Stone Temple Consulting’den Mark Traphagen, konuşma halkasının sütunu ve SEO hakkında sık sık videolar hazırlayıp, blog yazıları yazıyor. Her zaman pazarlamacıların içeriklerini geliştirmeleri ve hem kullanıcıları hem de arama motorlarını cezbedebilmek için atılabilecek adımlar ve yardımcı olabilecek bilgiler sunuyor.

Search Engine Journal’dan Kelsey Jones, 2 Kasım’da New York’taki son SEJ Zirvesi SEO 2016 konferansı başlamadan önce, Mark Traphagen ile çok faydalı bir röportaj yapmış. Biz de bu röportajı çevirerek SEO, SEO dostu içerik hakkında pek çok faydalı bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik.

Keyifli okumalar!

seo-icerik-pazarlamasi

SEJ Zirvesi sunumunuz hem marka hem de SEO dostu bir içerik yaratmak üzere. Bu bir çok markanın zorlanıyora benzediği bir konu. Sizin bu durum ile ilgili düşünceleriniz nedir?

Marka içeriği trendleri şimdiye kadar, sanki ikisi de karşılıklı bir ayrıcalığa sahipmiş gibi; ya SEO ile ya da bilinirlik ve markanın akıllarda daha önemli bir yere gelmesiyle oluşturulurdu fakat, bunların ikisi birden nadiren kullanılırdı. Neden her vakada bu ayrımın yapıldığını cevaplamak zor ama daha büyük markalarla olan deneyimlerimizde söz konusu genellikle kimin içeriğe sahip çıktığı ve hedeflerin ne olduğunu sonucudur.

Ancak ikisinin de web sitesindeki gerçek kullanıcılar için gerçek bir değer yaratarak SEO oluşturduğu bir içerik yaratmak mümkün ve bizce bu en çok arzu edilen şeydir.

SEO ve içerik pazarlaması birbiriyle rekabet ediyora benziyor. İkisini birlikte kullanmanın faydalı nelerdir?

Önceki cevabımda da belirttiğim gibi bahsettiklerim, şirkette kimin (hangi departmanının) içeriği üstlendiğine bağlı gibi görünüyor. İşin üzücü bir ironi olan kısmı ise kalitesi yüksek olan içeriğin SEO’yu güçlendirdiğini gösteren kanıtlar giderek çoğalıyor. Yani iki değeri de (SEO ve içerik yaratmak) bir araya getirmenin belirgin yararları var.

İşte bu yüzden Stone Temple’da müşterilerimizin kullandığımız içerik ile ilgili vizyonunu artırmak için çok çalışıyoruz ve daha gelişmiş olan bu vizyonu şirketlerine “satmalarında” destek oluyoruz.

Sizin dijital pazarlamaya başlama hikayenize bayılıyorum. Amazon ve patronunuzun aşağı yukarı “bu işi hallet” dediği için para kaybetmekte olan, bağımsız bir kitapçıda çalışıyordunuz. Seneler içinde alanınızdaki hangi değişiklikler sizi daha çok şaşırttı?

Yıllar içinde yaşadığım en büyük şaşkınlık benim en keyif aldığım şey oldu. O küçük mağaza için “online pazarlamayı icat ederken” (ya da böyle yaptığımı zannederken) öncelikle her şeyin hileler serisini öğrenmekten geçtiğini düşünüyordum. Fakat daha sonra dijitalden bile önce, her zaman işe yaramakta olan en iyi şey olan gerçek pazarlamayı uygulamak aslında benim SEO ve e-ticaret emeklerimi daha da kuvvetlendirdi. Google sürekli artmakta olan sofistikeliği sebebiyle, bu alıştırmaların bugün Stone Temple’ı çalıştığı büyük markalara yükseltmiş olması da benim için bir haz ve sürpriz oldu.

Kitapçıdaki pazarlama günlerimden birkaç somut örnek vereyim:

Kitapçımız uzmanı olduğumuz türdeki kitaplara ilgi gösteren insanlar ile oldukça “inek” bir kültüre sahipti. Sosyal medya öncesi günlerde, bloggerlar etki yaratmaktan çok uzaktaydı ve biz de müşterilerimizin bir çoğunun kitap eleştrisi yapan bloggerların önerilerini okuyarak bize geldiğini anladık. Biz de o bloggerlara ulaştık, bir çoğu ile harika ilişkiler kurduk ve bu da mağazamızı önermeleri ve hatta web sitemizin linkini bile paylaşmaları ile sonuçlandı. Bize bayıldılar çünkü o bloggerlar ve onların okurları, bizim onların sevdiği kitapları gerçekten sevdiğimizi anladılar ve bu sevgi mağazamızın satışlarının ve bizim trafiğin içinden büyük bir sıçrayış yapmamızı sağladı.

Sonraki adım, müşterilerimizden oluşan bir toplumun fikrini aşılamak oldu. Bu, onların sitemizde nitelikli eleştirmenler olacağı bir yol oluşturarak, kendi işimizde bloggerların bir çoğunun küçük çapta “ünlü” hale gelmeleri ile sonuçlandı. Müşterilerimizden kahramanlar yarattık ve bu yolda da kullanıcılar tarafından oluşturulan bir çok değerli içerik kazandık.

Erkenden kazandığım o dersleri hiç unutmadım. İşte bu yüzden Eric Enge ve ben sürekli SEO ve içeriğin asla tek başına değerler olmadığını; başarılı olmak için tamamlanmış olan bir pazarlama ekosisteminin birer parçası olmaları gerektiğini savunuyoruz.

İçerik pazarlaması ayrı bir dal olma yolunda gelişiyora benziyor, içerik pazarlamasının geleceğini nerede görüyorsunuz? Önümüzdeki 5 ya da 10 yılda neler bekleyebiliriz?

İçeriğin önemin vurgusunun şuan hiçbir yere kaybolmayacağını düşünüyorum. SEO açısından bakarsak; arama motorlarının, bir web sitesinin kalitesi ve kullanışlılığı üzerine artmakta olan bir önem verdiği çok açık bir hale geldi. Yukarıda belirttiğim gibi umarım daha fazla şirket içeriğin bütünsel görüşünü kavrar ve sadece SEO ve geleneksel pazarlamanın hedefinin içerik olduğunu anlamakla kalmaz, ikisi birlikte kullanıldığında en başaralı halde olduklarını da görürler.

Sizce, 2016’da bir dijital pazarlamacısının edinmesi gereken en önemli “değeri anlaşılmamış” beceri nedir?

Şüphesiz geleneksel pazarlamanın temellerini öğrenmektir. Bu alanda büyük temel eksikliklerimin olduğunu itiraf edecek ilk kişi ben olurum. Eğer en iyi bilgi kaynaklarını keşfetme konusunda gayretliyseniz ve kendinizi çabalamaya adadıysanız, size iyi bir haberim var; bugünlerde kendinizi pazarlama konusunda eğitebilirsiniz. Son zamanlarda kendi pazarlama eğitimim üzerine hatırı sayılır bir vakit yatırımı yapıyorum.

Yine de dijital pazarlamaya girişimde “havuzun derinliklerine atılmış olduğum için” müteşekkirim. Mecbur olduğum için çok şey öğrendim ve bu becerileri yüksek pazarlama rekabeti yapılan gerçek bir savaş alanında kullandım. Şimdi “büyüme” ve teknik SEO becerilerinin ötesine geçen pazarlama bilgeliğini biriktirmenin yolunu açma zamanı.

Kaynak: http://bit.ly/2gIVGlJ

 

Her Perşembe Günü İçerik Pazarlaması ile İlgili Daha Fazla İpucu ve Uygulamaya Ulaşmak İçin Haftalık İçerik Pazarlaması Bültenimize Katılın!

 

Bizi Takip Edin!

http://blog.icerikbulutu.com/

https://twitter.com/icerikbulutu

https://www.facebook.com/icerikbulutu

https://medium.com/@icerikbulutu