İçerik Pazarlaması

Geleneksel Tanıtım vs. İçerik Pazarlaması

İçerik Pazarlaması tanımından “geçerli” ve “değeri olan” kelimelerini çıkardığımızda, ortaya geleneksel tanıtımı anlatan tanımın çıktığını söylemiştik. Peki, iki iletişim7 türünün spesifik farkları, işletmelere sağlayacağı zarar ya da faydaları nelerdir? Bu sorulara cevap bulmak için iki iletişim türüne de yakından bakmak gerekiyor. 


Geleneksel Tanıtım

“Geleneksel tanıtım” dediğimizde anlamız gereken; TV, radyo, dergi reklamları, posterler, billboardlar yoluyla bize verilen marka ve işletme mesajlarıdır. Geleneksel tanıtım araçları siz istemeseniz ya da talep etmeniz dahi size empoze edilen; ilgi alanınıza hiç uymasalar bile maruz kaldığınız mesajlardır. Size bir şey öğretmek yahut sizi bir konuda bilgilendirmek yerine, anlık bir satın alma motivasyonu yaratmaya çalışırlar. TV’de zap yaparken ya da araç içinde geçerken yolda gözümüze çarpan bu mesajlar sadece kısa bir süreliğine dikkatimizi çekmeyi amaçlarlar.


Geleneksel tanıtımın özellikleri

Müşterilerin dikkatini çeşitli yollarla dağıtır ve dikkati kendi üstüne çeker.
İlgiyi sadece kısa bir süreliğine tutmayı amaçlar.
Değeri olan bir şey sunmak yerine rahatsız eder.
Özellikle kampanyalar başarılı olmadığı takdirde oldukça maliyetli olabilir.


İçerik Pazarlaması

Online gezinti deneyiminizi bölecek kadar dikkatinizi çeken ve sizi başka bir sayfaya tıklamaya iten son İçerik Pazarlaması örneğini düşünün. Bu içeriği okurken neler düşündünüz ve ardından nasıl bir aksiyon aldınız (Linke tıkladınız mı? Ürünü satın aldınız mı? Ya da sadece içeriği kapatıp gezintinize devam mı ettiniz?)?

Çoğu zaman maruz kaldığımız İçerik Pazarlaması örnekleri kendi davranışlarımızın ve ilgi alanlarımızın bir sonucu olup bize alakalı ve değeri olan bilgiler vermeleriyle dikkat çekerler. Dikkati kendi rızamız dışında çeken ve hiçbir değer sağlamayan geleneksel tanıtım ile İçerik Pazarlaması arasındaki en büyük fark da zaten budur.               


İçerik Pazarlamasının özellikleri

Müşterilere değer katar ve markaya duyulan sadakati arttırır.
Blog ve videolar aracılığıyla müşterileri bilgilendirir. Bu bilgilendirme süreci sayesinde gelecek satın alımları da motive etmiş olur.
Yalnızca blogunuzda yazarak dahi potansiyel müşterilerinizin ve var olan müşterilerinizin dikkatini çekmeniz mümkündür.
Multimedya formatları sayesinde farklı kesimlerin dikkatini çekmenizi ve farklı kesimlerle etkileşim sağlamanızı sağlar.
İçeriklerinizin viral olup kendiliğinden dağılmasını mümkün kılar.

Kategoriler

Pazarlama İçerik