İçerik Yazarlığı Kariyeri Yapmak İsteyenler

İçerik Yazarlığı Kariyeri Yapmak İsteyenler

Günümüzde gelişen teknolojinin, bizler için bir hobi aracından çok daha öte; bir “yaşam tarzı” haline geldiğini söyleyebiliriz. Sadece eğlence alanımız olmaktan çıkıp, her yaştan insanın eğlenerek ek gelir sağlayabildiği bir platformdan bahsediyoruz. İnsanların kendilerini ya da hobileri hedef alarak oluşturmaya başladıkları bloglar ve sosyal ağlar sayesinde tanıtımının daha da kolaylaştığı bir kazanç kapısı!

İçerik yazarlığı “kariyeri” olarak tanımlanmasının sebebi ise, evet; tam olarak bunun bir kariyere dönüşebilirliğinden kaynaklanıyor. Her meslekte olduğu gibi belli basamakların yine önünüze çıkacağı içerik yazarlığı, düşünüldüğü kadar basit değil denebilir. İnternet gibi anadilimizin kolayca yozlaştığı bir platformda; dilimizi, dil bilgimizi, üslubumuzu ne kadar koruduğumuz çok önemli. Kişisel bloglarda dahi, aşırı laubalileşmeden ve dilbilgisine uygun yazdığınız sürece varsınız.

İçerik yazarlığı yapmanın gereklilikleri, kariyer basamakları ve sağladığı faydalar hakkında fikir edinmeye ne dersiniz?

Grammar Nazi Olmak
İçerik yazarlığı kariyeri yapmayı hedefliyorsanız; dilbilgisini iyi ve bilinçli olarak kullanmak ilk ve altın kuralınız olmalı. Devrik cümlelerin, akıcılığın önünü tıkadığını bilmeli ve eğlenceli bir metni bile ciddiye alarak yazmalısınız. Bir de size verilen kaynaklar ve sizden istenen sonuçlara sadık kaldığınız sürece, içerik yazarlığı konusunda kariyer basamaklarında birkaç adım ilerlemiş sayılırsınız!

Özgün Olduğun Kadar Özgürsün
İster kağıtta, ister klavyede yapın, yazarlığın en önemli noktası “özgün” olmaktır. Kısacık bir cümleyi bile kopyala-yapıştır yöntemiyle yazmanın tercih edildiği günümüzde, özgünlüğü muhafaza ettiğiniz sürece yazarlık vasfına sahip olursunuz. Sizden istenilen konuyu “tamamen kendi fikirlerim olmalı” düşüncesiyle direkt yazmamalı, elinizden geldiğince konu ile ilgili araştırma yapıp; elde ettiğiniz sonuçları kendi cümlelerinizle okuyuculara aktarmalısınız.

Emeğin Paha Biçilmez Karşılığı
İçerik yazarlığının sağladığı faydalar, dilbilgisi konusunda daha dikkatli davranır hale gelmek ve daha özgün düşünebilen biri olmakla bitmiyor ve her meslekte olduğu gibi emeğinizin karşılığını alarak motive oluyor; motive oldukça yazmaya hevesleniyorsunuz. Yazdığınız yazıların hata boyutu düşük oldukça, yazarlık vasfınız ona paralel bir şekilde artıyor ve bu durum kazancınızı da iyi yönde etkileyebiliyor.

Seyyar Yazarlık
İçerik yazarlığının en güzel yanı ise, istediğiniz yerde, istediğiniz an yazabiliyor olmanız. İster öğrenci olun, ister ev hanımı; ister bir şirket çalışanı. Her an, her yerde, her dakika yazarsınız ve yazacak birçok sözünüz var!

Gelişen teknoloji ve sosyal medya ile birlikte artık popüler bir hal alan ve “freelance” kategorisinde meslek olarak kendine yer edinebilmeyi başarmış olan içerik yazarlığını, eğer siz de geleceğin kariyeri olarak görüyor ve fikirlerinizi, düşünceleriniz insanlarla paylaşmaya değer görüyorsanız; bu konuda adım atmak için geç kalmamanızı öneririz!

İçerik Bulutu

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar

İlk Yorumu Başlat