İçerik Pazarlaması

İyi İçerik Pazarlaması Örnekleri

Coca-Cola Journey
Marka Adı : Coca-Cola
İçerik Türü : Web Sitesi

Konu marka içerik yaratımı olduğunda, Coca-Cola oldum olası yarışın en önde seyreden isimlerinden biri olmasıyla biliniyor. Son yıllarda marka, online dergisi Coca-Cola Journey ile İçerik Pazarlaması yarışında adından daha da söz ettirmeyi başarıyor.
Coca – Cola Journey’nin başarılı İçerik Pazarlaması yaklaşımında öne çıkan bazı spesifik noktalar:
Site makaleler, videolar, müzikler ve tarihsel eğlenceli bilgileri tek bir yerde toplayıp sergiliyor.
İçerikler, kullanıcının neye ilgif duyduğunu ve ilgi alanına uygun bu içeriği nasıl tüketmek istediğini (başlık, tür ya da markaya göre) seçmesini mümkün kılıyor.
Popüler ve tavsiye edilen içerikler sizler için derleniyor ve böylelikle bu içeriklerin bulunması çok daha kolay oluyor.
Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler de haber kaynaklarında beliriyor. Bu sayede, marka ve hayranları arasında çift yönlü bir iletişim kuruluyor.


Destination Kors
Marka Adı : Micheal Kors
İçerik Türü : Web Sitesi

Michael Kors her ne kadar lüks markalar arasında yer alsa da diğer önemli tasarım evlerine nazaran daha cana yakın ve sıcak bir persona ortaya koymasıyla biliniyor. Markanın bahsi geçen personasına uygun bir taktikle oluşturulan Destination Kors, markanın içerik merkezi olarak karşımıza çıkıyor.
Bu mikrositenin başarılı bir şekilde işlemesini sağlayan bazı noktaları şu şekilde sıralamak mümkün: -Vahşi doğada Michael Kors kıyafetlerini giyen ünlülerin fotoğraflarından modellerle yapılan kısa röportajlara ve trendler üzerine yazılmış makalelere kadar farklı derinliğe sahip birçok içerik.
-Michael Kors tarafından yapılan uzman görüşleri, tahminler ve tavsiyeler.
-Kors Cares girişimleri aracılığıyla yapılan sosyal sorumluluk aktiviteleri.

-Aşırı derecede satışa yönelik bir yapı göstermeden markanın ürünlerine işaret eden içerikler.World in Motion
Marka Adı : GE
İçerik Türü : İnteraktif Harita
GE dünya genelinde harika projelere imza atan bir marka. GE’nin geliştirdiği World in Motion adlı site, markanın tüm bu harika projelerine dair hikayeleri, interaktif ve yenilikçi bir yolla paylaşma konusunda oldukça başarılı.
World in Motion’un beğenilesi birçok özelliğinden birkaçı:

-Sitenin interaktif harita navigasyon sistemi oldukça zeki tasarlanmış.
-Bahsi geçen harita navigasyon sistemi sayesinde bölge bazında içerik keşfedebilmeniz mümkün. Girer girmez site bulunduğunuz bölgeyi tespit ettiğinden öncelikli olarak bu bölgeye ait hikayeleri size gösteriyor.
-Site, konu başlıklarına ve formatlara göre hikayelere erişmenizi sağlayarak içerik keşfetmenin çok daha esnek ve rahat bir türünü sizlere sunmuş oluyor.


Flyer Feed
Marka Adı : Virgin America
İçerik Türü : Blog
Virgin America birçok kişinin favori markalarından biri. Özellikle orijinal uçuş güvenliği videosu ile insanların kalplerini kazanmayı başaran marka, şimdi de Flyer Feed blog’u ile kullanıcıların beğenisini topluyor.
Virgin America’nın ruhunu yansıtmayı başaran bu İçerik Pazarlaması merkezinin öne çıkan bazı özellikleri:
-Nüktedan dilin ve alaycı esprilerin harika kullanımı,
-Kullanıcıların marka ile ilişki kurmasını sağlayan eğlenceli anketler,
-Markanın kullanıcılarıyla kurduğu yakın ilişkiyi daha da pekiştiren uzman tavsiyeleri, (Joe G.’ye Sorun) -Bayağılıktan uzak marka haberleri ve teklifleri,

-Markanın kendisine ait olan ve insanların sosyal medyada kullanabileceği etiket (hashtag) kütüphanesi. 

Think with Google
Marka Adı : Google
İçerik Türü : Web Sitesi
Bir teknoloji devi olarak, Google’ın İçerik Pazarlaması oyununa yavaş bir giriş yaptığını söylememiz mümkün. Markaya ait Think with Google sitesi bir süredir yayında olsa da, bahsi geçen sitenin pazarlamacılar için gerçek anlamda bir içerik güç merkezi haline gelmesi bir ya da iki sene öncesine dayanıyor.
Think with Google sitesinin bu denli harika olmasının bazı nedenleri:
-Sitede tonlarca özgün araştırma ve olay incelemesi, anlaşılması kolay ve ilginç formatlar aracılığıyla kullanıcısıyla buluşuyor.

-Sitenin harika web tasarımı sizi ortamda daha çok kalmaya ve daha çok içerik okumaya teşvik ediyor.
İçeriklere hesaplayıcılar ve haritalar gibi interaktif araçlar entegre ediliyor ve bu sayede içeriklerin çok daha etkili olması sağlanıyor.


Oh My Disney
Marka Adı : Disney
İçerik Türü : Blog
Koca bir imparatorluğu içerik üzerine kurdukları düşünülürse, Disney’in İçerik Pazarlamasında başarı olması bir sürpriz değil. Markanın farklı yaş aralıkları ve ilgi alanlarına göre oluşturulmuş birkaç blog’u bulunsa da Y kuşağı kullanıcılar için oluşturulan Oh My Disney blog’u kendini diğerlerinden farklılaştırmayı başarıyor.
Blog’un bu denli başarılı olmasının birkaç sebebi:
-Sitenin şakacı ve nükteci tonu,
-Duygulara seslenen eğlenceli ve kolay tüketilebilen içerikleri ile Buzzfeed için uygun materyaller çıkarması,
Disney filmleri ve eğlence parkları hakkında başarılı bir içerik sentezi ortaya koyması,
-İzleyici ve okuyucuyu rahatsız etmeyen reklamlar ile Disney’e para kazandırabiliyor olması (Reklamlar Disney karakterleriyle bağlantılı bir şekilde veriliyor).

Whole Story
Marka Adı : Whole Foods
İçerik Türü : Blog
Whole Foods olmasaydı, Amerikalı bir marketler zincirinin harika bir İçerik Pazarlaması programı geliştireceğini kim tahmin edebilirdi ki?


Gerçi Whole Foods’dan önce gerçek marka kimliğine sahip bir marketler zincirinin varlığından bahsetmek de pek mümkün değildi (Trader Joe’s belki bir istisna olabilir). Marketler zincirinin blog’u olan Whole Story, tamamen ana hedef kitlesinin ilgi alanları ve ihtiyaçlarına göre şekillenmesiyle dikkat çekiyor.

Whole Story platformunun takdiri hakeden bazı noktalarını şu şekilde sıralayabiliriz:
-Blogun güçlü bir tavsiye motoruna (Her paylaşımın sonunda ve OneSpot aracılığıyla kenar çubuğunda) sahip olması,
-Tarifler ve “Kendin Yap” talimatlarını içeren pratik paylaşımların yanında; blog’un aynı zamanda alışveriş yapan kişileri ilgilendiren çevresel mevzuatlar konusunda bilgi veren, daha kapsamlı içerikler de sunması,
-Yarışmalar ve eşantiyonlar ile kullanıcının ilgisini artırması,
-Email bültenine kayıt olanlara belirli ayrıcalıklar sunması.

Four Season Magazine
Marka Adı : Four Seasons Otelleri
İçerik Türü : Web Sitesi
Konaklama sektörü oldum olası müdavimlerine birçok içerik sunması ile biliniyor (Resepsiyonlarda yer alan tüm o oda içi rehberlerini ve otel lobilerinde yer alan broşür yığınlarını hatırlayın). Günümüzde ise zirvedeki otel ve konaklama markaları, otel içi içerik sunumundan kurtulup İçerik Pazarlaması programlarını çoktan dijital ortama taşımış durumda. Zirvedeki bu markalardan biri de şüphesiz Four Seasons Otelleri.

Four Seasons, geliştirdiği Four Seasons Magazine sitesi ile konaklama konusundaki İçerik Pazarlaması kaynaklarından en önemlilerinden birini teşkil ediyor.
Bahsi geçen sitenin harika bir İçerik Pazarlaması örneği olmasını sağlayan birkaç özelliği:
-Sitenin üst düzey, lüks kullanıcının ilgisini çekmeyi başaran grafikleri ve tasarımı,
-Pratik ipuçları ve otellerin önemli özelliklerini harmanlayan başarılı içerik sentezi,
-Yemek düşkünlerinden macera severlere, spa tutkunlarından iş seyahati gezginlerine kadar birçok farklı müşteri profilinin ilgi alanına seslenen içeriklerin sunumu.

The Vanishing Game
Marka Adı : Land Rover
İçerik Türü : Oyun
Land Rover sahip olduğu imaj sebebiyle son yıllarda oldukça bocaladı. Marka olarak pek de seksi bir imaj çizmediği için tüketiciler diğer otomobil markaları ile kurdukları bağı Land Rover ile bir türlü kuramıyordu.

İşte tam da bu noktada The Vanishing Game, markanın kurtarıcısı oldu. Tam bir İçerik Pazarlaması deha örneği olan bu sürükleyici ve interaktif mikrosite sayesinde Land Rover, heyecan verici bir hikaye anlatan gerçek bir multimedya öykücülüğünü aktif etti. Bu sayede, kendi araçlarını da ön plana çıkarmayı başardı.

LOWvES’IN VINE VIDEOLARI
Marka Adı : Lowes
İçerik Türü : Video
2014’ün görsel içerik dalında İçerik Pazarlaması Ödülü kazanını olan Lowes; ev tamiratı ve temizliği konularıyla nasıl başa çıkılacağını gösteren, enteresan 6 saniyelik videolarıyla müşterilerini hem eğlendiriyor hem bilgilendiriyor. Lowes bu mini videolarını #lowesfixinsix etiketiyle (“Lowes altı saniyede tamir eder” diye çevirebiliriz) paylaşıp aynı zamanda da müşterilerini #fanfixsix (“Hayranlar altı saniyede tamir eder”) etiketini kullanarak, kendi 6 saniyelik öneri videolarını göndermeleri konusunda yüreklendiriyor.

PINEAPPLE DERGİSİ
Marka Adı : Airbnb
İçerik Türü : Basılı Dergi
2015’in başlarında Airbnb, “Pineapple” adını verdiği kuşe kağıtlı bir dergi çıkardı. Bahsi geçen dergi markanın mesajlarını yansıtan güzel ve derleme fotoğrafları içeriyor. Airbnb’in bu mecrayı tercih etmesinin sebebi; pazarlama takımının, müşteri deneyiminin çoğunluğunu n offline gerçekleştiğini fark etmesiydi. Airbnb’nin deneme pazarlaması olan Pineapple, içerdiği tüketici hikayeleri ve keskin hatlarla belirlenmiş editoryal misyonu ile 2015’in en dikkat çekici içerik pazarlama örnekleri arasında yer alıyor.

BARKPOST
Marka Adı : Barkbox
İçerik Türü : e-haber bülteni
BarkBox hayvan barınaklarını desteklemek için kullandığı farklı konseptiyle dikkat çekiyor. Bir aylık üyelik satın alan müşterilerine markasıyla aynı adı taşıyan “BarkBox” adlı, içinde köpek oyuncaklarından ödül mamalarına kadar birçok ürünü barından bir kutu gönderen BarkBox, kazancının %10’unu şehir ve ülkedeki hayvan barınaklarına, askeri köpek organizasyonlarına ve köpeklere yardım eden diğer gruplara bağışlıyor. Barkbox aynı zamanda, görsel materyalleri oldukça zengin olan BarkPost (Köpekler için Huffington Post diye de adlandırabiliriz) haber sitesi aracılığıyla köpekler hakkındaki haberleri kısa makaleler halinde köpek severlerle buluşturuyor.

CLEAN MY SPACE BLOGU
Marka Adı : Clean My Space
İçerik Türü : Blog
Toronto merkezli Clean My Space (Mekanımı Temizle) markası, müşteriler ve müşteri adaylarının temizlik konusunda sorabileceği tüm soruların cevaplarını blogunda cevaplıyor. Banyo temizliğinden, yatak odası ve mutfak temizliğine, tatil temizliğinden çamaşır temizliğine, temizlik konusunda aklınıza takılan her soruyu cevaplayan blogta; blog yazılarından videolara kadar birçok eğlenceli ve faydalı materyal bulunuyor.

DOS EQUIS FACEBOOK SAYFASI
Marka Adı : Cervezas Mexicanas
İçerik Türü : Sosyal Medya
The Dos Equis’in Facebook sayfası markanın meşhur reklam karakteri “The World’s Most Interesting Man”in (Dünyanın En İlginç Adamı) inanılmaz ve imrenilecek serüvenlerine odaklanıyor. Marka müşterilerinde yankı uyandıran içerikler yaratıyor ve kendi “erkeklik” mottolarını yollamaları konusunda takipçilerini yüreklendiriyor. 3 milyonu aşan Facebook takipçisi ile Dos Equis’in müşterilerinin kalplerini ve zihinlerini yakalamada başarılı olduğu kesin.

Kategoriler

Pazarlama İçerik