Bir Freelance İçerik Yazarı Bunları Yapmaz!

Bir Freelance İçerik Yazarı Bunları Yapmaz!

İçerik yazarı olmanın keyfini de, güçlüklerini de ancak freelance içerik yazarı olan bilir. Hem freelance çalışmanın keyfini doya doya yaşamak hem de zevkle yaptığınız bu işten düzenli bir gelir elde edebilmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekebilir. Örneğin, bir içerik yazarı mutlaka kendini çeşitli alanlarda geliştirir. Aksi takdirde yaratıcılığı azalır. Aynı şekilde, bir içerik yazarı kendini tanır; ne kadar sürede ne kadar iş yapabileceğini tartar ve ona göre iş alır.

Bir freelance içerik yazarı bakın neleri yapmaz?

(En azından aşağıdakileri yapmaması kendisine içerik üretim sürecinde daha çok kolaylık sağlar.)

Eleştirilere Açık Olmamak

Gelişmek için eleştirilere açık olmanız gerekir. Evet, bu her zaman kolay değil, biliyoruz. Ancak, sizin doğru yaptığınızı düşündüğünüz şey aslında doğru olmayabilir. Ya da eleştiriyi yönelten kişiyle her zaman hemfikir olmayabilirsiniz. Yayıncının, editörlerin önerilerine, eleştirilerine, değişiklik taleplerine açık olun. Size bir ipucu: Eğer hemfikir olmadığınız konuda bir eleştiri veya değişiklik talebi aldıysanız hemen harekete geçmeyin. Önce sakinleşin, eleştiriyi sindirin, başka bir şeyle ilgilenerek dikkatinizi dağıtın. Ondan sonra istenileni yapmak üzere harekete geçin.

freelance-yazar

İçerik Üretirken Sadece Metne Odaklanmak

Günümüzde artık sadece içerik üretiyor olmak yetmiyor. Freelance içerik yazarı olarak aynı zamanda SEO, sosyal medya kullanımı, dijital pazarlama hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Elbette, kelimeleri doğru seçerek ortaya akıcı ve ilgi çekici bir metin çıkarmak önemli. Ancak içerik üretimi söz konusu olduğunda içeriğin yayıncının ticari beklentilerine cevap verecek şekilde ilgili anahtar kelimeleri içeriyor olması, SEO odaklı olması önem taşıyor.

Yapabileceğinizden Fazla İş Almak

Ne kadar içerik üretirseniz, o kadar kazanırsınız. Ancak içerik üretiminde limitlerinizi bilmeniz önemli. Zihniniz 24 saat boyunca etkin çalışamaz. Uyku ihtiyacınızı, ailevi sorumluluklarınızı gözeterek işi üstlenin. Size bir ipucu: İçerik ürettikçe bir içeriğe ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini öğrenmeye başlarsınız. Bir işi üstlenirken mutlaka zaman hesaplamanızı yapın. Günlük planlarınızı gözden geçirin. Eğer o işi beklentiye uygun kalitede çıkaramayacağınızı düşünüyorsanız o işi hiç almayın.

freelance-icerik-yazari-2

Yazma Yeteneklerinizi İş Dışında Kullanmamak

İçerik yazarlığına yazmaya olan hevesiniz ve/veya kabiliyetiniz nedeniyle gönül verdiniz. Yazma yeteneğinizin daha çok gelişmesini istiyorsanız içerik üretmek dışında da yazın. Kendi blogunuzda, Medium’da yazabilir; eğer ilginiz varsa şiir, kısa öykü, roman ve denemeler yazmayı da sürdürebilirsiniz. İçerik üretimi için gereken yaratıcılığı iş dışındaki hobilerinizle ve yazma faaliyetlerinizle mutlaka desteklemelisiniz.

Belli Alanlarda Uzmanlaşmamak

Dekorasyondan, finansa; ürün tanıtımından, teknolojiye kadar her alanda içerik üretmek hem sizi geliştirir hem de daha fazla gelir elde etmenizi sağlar. Ancak, zamanla ilgi duyduğunuz veya daha iyi olduğunuzu düşündüğünüz alanlarda uzmanlaşma sağlarsanız “aranılan freelance içerik yazarı” olmayı başarabilirsiniz.

Dengeyi Kaybetmek

Freelance çalışma tarzı size çalışma saatlerinizde esneklik sağlarken, hayatınızın bütün disiplinini de size bırakır. Eğer o disiplini sağlayamazsanız çalışmalarınızdan etkin bir sonuç da alamazsınız. Okulu, diğer işinizi, diğer projelerinizi, ailenizi, çocuklarınızı, arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanı, hobilerinizi aksatmayacak şekilde verimli bir çalışma disiplini oluşturmanız gerekir.

Besleneceği Alanlara Zaman Ayırmamak

“Freelance içerik yazarı nelerden beslenir?” sorusunu yazarlarımıza yöneltmiştik. Verilen cevaplara göre; kitap,dergi okumak, film/dizi izlemek ve gözlem yapmak içerik yazarlarımızın en çok beslendiği alanlar. Size ilham veren, sizi geliştiren kişilerle sohbet etmek, onlarla fikir alışverişi yapmak, mümkün olduğunca yeni yerler gezmek de içerik yazarını besliyor. Beslendiğiniz alanlara ne çok zaman ayırırsanız içeriklerinizi üretme hızınız ve içeriklerinizin kalitesi o denli artacaktır. Bu arada, “İçerik Yazarı Nasıl Beslenir?” konulu blog yazımıza da mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

freelance-icerik

Klişelere Başvurmak

Artık İnternet’te hemen her konuda o kadar fazla içerik var ki! Çoğu birbirinden çeviri veya alıntı. Usta bir içerik yazarı özgün içerikten ödün vermez. Farklı olanı, henüz yazılmamış olanı bulmaya, araştırmaya özen gösterir. Ele alınan başlık çok klişe olsa bile, başarılı bir içerik yazarı o klişenin dışına çıkacak bir yöntemi mutlaka bulur!

Peki, sizin “bir içerik yazarı üretkenliğini korumak için asla şunu yapmamalı” diyeceğiniz bir şey var mı? Deneyimlerinizi merak ediyoruz; lütfen yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.

İçerik Bulutu

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar

İlk Yorumu Başlat