İçerik üretiminin her şirketin pazarlama stratejisinin hayati bir parçası olduğunu söylersek muhtemelen “Bunu bilmeyen yok.” diyebilirsiniz.

Bunun nedeni, çoğumuzun iç pazarlamanın ve markalarımızın – hem kendi şirket markalarımız hem de düşünce lideri olan kişisel markalarımızın – ne kadar önemli olduğunu ve içeriğin önem taşıdığını bilip ne kadar içeriğe ihtiyacımız olduğu ya da kitlemizle sürekli olarak etkileşim kuracak kadar iyi içeriğin nasıl oluşturulacağına dair kesin bir görüşün olmaması.

Bunu nasıl ele alacağınız içerik pazarlamanızın amaçlarına ve hedef kitlenize göre değişebilir. Ancak değişmeyen tek gerçek şudur: İçerik Stratejiniz konusunda tutarlılık önemli.

Neden İçerik Stratejiniz Konusunda Tutarlılığa  Odaklanmalısınız?

Tutarlı değilseniz, kitlenizle bağlantı kurmanız için gerekli olan tüm olanaklardan yararlanamıyorsunuz demektir. Birkaç platformda içerik yazmak, birilerinin içerikte bahsedilen konuyu anlamasına yardımcı olabilir ama bu, markanızla hedef kitleniz arasındaki duygusal bağa dokunmaya yetmeyecektir. Bunu başarmak için tutarlı bir içerik üreticisi olmanız gerek. İşte bu kadar basit!

Kolay olmayan şey ise kitlenizin içindeki nüansları yok etmek ve sadece eski bir içeriği tutarlı bir şekilde sunmanın ötesine geçip aynı zamanda ilgiyi markanıza çekecek bir içerik üretmek.

Bunu şöyle düşünebilirsiniz: En sevdiğiniz oyuncuyu düşünün. Muhtemelen en sevdiğiniz filmlerde oynuyor, muhteşem performanslar sergiliyor ve en önemlisi ilerideki projeleri sizin ilginizi çekiyor. Bunun tek sebebi onun eski işlerini biliyor ve seviyor olmanız.

Tutarlı içerikler sayesinde hedef kitlenizin online yolculuklarında onlarla duygusal bir bağ oluşturabilir ve böylelikle en çok güvendikleri ve beğendikleri markaları düşündüklerinde akıllarına gelen ilk marka olabilirsiniz.

Etkili ve tutarlı içeriler üretmek istiyorsanız, işte 5 yöntem!

İşe Yarayan Bir İçerik Stratejisi Geliştirmenin Yolları

1) Gerçekleştirilebilir Bir İçerik Stratejisi Belirleyin

Aslında B2B kuruluşlarının% 89’u içerik pazarlamasını kullanıyor ancak bunların yalnızca% 37’sinin bu içeriğin oluşturulması ve dağıtımı konusunda yazılı bir stratejisi var.

Bu tarz bir strateji oluşturmak kendinize bir hedef koymak gibidir: Bu hedefleri yazarsanız, onlara daha kolay ulaşırsınız ve zamanı geldiğinde harekete geçersiniz. Aynısı içerik pazarlaması için de geçerli. Hem başarmak istediğiniz şeyi hem de bu yolda ne yapmanız gerektiğini yazıya dökmelisiniz.

“Bu yolda ne yapmanız gerektiği” konusu oldukça önemli. Tüm zamanınızı oluşturacağınız stratejiyi yazarak geçirebilirsiniz ama bu strateji tutarlı bir şekilde ilerlemiyorsa işe yaramaz. İşte bu yüzden önünüze geniş kapsamlı misyonunuzu, hedef kitlenizin karakterini, içerik türlerini ve reklam taktiklerini içeren hedefler koyun. Daha sonra yazdığınız hedeflerde tutarlılığı daha kolay hale getirecek notlar alarak bu hedefleri gerçekleştirilebilir hale getirin.

2) Bir Bilgi Kaynağından Yararlanın

Çoklu içerik üretmenin en büyük zorluklarından biri, bu içeriklerin her birini takip etmek, müşterileriniz ve sektörünüz hakkında edindiğiniz tüm bilgileri organize etmek ve bunu daha fazla içerik oluşturmak için kullanmaktır.

Şirketiniz, içeriğiniz ve müşterileriniz hakkında önemli bilgileri depolamanıza ve düzenlemenize yardım edecek bir bilgi deposu kullanın. Bu, doğrudan kitlenizin istek ve ihtiyaçlarına hitap eden çoklu içerik üretimini kolaylaştırır. Ayrıca içeriği oluşturma, bulma ve yönetme işlemi ne kadar sorunsuz olursa, bunu daha hızlı ve daha tutarlı bir şekilde yapmak o kadar kolay olacağından tutarlı içerik üretimine yardımı olacağından bahsetmiyoruz bile.

3) Bulabildiğiniz En İyi Ekibi Kurun

Uygulanabilir bir strateji ve şirketinizin uzmanlığını kullanmaya yönelik bir sistem ile gerçekten içerik üretmeye başlamanın zamanı geldi ve tabii bunun için yetenekli bir ekibe ihtiyacınız olacak.

İsterseniz tüm içeriklerinizin üretim ve reklam sürecini kendiniz yönetebilirsiniz ama bu şekilde içeriklerinizle ilgili ölçüm yapmak zorlaşır çünkü yapmanız gereken tonlarca başka iş de var. Eğer her şeyi kendiniz yaparsanız kaliteden ya da tutarlılıktan vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz.

İşte burada İçerik Bulutu’nda olduğu gibi muhteşem bir içerik üretim ekibi ve bir freelance yazar topluluğu devreye girmeli. Uzmanlık bazlı çalışan bir freelancer platformu olduğumuz için tutarlı ve etkili içerik üretiminde bizi tercih edebilirsiniz.

4) Editoryal Takvim Oluşturun

Editoryal bir takvim gelecek içeriklerin yayın zamanını belirlemekten fazlasını yapabilir. Bu takvim beyin fırtınası yapabileceğiniz, sosyal medya kampanyalarını planlayabileceğiniz ve tüm süreci organize edebileceğiniz bir platform haline gelebilir.

Bu, eksiklerin ve fazlalıkların nerede olduğunuz görmenize yardımcı olacağından tüm içerik işlemini düzene sokmanıza yardımcı olabilir. Zamanlama ve süreci planladıktan sonra kendinize içerik üretimini planlamak yerine içerik üretimine odaklanmak için daha fazla zaman vererek çok daha verimli olabildiğinizi görürsünüz.

Bir içerik takvimi, başarılarınızı ve eksikliklerini izlemenize yardımcı olabilir. Böylece gelecekte daha bilinçli kararlar alabilirsiniz. Örneğin; yayınladığınız herhangi bir içeriğinin saatinin daha etkili olduğunu görürseniz, bir sonraki içeriğinizi yayınlarken ona göre hareket edebilirsiniz. Bu şekilde hem takviminize sadık kalır hem de etkinizi artırırsınız.

5) İçerik Paylaşım Planını Önceliğiniz Yapın

Tüm bu aşamalar tutarlı içerik üretmenize yardımcı olacaktır ama bu sizin için yeterli değil. Aynı zamanda içeriğinizi stratejik olarak içerik paylaşım planı yapmıyor ve içeriği çoğaltmıyorsanız tüm başardığınız sadece içerik üretmek olur, içerik pazarlamanızı geliştirmek değil.
Örneğin; bir içeriği yayınlamadan önce bu içeriği hedef kitlenizle bir bağ kurmak için nasıl kullanacağınızı düşünün. İçerik paylaşım planınız, içerik geliştirme süreciniz kadar önceliğe sahip olmalıdır.

Üretilen içeriği nasıl geliştirip paylaşacağınızı bilmiyorsanız içerik üretmek zorlu bir iş olabilir. Ancak bu aslında şirketinizin pazarlama stratejinin temel bir parçası. Tutarlı içerik, hedef kitlenizin sizinle etkileşim halinde olmasına, şirketinizin insanların aklında yer etmesine ve içerik yatırımınızın değerlenmesine yardımcı olur.

Bu 5 basit taktikle tutarlı içeriğe giden yolda daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

Kaynak: https://blog.hubspot.com/marketing/create-content-strategy-that-works