Blog İçeriği Üretirken Dikkat Etmeniz Gereken 7  İpucu

Blog İçeriği Üretirken Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu

İçerik yazarının en çok ürettiği, markaların da en çok ihtiyaç duyduğu içerik türü şüphesiz ki blog içeriği. Hal böyle olunca diğer içerik yazarları arasından sıyrılmak ve kusursuz içerikler üretmek zorundasın. Korkma, birkaç ipucu ile muazzam ve istenilene uygun içerikler üretebilirsin!

blog-icerigi-nasil-yazilir

1- Öncelikle kimin için yazdığını, neden yazdığını iyice bir öğren. 5N1K (Ne, nerede, ne zaman, nasıl, neden, kim?) sorularının hepsine cevap bulup konuya iyice hakim olmalısın. Bunun yolu markanın sana verdiği açıklamayı, varsa örnek metni ve tabii ki içeriğin yayınlanacağı adresi iyice kavramaktan geçiyor.

2- Her blog içeriğinin yerine göre afili, yerine göre ise açık ve yalın bir başlığı olur. Başlığına sahip çık. İçeriğini ona göre tasarla ve üret.

3- “İmla kurallarına uy.” demeyeceğiz. Sana güveniyoruz. Yalnız içeriği ürettikten sonra bir – iki kez yüksek sesle okumayı unutma. İçeriği okuduğunda sırasıyla gelen cümleler birbirini sevmiş mi, uyuşmuş mu, zaman çekimlerinin arasına kara kedi girmiş mi, kelimelerin akıp gidiyor mu, hepsini göreceksin.

blog-icerigi

4- Akıştan bahsetmişken. Ara başlıklar anlatacağın şeyleri derleyip toparlar. Akışı sağlar. Yalnız ara başlık kullanacaksan altını doldurmalısın. İki cümlelik alt metni olan bir ara başlık, ara başlık olamamıştır.

5- Giriş, gelişme ve sonuç sıralamasının nasıl olması gerektiğini biliyorsun. Aman farklı olacağım diye bu düzeni bozma. Kısaca bahset, detaylandır ve noktala. İşte bu kadar basit!

blog-icerigi-anahtar-kelime

6- Anahtar kelime bizim canımız. Senin de öyle olsun. Onu mutlaka kullan. Ek almasına, değişmesine izin verme. Yalnız değerini kaybetmemesi için defalarca da kullanma. 300 kelimelik bir içerikte 20 kez aynı kelimeyi ya da kelime grubunu okuyucunun gözüne sokmak çok hoş olmayacaktır.

7- O kadar araştırma yaptın, elbette ki senin de bir fikrin var. Ama markayı en iyi kendisi tanıyacağı için verilen açıklamaya, örneğe sadık kal. Sana yanlış gelen, markanın doğrusu olabilir. Kişisel fikirlerin ile markanınki uyuşmayabilir. Bir içerik yazarı olarak en büyük görevin senden talep edileni tamamen aynı şekilde uygulayabilmen.

İçerik Bulutu Akademi

İçerik Bulutu Akademi, dijital pazarlama profesyonellerinin blog içerikleri, e-kitaplar, webinarlar, online eğitimler bulabileceği bir platformdur.

İlk Yorumu Başlat