Bir fikirle başladı her şey! “Çok güzel olacak!” dediniz ve yola koyuldunuz. Güzel bir tasarım, altyapı çalışmaları ve ürünler de tamam… E-ticaret siteniz hazır, satışlar ufak ufak da olsa hareketlendi. Sonra ne olduysa arama motorları sizi sevmemeye, satışlarınız istediğiniz gibi gitmemeye başladı. Üzüldünüz ve bir arkadaşınıza içinizi döktünüz. O da şu sihirli cümleyi kurdu: “Derdini çok iyi anlattın, seni anlıyorum. Peki, ürünlerin de kendilerini iyi anlatıyor mu?” 

E-ticaret sitenizin arama motorlarında görünür olmasını sağlamak ve ürünlerinizi hedef kitlenize anlatabilmek için ürün açıklamalarına ihtiyacınız var. Yüzlerce ürününüz varsa bu ürün açıklamalarını üretmek tek başınıza altından kalkabileceğiniz bir iş değil haliyle… Bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz. Peki, ürün açıklaması yazarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Ürün Açıklaması Nedir?

Ürün açıklaması, bir ürünün özelliklerini ve faydalarını müşterilere açıklamaya yarar. Ürün açıklamasının amacı, ürünü detaylı şekilde tanıtmak ve potansiyel müşterileri ürünü satın alma konusunda teşvik etmektir.

Satın almaya götüren bir ürün açıklamasında ürününüzün hangi sorunları çözdüğü, müşterilerinizin ürününüzü kullanarak ne kazanacakları, ürünlerinizi pazardaki diğer ürünlerden ayıran özellikler gibi konular yer almalıdır. 

Ürün Açıklaması Yazmalı mıyım?

E-ticaret sitenizin diğer tüm bileşenleri gibi, ürün açıklamaları da gerekli veya gereksiz olabilir. Bunu anlamak için A/B testi yapılması gerekir. Her web sitesi, farklı bir ürün açıklaması şablonu gerektirebilecek farklı bir düzen ve tarza sahiptir. Bazı e-ticaret siteleri maddeleme işaretleriyle yapılan açıklamalarla ziyaretçileri müşterilere dönüştürebilir. Diğerleri uzun bir paragrafa veya maddeleme işaretleri ve paragraf karışımı açıklamalara ihtiyaç duyabilirler. Bazı web siteleri ise ürün açıklamaları olmadan dönüşüm elde edebilir.  Sizin için en iyi olan biçimi belirlemek için Google Optimize gibi A/B test araçlarını kullanabilirsiniz.

Şimdi, e-ticaret sitenizde neden ürün açıklamaları bulundurmanız gerektiğine bakalım. Optimize edilmiş ürün açıklamalarına sahip olmak, arama motoru optimizasyonunuzu (SEO) geliştirmenize yardımcı olabilir. Ürün açıklamalarınızı belirli anahtar kelimeler içerecek şekilde optimize ederek, Google’da en üst sıralara çıkma şansınızı artırabilirsiniz. Ürün açıklamaları olmadan resimlerinizi anahtar kelimeler için optimize edebilirsiniz. Ancak içerik eksikliği nedeniyle ürün sayfanız arama sonuçlarında üst sıralarda görünmeyebilir.

Ürün açıklaması, müşterinizi ürün hakkında bilgilendirebilir. Ürün görselinin tek başına yapamayacağı ek bilgileri sunar. Örneğin, muhtemelen sadece görsele bakarak dizüstü bilgisayar almazsınız. Dizüstü bilgisayarın teknik özelliklerini öğrenmek istersiniz. Bu aynı zamanda kıyafetler için de geçerlidir. Bazı insanlar belirli kumaşları tercih etmez ve e-ticaret mağazanızda sattığınız giysilerin etiket bilgilerini incelemek isteyebilirler. Müşterilerin belirli bir ürünün kendileri için uygun olup olmadığını bilmeleri,  iade oranlarını düşürmenize de yardımcı olur. Ayrıca müşterilere temel ürün bilgilerini sağlayarak, müşteri hizmetleri ile ilgili soruların artmasını da önlersiniz.

Ürün Açıklaması Arama Motoru İçin Nasıl Optimize Edilir?

Optimizasyon, genellikle alıcıların aradıkları ürünü bulmak için kullandıkları terimleri içeren anahtar kelimelerle başlar. Anahtar kelime araştırması ile ürün açıklamalarınızda hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğini tespit edebilirsiniz.

Kadın blazer ceket sattığınızı varsayalım.

ürün açıklaması optimizasyonu

“kadın blazer ceket” aramasında, en iyi sonuçların “kadın blazer ceket modelleri”  anahtar kelimesinin bazı varyasyonlarını içerdiğini göreceksiniz. Google’ın şu anda neleri tercih ettiği hakkında bir fikir edinmek için meta açıklamalardaki koyu renkli kelimeleri bulun. Daha sonra ilk sayfadaki sitelerden birine tıklayarak arama sonuçlarında görünmek için bu anahtar kelimeyi nasıl kullandıklarını görebilirsiniz.

Satışlarınızı Artıracak Ürün Açıklaması Nasıl Yazılır?

Semantik Anahtar Kelimeler Kullanın

E-ticaret siteleri ilgili anahtar kelimeyi veya bunun bir varyasyonunu hem ürün sayfasının üstünde hem de ürün başlığında kullanırlar.

Ürün açıklaması için hangi anahtar kelimeleri kullanabileceğinize dair daha iyi bir fikir edinmek için, ilgili anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmak üzere anahtar kelimenizi LSIGraph üzerinden çalıştırın. Bu araç, seçtiğiniz anahtar kelime için arama motorlarında hangi sayfaların en üst sıralarda yer aldığını bulmak için interneti tarar. Sonra bu sayfalarda en sık kullanılan anahtar kelimeleri listeler.

Böylece bu araçla, ürün başlıklarında veya ürün açıklamalarında kullanabileceğiniz anahtar kelimeler hakkında fikir edinirsiniz.

semantik anahtar kelime

Bu ilgili anahtar kelimeler listesiyle “uzun ceket” anahtar kelimesinin popüler bir arama terimi olduğunu ve bu anahtar kelimenin ürününüzün başlığında veya açıklamasında kolayca kullanılabileceğini görebilirsiniz.

Arama motorlarında en fazla ağırlığa sahip olması nedeniyle ana anahtar kelimenin ürün başlığınızda bulunmasının en iyisi olduğunu unutmayın.

Anahtar kelimeleri ürün başlıklarınıza ve açıklamalarınıza eklemek, arama sonuçları sayfasında size bir numaralı sıralama kazandırır mı? Muhtemelen kazandırmaz. Ancak, aktif olarak ürününüzü arayanlar için ürününüzü bulmalarını kolaylaştırır.

Kısa ve Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Birlikte Kullanın

Bir e-ticaret sitesi için ürün açıklaması içeriği yazarken, akıllıca anahtar kelime araştırması yapmak çok önemlidir . Bir e-ticaret sitesi olarak, aynı anahtar kelimeleri hedefleyen ve birinci sırada yer almayı uman milyonlarca diğer çevrimiçi mağazayla yarışıyorsunuz, bu nedenle kendinizi eşsiz kılmak ve kalabalıktan sıyrılmak zorundasınız.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin (üç veya daha fazla kelime içeren) e-ticaret sitelerinde işe yaradığı kanıtlandı. Örnek olarak Amazon’u ele alalım. Dünyadaki bir numaralı alışveriş sitesi  satışlarının % 57’sini uzun kuyruklu anahtar kelime aramalarından elde ediyor. 

Sonuç olarak, doğru müşterileri ilgili arama hedefiyle çekebilmek için doğru anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir. E-ticaret anahtar kelime araştırması yaparken kullanıcının amacını hatırlamak önemlidir, kendinizi müşterinin yerine koyun. Anahtar kelimeyi Google’a yazdığınızda ne tür sonuçlar görmek istersiniz? Kullanıcı niyetini de göze alarak bir ürün sayfasının bilgilendirme amaçlı anahtar kelimeler için sıralanmasının şart olmadığını unutmayın.

Yinelenen İçerik Kullanmayın

Web sitelerinin -özellikle de e-ticaret sitelerinin- internette başka bir yerdeki içeriği kopyalayarak ürün sayfalarında yayınlamaları yaygın bir durumdur. Bu nedenle, Matt Cutts’a göre internetteki içeriklerin  % 25 ila % 30’unun kopya içerik olması şaşırtıcı değildir.

Üreticinin web sitesinden ürün veya kategori açıklamalarını çektiğinizde yinelenen içerik kullanmış olursunuz. Bunun nedeni, nişinizdeki hemen hemen tüm diğer e-ticaret sitelerinin aynı şeyi yapmasıdır. 

Kopya içerik web sayfalarının cezalandırılmasına neden olmaz, ancak sıralama üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Onun yerine içeriği yeniden yazın. Bu Google’a müşterileriniz için daha fazlasını önerdiğiniz mesajını verir. Karşılığını da daha iyi bir arama sıralamasıyla alırsınız

Sorunun kendi web sitenizde olması durumunda, iç kopyalanma olarak adlandırılan, yinelenen içeriğe sahip birden fazla sayfanın ana site URL’nizde bulunduğu yerlerde, hangi URL’nin sıralanacağını belirtmek için Google’a sinyal verebilirsiniz. Bu canonical URL uygulması olarak bilinir.

Peki, rakiplerinizden farklı içerikler yazarken nelere dikkat etmelisiniz? İçeriklerinizi yazarken aşağıdaki ipuçları işinize yarayabilir.

Doldurma kelimeleri kullanmaktan kaçının.

Ürününüzü “sınıfının en iyisi” veya “en gelişmiş” olduğunu iddia etmek müşterilere  gerçekten değerli bir şey söylemez. Bunun yerine istatistikler, veriler ve sosyal kanıtlar kullanın. Örneğin;

  • “pazarın en gelişmiş duman alarm sistemi” yerine “diğer lider markalardan % 50 daha etkili olduğu kanıtlandı.” diyebilirsiniz.

Ürününüz gerçekten en iyi ise sadece söylemek yerine kanıtlarla destekleyebilmelisiniz.

Sık Sorulan Sorular’ı Düşünün

Müşterilerinizin en sık sorduğu sorular nelerdir?

  • Bu bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?
  • Bu annem için iyi bir hediye mi?

Sık sorulan soruların bir listesini yapmak ve ürün açıklamalarınıza bu soruların cevaplarını dahil etmek müşterilerinize fayda sağlar. Doğru ürün açıklamaları ile müşteri destek taleplerinin azalmasını sağlayabilirsiniz.  

Bir Hikaye Anlatın

Bir hikaye anlatmak için ürün açıklamanızı kullanın. Müşterinizin sorunlarını çözmek için neden bu ürüne ihtiyaç duyduğunun hikayesini anlatabilirsiniz. Ürünlerin faydaları hakkında bir hikaye ya da sadece ürünle ilgili eğlenceli bir hikaye de müşterilerinizin ilgisini çekebilir.

Test Edin

Ürün açıklamalarınızı test etmeyi unutmayın. Farklı biçimleri, uzunlukları, kelimeleri ve daha fazlasını test edin. Ürün açıklamalarınızı test etmek dönüşüm oranınızı artırmak için ürün sayfanızı nasıl optimize etmeniz gerektiğini bulmanıza yardımcı olabilir.

Özgünlük ve İmla Kontrolü Yapın

Ürün açıklamalarınızın özgün olduğundan ve imla hataları barındırmadığından emin olun ya da bu işi İçerik Bulutu’na bırakın 🙂

İçerik Bulutu editörleri, uzman içerik üreticilerinin ürettiği içerikleri akıllı editör ekranları aracılığıyla denetler. Akıllı editör ekranları, özgünlük kontrolü teknolojisiyle içeriklerin özgünlüğünün otomatik olarak denetlenmesini sağlar.

İçeriklerin markaların beklentilerine uygun hale gelmesi editörün görevidir. Profesyonel editörler, imla kuralları ile etkili anlatımı da göz önünde bulundurarak içeriğin talebe uygunluğunu inceler.

İçerik üreticisini revizyonlarla yönlendirir, içeriğe son halini verir. Sadece editör onayından geçebilen içerikler markaların onayına sunulur. Profesyonel editörler, tüm içeriklerin İçerik Bulutu’nun içerik kalite kriterlerine ve markanın beklentilerine uygun olmasını sağlamakla sorumludur.

ürün açıklaması içeriği

Türkiye’nin en büyük e-ticaret siteleri; ürün açıklamaları için İçerik Bulutu’ndan destek alıyor. Siz de profesyonel ürün açıklaması içerikleriyle satışlarınızı artırmak istiyorsanız İçerik Bulutu ile çalışmaya hemen başlayın.