienman tarafından kaleme alınan bu blog, yazarlara teknolojinin nimetlerinden yeni yazım tekniklerine kadar birçok konuda fikir veriyor.

6. http://beafreelanceblogger.com/
2014’ün en iyi 100 blogundan biri. Bloğun sahibi Sophie Lizard, 2009 yılında başladığı freelance yazarlık kariyeri öncesi işsiz, parasız ve sokaklardan yaşayan biriymiş.