Taze ve özgün olan her şey daha değerlidir. Taze balık, taze sebze, taze meyve… Bu sayıyı istediğimiz kadar artırabiliriz. Taze olanı değerli kılan ise daha lezzetli ve faydalı olması dediğimiz noktada içerikle ilişkisini hemen kurabiliriz.

Yeni klavyeden çıkmış, sımsıcak, dumanı üzerinde bir metin bir de özgün içerik ise ve okuyucuya faydalıysa tadından yenmez. O metni tüketmek okuyucu için keyifli ve eğlenceli bir zaman dilimiyken, marka tarafında da kendini daha iyi ifade edip müşterisiyle doğru iletişime geçtiği için tebessüm sebebidir.

Gelin şöyle bir örnekle durumu renklendirelim. Bebeğine emzik alacak bir anne ne alacağına bir türlü karar veremez ve internette sörf yapmaya başlar. O sırada karşısına “Yaşlara göre emzik kullanımı!” adlı bir metin çıkar ve tam isabet. Sayfaya tıklar yazıyı okur, o sırada hemen sağda yanıp sönen o meşhur markanın emzik modellerini görür. Bu kadar basit!

İşin görünen kısmı çok basit bunda hemfikiriz ama bu stratejiyi geliştirip, doğru pazarlama modelleri oluşturmak da bir o kadar emek isteyen ve zorlayıcı bir süreç. Çünkü çok hassas dengeler sizi bekliyor.

1. Müşteri sıkılırsa o sayfayı kapatır.

2. Müşteri ilgisiz bir içerikle karşılaşırsa o sayfayı hemen kapatır.

3. Müşteri her yerde gördüğü, kalitesiz,  fayda sağlamayan bir içerikle karşılaşırsa o sayfayı ışık hızıyla kapatır.

Ne demiş ünlü düşünür “İçerik kraldır!”. Bizce özgün içerik “Kraldır, kraliçedir, prenstir hatta prensestir. “. Krallara yakışır olmalı, kraliçeye sunulur gibi sunulmalı, prensin zevklerine hitap ederken prensesi de eğlendirmeli.