İçerik Bulutu, yayına başladığı günden beri serbest zamanlı profesyonel içerik üreticilerinin ve tabii ki dev markaların tartışmasız en çok tercih ettikleri ve dolayısıyla on binlerce içerik üreticisi adayının başvurduğu bir platform oldu. Uzun zamandır internet üzerce

inde İçerik Bulutu ile ilgili aramaları incelediğimizde en çok yapılan aramaların genellikle yazar adaylarının başvuruları, davetiye ve tabii ki davetiye süreçlerinin nasıl işlediği hakkında olduğunu görüyoruz. Bu noktada en doğru bilgiyi yine açıklayıcı , ayrıntılı bir içerik ile bize başvurmuş veya başvurmayı düşünen profesyonel içerik yazarı adaylarına bizim iletmemizin en doğrusu olduğunu biliyoruz. Bu sebeple İçerik Bulutu Yazar Topluluk Yönetimi Ekibi olarak bu içeriği kaleme almamız gerektiğini düşündük. Bu içeriği okumuş olan adaylarımızın değerlendirme sonrası davetiye alma şanslarının artacağı da mutlak bir gerçek. İçerik Bulutu Yazarı Olmak ve Yazar Davetiyesi Alabilmek için Altın Tavsiyeler başlıyor. 

Umarız başvuru öncesi bu yazıyı okuyan adaylarımızın sayısı tahminimizden de fazla olur.

Bu içerikte başvuruları nasıl değerlendirdiğimiz ile ilgili olarak çok açık ve anlaşılır değerlendirmeler bulacaksınız. Öncelikle temel özellikler açısından nasıl yazarlar aradığımızdan başlayalım. 3 ayrı tip yazarımız olduğu üzere 3 tip yazar arayışımız bulunmakta. Bunlardan biri olan Non-Turkish yazarlarımız hakkında bu içerikte çok ayrıntılı bilgi vermeyeceğiz.

1-Nasıl İçerik Yazarları Arıyoruz – Uzman Yazar Tanımı

Aslında defalarca yayımlamış olduğumuz Profesyonel İçerik Yazarı ilanlarımızda vurguladığımız gibi  talep üzerine ve ücret karşılığı içerik üretimi deneyimi bulunan, içerik üretimi ile ilgili bir bölümden mezun olan(İletişim, Reklamcılık, Güzel Sanatlar, Dil Bilimleri, Gazetecilik vb), Türkçe konusunda yetkin, imla kurallarında titiz, dijital alem ile ilişkisi yakın ve bu alanın terimlerine yabancı olmayan kişiler olması gerekiyor. Ancak bu bilgi ve becerilerin yanı sıra günümüz dijital dünyasının gereksinim duyduğu kategorilerden bir veya bir kaç tanesinde birikimleri olması önemli tercih nedenlerimizden.  Hemen belirtelim bunlar aradığımız temel kriterler. Bu kriterleri sağlayan bir içerik yazarı sisteme kabul edildiğinde yine bir süre için aslında aslen yazarımız olmuyor. Asıl yazarlarımızın arasına katılarak önemli markaların çok çeşitli içerik taleplerinin kendilerine atanması için editörlerimizin o yazarların  içeriklerine verdiği notların olumlu olması gerekiyor. Yani aslında “ainesi iştir kişinin” prensibinin en net uygulandığı bir freelance sistemini yaşatıyor durumdayız. Nadiren olsa da bu temel becerilerin bazıları çok net bir biçimde baskın olduğunda, diğer aradığımız kriterlerden küçük fedakarlıklar edebiliyoruz. Örneğin; muhteşem bir içerik üretme deneyimi gördüğümüz bir profesyonelin mezun olduğu bölümünün önemini yitirmesi gibi.

Ayrıca şunu da belirtmeliyiz ki; kabul ettiğimiz yazarların sayısal anlamda büyük çoğunluğu bu kategoride bulunan profesyonellerdir. Bu yazarlarımız arasında sistem içerisinde gösterdikleri uzmanlık ve editör değerlendirmeleri performansları ile GURU olmaya hak kazanan çok sayıda göz bebeği yazarımız bulunduğunu da iletelim.

2-Nasıl İçerik Yazarları Arıyoruz – Guru Yazar Tanımı

Bu yazar kategorisinde kendi işi ile ilgili yetkinliği bulunan, kalitesi ve düzeyini ispatlanmış, herkesçe kabul gören, önemli eğitim ve süreçlerden geçmiş, alanı ile ilgili fiilen üst düzey tecrübeler edinmiş, yüksek profiller aramaktayız. Guru yazarlarımız arasında doktorlar, spesifik uzmanlığı olan mühendisler,  diyetisyenler, ünlü gezginler, ünlü mizah yazarları, tecrübeli reklam ve sosyal medya yazarları, mimarlar, mikrobiyoloji uzmanları, diş hekimleri, teknoloji konularında otorite sayılan tematik dergilerin editörleri, ulusal gazetelerin tematik köşelerinin baş editörleri gibi üst düzey profesyonelleri sayabiliriz. Bu adaylarımızda içerik üretme deneyimleri çok değerli olmakla beraber, bazen öyle uzmanlar başvuruyor ki konularındaki uzmanlıkları tüm redaksiyon süreçlerine değer diyebiliyoruz.

3-Nasıl İçerik Yazarları Arıyoruz – Non-Turkish Content Creators

İçerik Bulutu 2017 yılı içerisinde Türkçe haricinde 5 dilde daha içerik üretmeye başladı. Dolayısıyla bu Dillerde içerik üretebilecek profesyoneller de aramaya başladık. Ancak  diğer yazar arayışlarımıza göre sayıları daha az olduğundan, bu bölümdeki yazar adayı tiplerini ve süreçlerini içerik dışı tutacağız. (daha sonra ele alacağız)

Yazar Davetiye Formunda Neleri Soruyoruz? Nasıl Değerlendiriyoruz?

Başvuru formunda aslında çok şey sormuyoruz. Çok sade yalın ve yazar adayının inisiyatifine bıraktığımız alanlar tespit ettik. Daha önceleri örnek içerik üretimi gibi süreçler uyguladık. Ancak şimdilik bizim için en doğru form yapısını bulduğumuzu sanıyoruz.

Kişisel Bilgiler haricinde aşağıdaki alanlar bulunuyor:

1

İçerik Üretim Deneyimleriniz: Daha Önce Ücretli İçerik Ürettiniz mi?

Bu soru ve cevabı bizce çok kritik. Bu soruya hayır cevabı veren adaylarımızın diğer tüm özellikleri mükemmel olmalı. Ancak öyle olursa denenmek için bir davetiye alabilmeleri mümkün olabilir. Guru yazarlarımızı bu deneyim gereksiniminden hariç tuttuğumuzu ayrıca belirtelim.

Bu soruya olumlu yanıt veren  adaylarımızın diğer tüm alanlarda bu “EVET” cevabını destekleyecek bilgileri de vermesi gerekir. Örneğin; evet işaretleyen bir adayın şu anda hiç bulunmayan 4 blog için içerik üretmesi, birçok marka için yazdığını söylemesi, Linkedin profilinde veya CV’de bunlara dair en ufak bir esamenin bile bulunmaması durumları tarafımızdan manidar olarak değerlendirilebilir. 🙂

Daha Önceki Profesyonel İçerik Üretim Süreçlerinizi Anlatınız

2

Bir önceki soruya “evet” cevabı veren bir aday bu alanda o “evet”in içini çok net olarak doldurmalıdır. Bunu yaparken kullandığı ifadeler, cümleler, imla kurallarına uyması tam olarak nasıl bir profil ile karşı karşıya olduğumuzu bize bildiren önemli işaretlerdir. Burada bir sözlükte yazarmış gibi bir dil kullanmak ve yazar olmanın verdiği ifade gücünden uzak bir kurgu ile başvurmak maalesef davetiyeye veda etmek demek.

Bir de MAKALE konusu var.  Birçok kez ifade etmiş olmamıza rağmen yaptığımız işin “makale” üretmek olmadığını sanırız yeterince duyuramadık. Başvuru formlarında makale jargonu çokça karşımıza çıkıyor. Artık biz de belirtmekten bıktık herhalde 🙂  

TDK’ya göre makale bknz.:

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&kelime=MAKALE

Özgeçmiş ve Linkedin Profili Bölümü

3

CV veya Linkedin profili -protest bir kişi ile karşı karşıya değilsek eğer- başvuran adayın dijital dünya ile yakınlığı hakkında fikir vermekte. Profilde verilen bilgiler de aslında eğitim durumu, deneyimleri açısından büyük ve küçük tüm ayrıntıları gördüğümüz alanlar ve biz tüm değerlendirme ekibi olarak “Ayrıntılar Çeşni Yaratır” sözünü ve gerçekliğini benimsemiş durumdayız. CV ve /veya Linkedin profilinden en az biri olmayan veya olup da deneyimlerini desteklemeyen adaylarımızın da şansları oldukça düşük kalıyor. Bu alana 2-3 satırlık bir text bulunan bir Cv iliştiren veya Linkedin profilinde sadece adı yazılı olan yüzlerce başvuru gördüğümüzden emin olabilirsiniz. 🙂

İçerik Bulutu Hakkında Neler Biliyorsunuz?

4

Bu soruda “Çalışma Durumu” bölümü İçerik Bulutu sistemine ayıracağınız vakit konusunda veri tabanımıza bilgi vermektedir. Bu alan davetiye karar süreçlerini değil karar sonrası iş yoğunluğunun nasıl olacağı sorusunu yanıtlıyor.

İçerik Bulutu Hakkında Ne biliyorsunuz? sorusu ise gerçekten kritik. Burada adayımızın bizimle ilgili ne bildiği, bilmeye çalışıp çalışmadığı, bizi ne kadar araştırdığı, bizi nasıl gördüğü, hangi yönümüz ile ilgilendiği gibi konularda çok net izlenimler edinebiliyoruz. Burada mühim olan sahip olduğu bilgi değil o uğurda harcadığı ya da harcamadığı enerji. Tabii bir de bunu nasıl ifade ettiği. 🙂

Mesela hiçbir şey bilmiyorum diye yanıtlayan bir aday hakkında hiçbir şey bilmek istemiyoruz. 🙂

Bu kadar kısacık araştırma gerektiren bir sorunun cevabını araştırmadan bilmiyorum diye ileten bir profil yakın gelecekte vereceğimiz bir içerik talebi ile ilgili araştırma yapar mı diye düşündüğümüzde yapmayacağından ve o an ne aklına geliyorsa yazıp editöründen red alacağından eminiz.

Bu bir alışkanlık. Ezbercilik alışkanlığını kırmak ise İçerik Bulutu’nun işi değil.

Bu soruya İçerik Bulutu ile ilgili daha önce bir yerlerde çıkmış veya üretilmiş bir metni kopyalayıp yapıştıran yüzlerce başvuru gördük desek inanır mısınız? 🙂

İçerik Bulutu, ülkede özgün ve kopya olmayan içerik konusunda ünlü olmakla, bu alanda çok yaratıcı, faydalı ve kaliteli içerik üretimi yapmakla övünen bir kuruluş değil mi? Böylesine bir başvurudan sonuç çıkmasını beklemek gerçekten çok komik. Sizce de öyle değil mi?

Başvuru Formuna Yazılan ve Peşinen Red Alacak Olan Bazı İfadeler

(Aynen aktarılmıştır)

-Boş zamanlarımı değerlendirmek için yazmak istiyorum

-Ek gelir ve harçlık elde etmek istiyorum

-Hayallerimi yazabileceğim bir platform arıyordum siz karşıma çıktınız

-Duygu ve düşüncelerimin bazı sitelerde yayınlanması çok ilgimi çekiyor

-Arkadaş bahsetti çok para kazanılıyormuş diye başvurdum

-Davet ederseniz görüşmede ayrıntıları anlatırım

-Parasızım işe girmem lazım

-Sosyal medyada çok acayip ilgi görüyor yazdıklarım

-Bilmem kaç tane takipçime şiirler yazıyorum çok beğeniyorlar

-İlkokulda kompozisyon yarışmasında il birinciliğim var

-2 tane romanım var

-Aşk konusunda yazmayı çok iyi bildiğimi iddia ediyorum

-Sizi hiç tanımıyorum yeni rastladım

-Sadece ilanınızı gördüm o kadar

-Ücretleriniz ne kadar?

-Hakkınızda hiç bilgim yok anlatırsanız öğrenicem

-Bilgim yok kabul edilirsem öğrenirim

-Hiç yazmadım ama kendime güveniyorum hallederim

-Yazı yazmayı çok seviyorum

SONUÇ

Duygu, düşünce, şiir, hayal veya edebi metinler üretenlere saygı duymakla birlikte İçerik Bulutu’nun böyle bir mecra olmadığını ve yakın bir gelecekte de olmayacağını belirtmeliyiz. Aksine birçok kurala bağlı ve talep edenin hayalindeki işleri üretiyoruz.

Çoğu zaman yazı yazmayı sevmek, kaliteli içerik üretebilmek  veya o konuda iş yapabilmek anlamına maalesef gelmiyor. Bu biraz mahallede top oynamayı çok seven birilerinin profesyonel bir futbol takımına katılmak için başvurmasına benziyor. 🙂

Bunun dışında İçerik Bulutu, yazar adayları ile yüz yüze görüşme de yapmaz/yapamaz (100 binden fazla aday başvurdu).

İçerik Bulutu profesyonelleri boş zamanlarını değerlendirmek için bu işe yaklaşmazlar. Bu bir yeni nesil kariyer seçimidir. Bu alanda gelişmek, derinleşmek ve tabii bunu yaparken de para kazanmak hedeflenmelidir. Freelance çalışarak yaşamak öz disiplin, araştırmacı kimlik ve düzenli çalışma metotları geliştirmeyi gerektirir.

Bütün bu ifadeler zararsız gibi gelse de bize İçerik Bulutu’nun ne iş yapmak ve yaptırmak istediğinin anlaşılmadığını gösteriyor.

İçerik Bulutu talep üzerine içerik pazarlaması metinlerinin üretildiği freelance bir platformdur.  

Bizler:

-İçerik üretme konusunda temel bilgi, yetkinlik ve becerilere sahip,

-Kendisini ifade ederken bir profesyonel olarak elindeki enstrümanları ustaca kullanabilen,

-Özgür olarak dilediği mekanda içerik üreterek para kazanabilecek öz disipline sahip,

-Aldığı her revizyonu kendisini geliştirmek için pozitif bir fırsat olarak gören,

-Bu ülkede asgari ücretli bir çalışanın saat ücretinin 6,5 TL olduğunun farkında olan,

-Bir içerikten büyük kazançlar elde etmenin yegane şartının o içeriği herkesin üretemeyeceği bir iş olması gerektiği gerçeğinin farkına varan,

-Freelance bile olsa bir işe başvurduğunun bilincinde ve en azından başvurduğu yer ve sistemi ile ilgili araştırma yapacak kadar bir çaba ile bizimle olmak isteyen her adayın başvurularını heyecanla bekliyoruz.

Yüzlerce başvuru olmasına rağmen Topluluk Yönetimi ekibimiz başvuru değerlendirmelerini her ayın 16’sında yapıyor ve en geç 3 iş günü içerisinde adaylara olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapılıyor. Unutmadan belirtelim; başvuru sonrası davetiye kodu gönderdiğimiz bazı adaylar, junk filtresi nedeniyle maili göremiyor. Junk kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın lütfen.

Umarız İçerik Bulutu ailesine katılmaya aday her profesyonel, burada bulunan bilgileri okuduktan ve anladıktan sonra başvuru yapar.  Biz de Türkiye’nin en büyük ve heyecan verici “İçerik Üreticileri Topluluğu” olarak daha hızlı ve sağlıklı büyümeye devam ederiz.

Hep birlikte üretken ve kazançlı yarınlarda özgürce çalışmak ve mutlu olmak dileğiyle,

İçerik Bulutu Yazar Topluluğu Ekibi

Siz de İçerik Bulutu’nun geniş freelance topluluğu arasında yerinizi almak, kariyerinize geleceğin mesleği ile yön vermek istiyorsanız Dijital İçerik Üreticiliği 101 eğitimini hemen satın alın. 

İçerik Bulutu Yazarı Olmak ve Yazar Davetiyesi Alabilmek için Altın Tavsiyeler