“Ben iyi bir yazarım! Filanca yıldır kendi blogumda çok yaratıcı, eğlendirici içerikler yazdım. Bilmem nerede sayfalarca içeriğim yayımlandı ama ” Ürün Açıklama Metni ” denilince elim ayağım dolaşıyor.” diyorsanız 10 kısa madde ile derdinize deva olmaya geldik!

1. Ürünü ve içerik üreteceğiniz web sitesini iyi tanıyın. Tanımadığınız bir şeyi anlatamazsınız.

2. Yayıncı tarafından belirlenen bütün kuralları iyice okuyup ve hepsine uymalısınız.

3. SEO uyumluluk kurallarına uymalısınız. Ürün adı ya da kurallarda belirtilen anahtar kelimeler mutlaka metninizde geçmeli.

4. Metninizde ürünün hazırlandığı malzeme, renk, kullanım alanları, kullanım şekli ve fiyatı gibi konular geçebilir.

5. Ürün açıklama metni sonunda tüketiciyi satın almaya yönlendirecek “call to action” cümleniz olmalı. Bu bazen “Hemen sepete ekleyin” bazen de “Ürüne hemen sahip olmak için tek tuş yeterli.” olabilir. Yaratıcılığınıza kalmış!

6. Uzun ve zor okunan cümleler yerine kısa ve net cümleler tercih etmelisiniz.

7. Kullandığınız dil, tüm metinde standart olarak kullanılmalı. “Yapılıyor” derken birden “Yapılmaktadır” tarzı bir anlatıma geçerseniz metninizin akıcılığı bozulur.

8. Ürün açıklama metni kısa ve net olmalı. Bu yüzden anlatmak istediklerinizi özetlemeli ve okuyucuyu sıkmayacak bir şekilde sunmalısınız.

9. Anlattığınız ürünü kimin kullanacağını dikkate alarak ele almalısınız. Hedef kitleyi her zaman önemli!

10. Ürün açıklama metni “Ben size öneriyorum!” diyerek kendi fikirlerinizi değil “Size öneriliyor.” diyerek siteyi konuşturmalısınız.