Hepimizin aile hekimimizden de önce danıştığımız bir doktor var, onu herkes tanıyor. Her tür rahatsızlığımızı ilk ona soruyoruz. Bu ünlü doktorun ismi, Dr. Google.

Her 10 kişiden en az 8’i ilk sağlık bilgisi kaynağı olarak arama motorlarına başvuruyor. Ancak güncel ve doğru bilgileri bulmak çoğu zaman mümkün olmuyor. Bu durumun en büyük sebebi aslında amaç ve aracı, karıştırmış şirketler ve SEO uzmanları. Bu şirketlerin ve uzmanların atladıkları bir konu var; Google’ın 2013 yılında devreye aldığı, tüm algoritmasını değiştiren Hummingbird güncellemesi ile 2018 yılında yaptığı Medicine güncellemesi.

Google artık daha akıllı, üstelik sağlık ve finans gibi hayatımızı doğrudan etkileyen konularda çok daha hassas. İçerik Bulutu Akademi olarak daha önce Google’ın hayati önem taşıyan konulardaki hassasiyetiyle ilgili detayları içeren ‘E.A.T. ve Y.M.Y.L.: Google Kalite Değerlendirme Rehberi’ne Göre Kaliteli İçeriğin Kısaltmaları’ başlıklı bir blog yazısı yayınlamıştık.

Tüm bu eğilimler sağlık hizmeti sağlayıcılarının ve aracı sistemlerinin hasta merkezli, içgörü odaklı ve ilgili içerik pazarlaması çalışmalarına yatırım yapmalarının tam zamanı olduğunu gösteriyor. Bu e-kitabımızda ‘nitelikli’ içerik üreterek sağlık kuruluşunuza nasıl daha fazla yeni müşteri kazandıracağınıza dair bilgileri, kaynaklar ve örneklerle ele aldık.