can durmaz

Can Durmaz

Sr. Digital Performance Marketing Specialist / Watsons

Hakkında

Yeditepe Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunuyum. Yine aynı üniversitede Bütünleşik Pazarlama İletişimi ve Yönetimi Bölümünde yüksek lisansımı tamamladım.

Tüketicinin satın alma davranışını anlamak üzerine Psikoloji, davranışsal iktisat, tüketici davranışları gibi alanlarda araştırmalar yaparak disiplinler arası bir yaklaşımla dijital pazarlamada uygulama alanları yaratmaya çalışıyorum.

Kariyer hayatım boyunca start-up ve kurumsal firmaların Dijital Pazarlama departmanlarında görev aldım. Şu anda A.S Watsons’ta Kıdemli Dijital Performans Pazarlama Uzmanı olarak görev almaktayım.

2021 Dijital Pazarlama Trendleri

05.12.2020 | 12:45

Tüketicinin giderek değişen beklentisi markaları daha farklı noktalara getiriyor. Covid19 gibi küresel bir salgınla birlikte dijital Pazarlama dünyasındaki dengelerin değişmesi; rekabetin kızışması, pazaryerlerinin sektörü tekelleştirme çalışmaları tüm dijital pazarlamacıları epey bir zorlayacak…

Tahminleme
Gelişen ve değişen tüketici davranışlarını daha iyi analiz edebilecek ve yapay zeka algoritmaları ile tahminleme yapılabilecek araçların kullanımı daha önemli hale gelecek. Yani kullanıcıların bir sonraki alışverişi ne zaman yapacağı, hangi ürünü ve ortalama kaç liralık alışveriş yapacağını tahminleyen ve pazarlama maliyetlerini daha iyi optimize edebilen araçlar hayatımızda daha fazla yer alacak gibi görünüyor. Bu tahminlemelerle kullanıcının ilgi duyduğu ya da duyabileceği marka ve ürünü daha kolay bir şekilde sunabilme kaslarımız gelişmiş olacak.

Özellikle Türkiye’de yaşanan ekonomik gerilemeyle birlikte alım gücü azalan tüketiciyi daha hızlı ikna edebilmek, güçleşen rekabet ortamında potansiyel müşteriye ulaşmak ve var olan müşterimizi kaybetmemek, pazarlama toplantılarında çok konuşulan konulardan biri olacak. Bu noktada tüketiciye sunduğumuz teklifler, onlara yaşattığımız deneyimler hiç olmadığı kadar değerli olacak.

Klasik dijital pazarlama optimizasyon methodlarının artık kullanılırlığından sıyrılıp istatistiki modellemelerle, regresyon analizlerle çeşitlendiği ve derinleştiği optimizasyon türlerine daha fazla ihtiyaç duyulacak. Bildiğimiz “ortalama değer” kavramının yerine belki de “medyan”, “standart sapma” gibi metrikleri anlamdırarak optimizasyon yöntemlerimini çeşitlendirdiğimiz günler bizi bekliyor.

Influencer Marketing
Influencer marketing, yeni nesil tüketici açısından değer kazanmakla birlikte önemli giderek önemi artmaktadır. Bu doğrultuda tüketici, satın alma niyeti gösterdiği ürün hakkında diğer kullanıcıların fikir ve paylaşımlarına ihtiyaç duymaktadır.

Son birkaç yıldır değişen sosyal medya algoritmaları nedeniyle organik içeriklerin erişiminde ciddi oranda düşüşler yaşanmakta. Markalar, 2021 yılında özellikle kendi kategorisi içerisinde etki yaratacağını düşündüğü infleuncer ve blogger’larla daha yakından çalışacak ve bu alandaki Pazarlama bütçelerini daha da artıracak gibi duruyor.

Search + Personalization
Kullanıcıların web sitesi ya da mobil uygulama gibi kanallarda yaptığı aramalar gün be gün daha önemli bir hale geliyor. Kullanıcı beklentilerini en net bir şekilde anladığımız, çeşitli çıkarımlar elde ettiğimiz ve hatta ve hatta dinamik bir şekilde kampanya kurgularını şekillendirdiğimiz bir yapıya kavuştu.

2021 itibariyle, kitlelerin niyetini ve yaptığı sorguları anlayan pazarlamacılar site içi kurguları, ilgili sorgulara yönelik senaryoları çeşitlendirecek yetkinlikler kazanacak.

Kozmetik Sektöründe Dijital Pazarlama ve İletişim Stratejileri

Her sektörde olduğu gibi Kozmetik ve Kişisel Bakım sektörü de rekabetin yoğun yaşandığı alanların başında geliyor.…

Black Friday, Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü gibi özel günleri fırsata çevirmek için dijital kanallarda uygulayabileceğiniz pazarlama stratejilerini Can Durmaz ve Zafer Kavaklı canlı yayında paylaştılar.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

Değerli İçerik Bulutu Akademi okurları, 2020 yılı bizlere, sadece bizim değil, bizden önceki kuşakların bile yaşamadığı…