İçeriğin kral olduğunu her fırsatta söylüyoruz. İçeriği bu kadar önemli kılan, kaliteli ve özgün içerik ile görünürlüğünüzü artırabiliyor ve hedef kitlenize en doğru yoldan ulaşabiliyor olmanız.

Peki doğru içerikle aslında hiçbir stratejiye gerek kalmadan ziyaretçilerinizi müşterilere dönüştürebileceğinizi biliyor muydunuz?

Son zamanların dijital trendi Inbound Marketing ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Inbound marketing nedir?, ziyaretçilerinizi müşterilere çevirmenin 4 temel adımı ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız tüm sorularınıza yanıt bulacağınız içeriğimizin ilkini okumanızı öneriyoruz. İçeriğin devamı çok yakında yine İçerik Bulutu blog sayfasında yayında! Keyifli okumalar!

Inbound Pazarlama Nedir?

– Inbound pazarlama, ilgi çekici ve faydalı içeriklerle internet kullanıcılarının dikkatini çekme ve müşterilerin satın alma yolculuklarının her aşamasında onlara değer katma üzerine odaklanmış bir pazarlama yöntemidir. Inbound pazarlama yöntemleriyle potansiyel müşteriler sizi bulur.

– Geleneksel pazarlamanın aksine, Inbound pazarlamada potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek için uğraşmanıza gerek yok. Çünkü ideal müşterilerinizin sorunlarına ve ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde tasarlanmış içerikler oluşturarak, nitelikli müşteri adaylarını web sitenize çekebilirsiniz.

Neden Inbound?

– Geleneksel pazarlamada şirketler, yeni müşteri bulma odaklıdır. Bu şirketler; rastgele çağrılar, yazılı reklamlar, televizyon reklamları ve reklam e-postaları gibi maliyeti yüksek ve kesintili (interruptive) teknikler kullanır. Kesintili pazarlama teknikleri, markaların içeriklerini insanlara görmek istemediklerinde bile gösterdikleri için pazarlamacı odaklı tekniklerdir. Yani geleneksel pazarlama yöntemleri genel olarak potansiyel müşterileriniz için kötü bir deneyim oluşturur.

– Inbound pazarlamada ise durum tamamen farklı. Pazarlamacı ya da satışçının tüm kontrolü elinde tuttuğu geleneksel pazarlamaya göre Inbound pazarlamada tüm odak müşterinin üstünde. Inbound pazarlamacılar, insanların önüne bir anda alakasız bir televizyon reklamı çıkarmak yerine onların izlemekten keyif alacağı videolar üretirler ya da insanları reklam e-postalarıyla spamlemek yerine zevkle okuyacakları bir blog içeriği yazarlar. Inbound pazarlamada amaç müşteri bulmak değildir, müşterilerin seni bulmasını sağlamaktır. Inbound pazarlama insanlar için faydalı içerikler üretmek demektir.

Inbound Pazarlamaya Nasıl Başlamalı?

Inbound’a başlamanın en iyi yolu ise Inbound metodunu öğrenmek.

Inbound Marketing Nedir?

– Inbound pazarlama süreci dört aşamadan oluşuyor: cezbetme (attract), dönüştürme (convert), müşteriye çevirme (close) ve memnun etme (delight).

Inbound Marketing Nedir?

– İlk olarak yapmanız gereken şey, internet kullanıcılarını web sitenize çekerek ziyaretçilere dönüştürmek. Yeni kullanıcıları web sitenize çekmek için blog oluşturabilir, web sitenizi optimize edebilir ya da sosyal medyayı kullanabilirsiniz.

Inbound Marketing Nedir?

– Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları, iletişim bilgileri olmadan potansiyel müşterilere çevirmeniz pek de mümkün değil. Bu yüzden iletişim bilgisi elde etmek, Inbound pazarlama zincirinin en önemli halkalarından biri. Peki ziyaretçiler neden iletişim bilgilerini sizinle paylaşmalı? İşte tam bu noktada onlara geri çeviremeyecekleri tekliflerde bulunmalısınız. Ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir e-kitap ya da white paper ile istediğiniz iletişim bilgilerini elde edebilirsiniz.

Inbound Marketing Nedir?

– Yabancıları ziyaretçilere, ziyaretçileri de potansiyel müşterilere dönüştürdüğünüze göre geriye tek bir adım kalıyor: potansiyel müşterileri gerçek müşterilere çevirmek. E-posta ve müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) gibi araçlar, bu aşamada doğru kullanıcılara doğru zamanda satış yapmanıza yardımcı olacaktır.

Inbound Marketing Nedir?

– Inbound’da önemli olan kullanıcılarınıza mükemmel içerik sunmaktır. Kullanıcılar ister ziyaretçi, ister potansiyel müşteri, ister mevcut müşteri olsun; bu kullanıcıların sizden haberdar olması onları boşlayacağınız anlamına gelmiyor. Inbound şirketler, müşterilerini memnun etmeye ve onlarla iletişimde olmaya devam ederler. Böylece onları memnun kaldıkları üzün ve hizmetleri başkalarına duyuracak destekçilere dönüştürürler.

– Bu dört aşama birbirini takip ederek bir döngü oluşturur. Yabancılar ziyaretçiniz olur, ziyaretçiler potansiyel müşterilere dönüşür, potansiyel müşteriler ürünlerinizi satın alarak gerçek müşteriler olur ve hizmetlerinizden memnun kalan müşteriler sizi tanıdıklarına anlatarak bu yabancıları ziyaretçiye dönüştürür.

– Inbound metodunun tüm aşamalarında olması gereken en önemli şey ise analiz. Gerçek bir Inbound pazarlamacısı olmak ve başarı elde edebilmek için hangi adımlarınızın başarılı hangilerinin başarısız olduğunu bilmeli, mevut çözümlerinizi geliştirme ve uygulayabileceğiniz yeni çözümler konusunda araştırma yapmalısınız.

Yatırımlarınızın geri dönüşünü Inbound Marketing ile nasıl artıracağınıza dair Youtube kanalımızdaki bu videoyu izleyebilirsiniz:

 

Kaynak: https://academy.hubspot.com/ – Inbound Certification