İçerik Yazma Hazırlığı

İçerik Yazma Hazırlığı

Konu sonsuz ve bu sonsuz içerik denizi içinde yazarın hazırlık süreci en az onu yazmak kadar kendisine keyif vermeli.

Bir yazar seçtiği içeriğe hazırlanırken, masasında suyu, kahvesi, sevdiği koku çubukları, azıcık rüzgarla havalanan perdesi, kendini iyi hissettiren müziği eşliğinde önce heyecan duymalı. Heyecan olmadan başarının tadı olmaz. Yazar daha ilk bakışta seçtiği konu için heyecanlanmalı, yazacağı kelimeler uçuşmalı klavyede. Hangi işi yaparsa yapsın kişi eğlenmeyi bilmeli. İşe zorunluluk gibi bakmamalı. Başarının, heyecandan sonra, ilk adımı özgün olabilmek. Vicdan ve sorumluluk sahibi her yazarın cümleleri, tarzı, kendine özel olmalı. Çoğunun yaptığı kopyala-yapıştır kolaylığına kaçmamalı.

Yazar dediğin mutlaka meraklı bir yapıya sahip olmalı. Konu ile ilgili hazırlık aşamasında, anlatılacak konunun kelime kökenine kadar inmeli. Her yeni bilgi yeni bir ilham kaynağıdır çünkü. Konunun tarihsel gelişimini okumalı ve tabii konuyu her açıdan ele alırken, sıkıcı olmamak için abartıya da kaçmamalı. Konu beslenme üzerine ise; yararları ve zararları, meslek üzerine ise; eğitimi, gelişimi, olanları ve olması gerekenleriyle irdelenmeli. İçerik bir mekanı, bölgeyi, ülkeyi anlatıyorsa, güncel bilgilere ulaşılmalı. Sportif faaliyetler ise; tüm dünya üzerinde nasıl başladığı, ülkemizde ne zaman, nasıl ilgi gördüğü anlatılmalı. Konu sonsuz ve bu sonsuz içerik denizi içinde yazarın hazırlık süreci en az onu yazmak kadar kendisine keyif vermeli.

Günümüz bilgi çağında araştırma yaparken, birbirinin kopyası bilgilerle birlikte, tamamen birbirinden farklı bilgilerle karşılaşmak da mümkün. Eskiden, kütüphaneler, evdeki ansiklopediler tek güvendiğimiz bilgi kaynağımızdı. Şimdi doğru bilgiye ulaşmak ve güvenmek biraz daha zor. Bu durumda doğru ve özgün bir içerik hazırlayacak olan yazar ne yapmalı? İçeriğiyle ilgili araştırma yaparken, farklı kaynaklardan edindiği bilgilerin tutarlılığını iyi incelemeli. İçeriği besleyecek, yabancı dilde kaynaklardan da bilgi toplamalı. Konuya hakim olmak iyi yazabilmenin olmazsa olmaz kurallarından biri.

Her yazarın yazma tarzı, hızı ve üslubu farklıdır. Kimisi son haliymiş gibi kusursuz yazmaya başlar, kimisi de önce bir müsvedde hazırlar. İyi bir yazar, içeriğin, geçekten konuyu anlatıp anlatmadığına emin olmalı. Görsellerle zenginleştirmek istediği içeriği için kullanımı yasal olan görselleri de eklediğinde, içine sindiği an sunuma hazır hale getirmeli. Heyecanla başlanan ve özenli bir çalışmayla hazırlanan her iş başarıya ulaşır.

İçerik Bulutu

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar

İlk Yorumu Başlat