İçerik Hamlenizi Güçlendirecek 15 güçlü İçerik Analiz Aracı

İçerik Hamlenizi Güçlendirecek 15 güçlü İçerik Analiz Aracı

İçerik üretmek zor, sürdürülebilir şekilde üretmek daha da zor. Bunu hepimiz biliyoruz. Ancak en az içerik üretmek kadar zor, zor olduğu kadar da hayati bir konu daha var; üretilen içeriklerin analiz edilmesi.
Her gün onlarca markaya farklı türlerde yüzlerce profesyonel içerik üretiyoruz. Bugüne kadar yüzlerce markanın içerik pazarlaması süreçlerindeki en önemli partneri olduk. Bu partnerliğin bize öğrettiği  en önemli deneyim, üretilen içeriklerin yatırım geri dönüşünün doğru  hesaplanması. Doğru analiz ise doğru yatırım geri dönüşünün en önemli adımı. Bu adımda size faydalı olacak içerik analiz araçlarıyla ilgili olarak “İçerik Hamlenizi Güçlendirecek 15 güçlü İçerik Analiz Aracı” yazısını sizin için derledik.

İçerik Analiz Araçları Ne İşe Yarar?

İçerik analiz araçları, web sitenizin, blogunuzun veya diğer dijital medyanın envanterini almanıza ve içeriğinizin nasıl performans gösterdiğine ilişkin geribildirim sağlamanıza ve ideal bir şekilde performans gösterebilmenize yardımcı olur.

Diyelim ki işletmenizi tanıtmak ya da kendinizi sektörde bir fikir lideri olarak göstermek için son 6 aydır içerik yayınlıyorsunuz. Bu durumda İçerik Analiz Araçlarını her bir içeriğin toplamda ne kadar paylaşıldığını, hangilerinin hangi mecralarda daha iyi geridönüş aldığını, hangi formatlarda daha başarılı olduklarını, hangi uzunluktaki içeriklerin daha başarılı olduklarını, hangi başlıkların başarılı hangilerinin başarısız olduklarını, hangi paylaşım gününün daha iyi olduğunu vb. kriterleri değerlendirmek için kullanabilirsiniz.

Şanslısınız ki sizin için bunları yapacak tonla harika içerik analiz aracı var. İşte sizin için derlediğimiz en iyi İçerik Analiz Araçlarından bazıları!

SEO İçerik Analiz Araçları

Hepimiz keşfedildiğinden emin olmak için içeriğimizi online mecralara koyarız ve arama motorları içeriğimizin keşfedilmesi için en iyi yerlerden birisidir. Yani arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmeniz için SEO oyununa hakim olduğunuzdan emin olmalısınız. İşte bu 5 İçerik Analiz Aracı size bunu yapmanızda yardımcı olacak.

Yoast

Yoast , en çok kullanılan İçerik Analiz Araçlarından biri. Bu araç, SEO’yu optimize etmenize yardımcı olmak için otomatik olarak bir sayfanın içeriğini gerçek zamanlı analiz eden bir WordPress eklentisidir. Ücretsiz ve Premium olmak üzere iki versiyonu vardır. Ücretsiz versiyonu sayfa içeriğinizi, meta açıklamalarınızı, resim etiketlerinizi ve daha pek çok şeyi optimize etmenize yardımcı olmak için işlevsellik de dahil olmak üzere tonla özellik barındırır. Ayrıca Yoast, sayfanız için bir XML site haritası da oluşturabilir.

UpCity SEO Report Card

UpCity’nin Ücretsiz SEO Rapor Kartı’nı kullanarak sitenizde ne kadar başarılı olduğunuzu görün. UpCity analizörü, en önemli SEO uygulamalarının 18’ini temel alarak sitenize bakıp sitenize bir puan verir. Ardından size sıralama, bağlantı oluşturma, anahtar kelime kullanımı gibi konularda ne durumda olduğunuzu anlatan küçük bir rapor kartı sunar.

Found SEO Audit Tool

Bazen kovalamacayı bırakıp hangi hataları yaptığınızı görmek istersiniz ki bu hataları düzeltebilesiniz. İşte Found SEO Denetim Aracı bunun için. Bu aracı kullanmak için yalnızca site URL’nizi girmeniz yeterli. Sonrasında Found, içerikle ilgili sorunların bir listesi, teknik sorunlar ve sitenize geri dönen harici bağlantıların kalitesi ile ilgili bir raporla size geri dönecektir. Found SEO Audit Tool’a ücretsiz sahip olabilirsiniz.

WooRank SEO Checker

WooRank, web sitenizi analiz edebilen ve SEO hamlenizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda öneriler verebilen bir SEO denetleyicisidir. Bu denetleyici size SEO, kullanılabilirlik, ziyaretçiler ve daha fazlası gibi kategorilere bölünmüş 70’den fazla metriği içeren indirilebilir bir rapor sunar. Woorank’in 49 $ aylık planı ve 149 $ aylık premium planı bulunuyor.

SEO Web Page Analyzer

TheESCAPE Design Co. tarafından hazırlanan bu sayfa analizörü, en basit ve etkili SEO İçerik Analizi araçlarından biridir. Sayfanızın URL’sini yazın ve sitenizin erişilebilirliği, kullanışlılığı ve arama motoru sonuçlarının kalitesi hakkında hemen bir rapor alın. Bu araç tek seferde  yalnızca bir sayfa analiz eder ve tamamen ücretsizdir!

 

İçerik Denetim Araçları

Uzun süredir sitenizi ve içeriklerinizi yönetmeye çalışıyorsunuz. Bu yüzden sitenizde tonlarca içerik var. Ancak bu durumda içerik kalitesi açısından işlerin nasıl gittiğini kontrol etmek zor olabilir. Aşağıdaki içerik denetim araçları, içeriklerinizin istediğiniz gibi performans gösterip göstermediğini anlamanıza yardımcı olacak.

Content Insight Content Analysis Tool

Content Insight, en popüler içerik denetim araçlarından biridir. Bu içerik analiz aracı, içeriğinize bakar ve sahip olduğunuz dosya türlerinin, analiz verilerinin, sayfa ayrıntılarının (resim, video vb.), ekran görüntülerinin bir özetini verir ve dosyalarınızın çıktısını almanıza yardımcı olur.

Dyno Mapper

Dyno Mapper’ın içerik denetim aracı, sitenizdeki her şeyin envanterini almanıza ve bunu görselleştirmenize yardımcı olur. Bu analiz aracı, diğer sitelerle aranızdaki hiyerarşi, envanter, analiz ve yorumlar da dahil olmak üzere sizin için bir site haritası oluşturur. Ayrıca Dyno Mapper, sitenizde çalışmayan linkleri bulmanızı ve sitenizin Google Analytics ile entegre olmasını sağlar; böylece sayfa görüntüleme sayısı, sayfanızda harcanan ortalama süre, sayfadan hemen çıkma oranları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Blaze Content

Blaze Content, şirketlerin çevrimiçi sahip oldukları her şeyi depolamak konusunda uzman bir analiz aracıdır. Araç, veri toplamak için sitenizi tarayarak işe başlar. Ardından, ziyaretçilerin gördüğü içeriklerden alınan ziyaretçi verileriyle eşleşmek üzere bir analiz aracı ile bütünleşir. Blaze Content ile, sayfalarınız, dosyalarınız ve ziyaretçilerinizle ilgili tüm bu bilgileri tek bir ekranda görebilir ve böylece sitede nelerin iyi durumda olduğu ya da nelerin geliştirilmesi gerektiği hakkında bir plan yapabilirsiniz.

Screaming Frog SEO Spider Tool

Denetleyebileceğiniz ve SEO için size yardımcı olabilecek bir araç ister misiniz? SEO optimizasyonu için temel site öğelerini analiz eden ve web sitelerini tarayan bir masaüstü programı olan Screaming Frog hakkında bilgi edinin. Screaming Frog, sitenizdeki bozuk linkleri, birbirinin aynısı içerikleri, yönlendirmeleri ve sitenizdeki robotlar tarafından engellenen URL’leri bulmanıza yardımcı olabilir.

 

Web sitesi İçerik Analiz Araçları

Bazı içerik analizi araçları tek bir kutuya sığmaz. Web sayfalarının okunabilirliği, yüklenme hızı, harici bağlantılar ve bunun gibi çeşitli yönleriyle ilgili birçok araç bulunmaktadır. İşte bizim favorilerimiz:

Hubspot Website Grader

Hubspot Website Grader, 2007 yılından beri hayatımızda ancak bu ücretsiz araç, web sitenizin olması gerektiği şekilde çalışıp çalışmadığını öğrenmek için hala en iyi içerik analiz araçlarından biri. Website Grader, sitenizi analiz eder ve mobil hazırlık, SEO, güvenlik gibi konular hakkında sizi derecelendiren bir raporla gelir. Rapordan sonra, araç size öneriler sunar; böylece sitenizin notunu yükseltebilir, zayıf yönlerinizi anlayabilir ve onları güçlü yönleriniz haline getirebilirsiniz.

Quicksprout Website Analysis

Quicksprout’un ücretsiz web sitesi analiz aracı, bir işletmenin trafiğini artırmak amacıyla şirketlere  içerik kalitesini nasıl geliştirebileceklerine dair bilgi vermek için sitelerinin  Google Analytics verilerini kullanır. Bu araç, bir siteye baktığında SEO analizi yapar ancak aynı zamanda yükleme süresini, sayfa boyutunu ve isteklerin sayısını dikkate alarak size bir hız puanı da verir. Ayrıca Quicksprout aracı, tüm dünyadaki web siteleri arasındaki popülerlik sıralamanızı da size gösterebilir!

Visible Thread Clarity Grader

Kimse kelimelerle dolu veya karmaşık bir web sitesini okumayı sevmez. Bunun için Visible Thread, pazarlama ekiplerine mesajlarını açıklığa kavuşturmasında yardımcı olan Clarity Grader adlı bir araç sunuyor. Bu araç, net ve tutarlı mesajlaşma için web sitenizdeki dili tarar ve okunabilirliği düşük ve dili tutarsız içerikleri ve etkisiz marka taktiklerini tespit edebilir. Visible Thread’ın aracının en iyi özelliklerinden biri, tonlarca sayfayı birkaç dakika içinde tarayabilmesi ve pazarlama takımlarına bu sayede zaman kazandırmasıdır.

Check My Links

Check My Links bir tarayıcı uzantısıdır ve bozuk linkleri bulup düzeltmek için en iyi web sitesi içerik analizi araçlarından biridir. Araç, bozuk linkleri bulmak için siteyi tarar ve bul-değiştir seçeneği bozuk URL’leri kaldırmanıza veya değiştirmenize yardımcı olur. Sitenizi tarayın, çalışmayan bağlantıları bulun ve düzeltin.

Bu araç sayesinde sitenizi düzeltmekle kalmaz sitenizin daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz. Moz’un belirttiği gibi, popüler endüstri web sitelerini bozuk linkler için tarayabilir ve daha sonra bu sitenin web yöneticisine yazabilir ve bunları çalışan linklerinizden biriyle değiştirmesini istersiniz. Bu sayede siteniz daha çok tıklanma alır!

Coschedule Headline Analyzer

Bu aracı daha önce duymuş olmalısınız çünkü çok konuşuluyor. Sizin de bildiğiniz gibi içeriklerin ve sayfaların başlıkları önemlidir çünkü SEO analizini etkiliyorlar, insanları tıklamaya ikna ediyorlar ve okuyucunun az sonra okuyacağı içeriğin üslubunu belirliyorlar. CoSchedule’in başlık analizörü kullandığınız başlığı değerlendirir ve bu başlığa okunabilirlik, sözcük bilgisi, duygusal güç vb. temelli bir puan verir. Ayrıca, başlıklarınızı nasıl geliştireceğiniz konusunda fikirler sunan CoSchedule sayesinde içeriklerinize en iyi başlıkları verdiğinizden emin olabilirsiniz.

Crazy Egg

Crazy Egg, web sitesi analiz aracını “bir çift x-ray gözlüğü” olarak adlandırıyor. Araç, ısı haritalarını kullanıyor; böylece insanların web sitenizde nereye tıkladıklarını, sitenizde ne zaman vakit geçirdiklerini ve hangi bağlantıların onları sitenize yönlendiğini görebiliyorsunuz. İçeriğinizi daha etkili bir şekilde yeniden tasarlamak veya yeniden paylaşmak için Crazy Egg’i kullanabilirsiniz. Bu araç, katılımı nasıl artıracağınız, nasıl backlink alacağınız ve websitenizin bütçe dağılımını nasıl yapacağınız konusunda size yardımcı olur.

İçerik analizi araçları, yayınladığınız içeriklerin gücünü en üst düzeye çıkarabilir, size hem zamandan hem de paradan tasarruf ettirebilir ve bunları pazarlama stratejinize sadık kalarak yapar. Ancak, web sitenizdeki içeriği analiz etmek için önce websitenizi içerikle doldurmanız gerekir. Tüm bu içerik analiz araçları işletmenizin büyümesini hızlandırmaya yardımcı olacak içerik fikirleri bulmanıza yardımcı olur. İşletmeniz için aradığınız tam da böyle bir şeyse, bu araçlardan size uygun olanını bulmak için mutlaka araştırma yapmalısınız!

Kaynak: https://ozcontent.com/blog/15-best-content-analysis-tools/

İçerik Bulutu

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar

İlk Yorumu Başlat