İçerik Editörü Joe Lazauskas, 19 Mayıs 2016’da, San Fransisco’da düzenlenen West Coast Zirve’sinde yapılan etkinlikler sonrası aldığı notları değerlendirirken 4 yeni içerik pazarlaması trendinin ortaya çıktığını fark etti. Profesyonel İçerik Editörü Lazauskas’unun contently.com’da kaleme aldığı faydalı içeriğini sizler için Türkçe’ye çevirerek içerik pazarlaması dünyasındaki yeniliklere tanıklık etmenizi istiyoruz. Bakalım, içerik pazarlaması dünyası 4 yeni içerik trendi ile nasıl bir hal alıcak?

1.Nihayet, insaflı bir şekilde içerik pazarlaması üzerine daha sofistike bir yolla konuşuyoruz.

icerik-trendi-2

Yıllardır, birçok içerik pazarlaması diyaloğu şu şekilde ilerlerdi;

“İçerik pazarlaması işe yarıyor! Gördün mü?” (Burada puanlar Red Bull logosuna gidiyor.)

Ancak bu durum değişiyor. Markalar içerik pazarlamasını daha detaylı tartıştığımız bu noktada yeteri kadar başarı ve başarısızlık deneyi yaşadı. İnsanlar artık bu konuya daha gerçekçi yaklaşıyor: İçerik pazarlaması kolay değil ve çalışma şeklinizi biraz da olsa değiştirmeniz gerekebilir. Ama uygun ve sağlam bir içerik takımınız olduğunda, ister şirket içi çalışanların soruları ister baştan aşağı sektörünüzle ilgili bir diyaloğu etkilemek için olsun, birçok yeni fırsatı yakalayabilirsiniz.

Sonunda herkes, içerik pazarlamasının ürünleri itelemek olmadığını anlamışa benziyor. Visa’nın içerik müdürü olan Stephanie Losee’nin kelimeleriyle anlatayım: “Eğer bir ürünün hikayesini anlatmak istiyorsanız, ürünün hikayesini anlatmayın. İnsanların hikayesini anlatın”.

En şaşırtıcısı da Red Bull’dan konferansın tamamında bir kere bile söz edilmemiş olmasıydı ve biz beş saat boyunca oradaydık! Bu bir çeşit rekor olmalı.

2. Platformlarla olan ilişki durumu = karışık.

icerik-trendi-sosyal-medya

Birçok yeni kurulan medya şirketi, yerli sosyal platformlar için “dağıtılmış içerik” yaratacakları bir hayata doğru koştuğundan, içerik pazarlamacı arkadaşların geride kalacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak böyle olmak zorunda değil.

Perşembe günü, bir ara bir paneldekilere “sosyal platformlar yaratmak, kendi web sitenizden daha akıllıca bir fikirdir” cümlesine katılıp katılmadıkları sorusunu sordum. Walmart Yönetici Editörü Britt Dionne, kendi web sitenizin öncelikli olması gerektiğini savunurken; Gizmodo, Engadget ve Joystiq’in kurucusu Peter Rojas eğer teknoloji web sitesini bugün kuruyor olsaydı, kurulumu tamamen sosyal platform üzerinden gerçekleştireceğini söyledi.

Önceden markaların medya şirketleri yerine yerel olarak sosyal medyada yayın yapmanın daha mantıklı olduğunu savunurdum ama aynı zamanda işin diğer tarafını da görüyorum. Birçok pazarlamacı, 2013’un büyük organik erişim kısıtlamasına hala çekimser yaklaşıyor ve sahadaki ziyaretler üzerine yapılan konuşmalar, markalar için çok karlı olabilir. (Display reklam satışlarından çok daha karlı) Sonuç olarak pazarlamacıların platform yayını ile olan ilişkileri karışık ve bu durum değişecek gibi görünmüyor.

3. Fakat biz henüz fark edemeden yeni platformlar dalgası oluşmuş olacak.

icerik-trendi-mobil

Tam da her şey içerik için bir platform haline gelmek üzereyken. Dijital analist Rebecca Lieb, konu ile ilgili düşüncesini “İçerik, nefes aldığımız havanın içine girerek ekrandan daha ileriye gidiyor.” şeklinde ifade etti.

Lieb Perşembe günü, giyilebilir olan ve başka cihazlarla bağlantıda kalabilen cihazların, markanın müşterilerine sunduğu hizmet ile tamamen değişeceği ayrıntısına değinerek çok etkileyici yeni bir araştırmanın perdelerini araladı. 2010’lu yıllar mobil cihaz devriyken, 2020’li yıllar her yerden ulaşabileceğimiz bilgisayar teknolojilerinin devri olacak. Buzdolabımızdan giyimimize kadar her şey bağlantıda olacak. Mobil, bu trendin alevlenmesini sağlıyor fakat, bu durum mobilin başka fiziksel nesnelerin ötesine geçmesine yol açıyor.

Bu cihazların hepsi işe yarayan ya da ilgili bilgileri sunarak değer katma fırsatına sahip olan markaları sunacak. Bu durum sponsorlu kedi GIF lerini nasıl elektrikli süpürgeleri üzerinde uygulanacağını düşünmeye başlamanız gerektiği anlamına gelmiyorsa da birileri mutlaka şuan bunun üzerinde çalışıyor. Bu müşteri deneyimini nasıl bütün platformlar üzerinde birleştireceğinizi düşünmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Lieb, kullanıcıların alışveriş listesini hazırlayıp, ürünlerin yerini harita ile görebilme hizmeti sunan “Home Depot” uygulamasının örneğini verdi. Home Depot insanları çevrimiçi ve çevrimdışı bağlantıda tutarak büyük ölçüde zaman kazanılmasını sağlıyor. Bu markaların nasıl ilerlemeleri gerektiğini düşünmeleri konusunda gösterilebilecek harika bir örnek.

4. Amerika’da türemiş olan “Nefret içeriği” (haterade) sözü çok baskın.

icerik-trendi-kelime

Artık yeni türeyen kelimeleri pazarlama salgını var ve bu durum insanların sinirini bozmaya başladı. Yeni türetilen kelime detoksu panelimiz, anında bir grup terapisi seansına döndü.

Hello Products kurucusu Craig Dubitsky, CPG markalarının kendilerini temsil ettiği ilginç yöntemlerle 45 dakika boyunca dalga geçtikten hemen sonra;

“Şunu söyleme cesaretinde bulunabilir miyim? Her zaman ciddi anlamda ısmarlama dinleyicilerle inleyen, otantik bir marka sesi yaratma arzusu ile sonradan türeyen kelimelerin kullanımı nihayet aksamaya başladı mı? Muhtemelen hayır, ama en azından bu konuda ilerleme kaydediyoruz – özellikle bu yazımın yüzde 23’ünde kullandığım kelimeleri yok sayarsanız.” dedi.

Joe Lazauskas’ın zirve sonrası düşüncelerini aktardığı ve 4 yeni içerik trendini anlattığı içerik, sizce de yeni trendlerle gelişecek içerik stratejileri için iyi bir fikir vermiyor mu?

Kaynak: https://contently.com/strategist/2016/05/23/content-trends-every-marketer-should-follow/

Bizi Takip Edin!

http://blog.icerikbulutu.com/

https://twitter.com/icerikbulutu

https://www.facebook.com/icerikbulutu

https://medium.com/@icerikbulutu