Hikayen Yoksa Sen de Yoksun

Hikayen Yoksa Sen de Yoksun

Hikayesi olan her şey dikkat çeker. Hikayesi olan insanları dinleriz, hikayesi hoşumuza giderse onları severiz. Hikayesini beğenmediğimizde sevmeme ihtimalimiz de var. En çok yaşlıların anlattığı hikayeler ilgimizi çeker; çünkü bizden, etrafımızda gördüğümüz çoğu insandan daha fazla yaşanmışlıkları vardır. Nerede, ne zaman, nasıl doğmuş, ailesi kimlerdenmiş, doğduğu dönemin toplumsal olayları neymiş, hep doğduğu yerde mi kalmış yoksa başka yerlere mi göç etmiş, kimleri sevmiş, kimlerden nefret etmiş, en sevdiği şehir hangisiymiş… Tüm bunları dinlemek hoşumuza gider; ama tabi ki bazen hikayenin kendinden çok, hikayenin nasıl anlatıldığı daha dikkat çekicidir.

Marka ve ürünlerin de aynı insanlar gibi birer hikayeleri vardır. Özellikle dijital platformlarda anlatabilmek ve diğerinden farklı olduğunuzu gösterebilmek için hikayeye ihtiyacınız var. Mesela her çikolata birbirinin aynı değildir. Ustasının kim olduğu, içindeki malzemelerin nereden geldiği, malzemeleri kimin yetiştirdiği, bunları kimin getirdiği, kaç derecede, hangi kalıplarda pişirildiği ve tüm bunların neden tercih edildiği, en önemlisi de ismi onun hikayesini oluşturur. Bir marka ya da ürünün ismi, onun hikayesinin çoğunluğunu sırtlanır. Bize o çikolata hakkında bilgi verir. Artık markaların ürün çeşitliliğine göre de her bir ürüne farklı isim verilebiliyor. Sadece ürünü çağrıştıran bir isim değil, bazen mitolojik bir karakter, bir ülke ismi, bir bitki türü ya da bulunan bir isimden yeni baştan türetilen bir isim.

Peki ya isim bulmakla yetiniyor muyuz? İsim her ne olsa da önemli olan onun hikayesi, onun sizi ne kadar iyi anlatabildiği. Marka ya da ürününüzü insanlara sevdirmek için onların isimlerinin yanında hikayelerini de anlatmanız gerekir. İnsanlar, sizin hikayenize göre sizi sever ya da sevmez. Unutmayın ki insanlar iyi anlatılan hikayeyi sever. Bu yüzden de bu işi ele almalısınız. Özellikle dijital platformlarda kullanabileceğiniz, e-ticaret için gerekli olan hikayenizi kendiniz oluşturmazsanız bir gün tesadüfen, sırf gerekli olduğu için birileri, başka bir mecrada sizin hiç kurgulamadığınız bir hikayeyi yazmış ve siz de bunu okuyor olabilirsiniz. Çok tanıdık bir ürün bambaşka bir hikaye!

Herkes kendi hikayesini yazar. Bu yüzden de markanızın kimliğini oluştururken onun hikayesini ihmal etmeyin. Onu güzel bir şekilde anlatın ve sevilmesini sağlayın. Hikayenizle öne çıkın. Dijital dünyada diğerlerinin önüne geçmek için hikayenize iyi bir içerik metni oluşturun, farklılığınızı gösterin.

İçerik Bulutu

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar

1 yorum var

İlk Yorumu Başlat