Dijital Pazarlama Uzmanlarının Dikkatine: İçerik Projeleri için 7 Maddede  Brief Hazırlama Tüyoları

Dijital Pazarlama Uzmanlarının Dikkatine: İçerik Projeleri için 7 Maddede Brief Hazırlama Tüyoları

Uğruna günlerce düşündüğünüz, daha verimli ve faydalı olması için onca emek verdiğiniz içerik pazarlaması projelerinizin veya içerik projeleri de diyebiliriz, son aşaması olan üretim sürecine geldiğinizde bir duraksıyor, “Bu projenin amacını, içeriklerin nasıl yazılması gerektiğini içerik yazarına nasıl anlatırım?” diye kara kara düşünüyorsanız doğru yerdesiniz!

İyi hazırlanmış bir briefin mükemmel içeriklerin en gerekli ögesi olduğunu düşünüyoruz. Bunun için atmanız gereken ilk adım; yazar ile empati kurmak ve içerik projenizi daha iyi nasıl anlayabileceğini, içeriği yazarken onun işini ne denli kolaylaştırabileceğinizi düşünmek olmalı.

Sonrasında ise aşağıdaki maddeleri uygulamanız yeterli! Bu içerikten faydalanarak içeriklerinizin teknik ve anlatımsal tüm detaylarını en iyi şekilde tanımlayabilirsiniz.

brief-icerik-bulutu

1. Hedefinizi Belirleyin, Amacınızı Anlatın — İçerik Projeleri için 7 Maddede  Brief Hazırlama

İyi bir içerik üretmesi için yazarın en iyi bilmesi gereken şey içeriğin amacıdır. Bu nedenle; içerik projesinin amacını, hedeflenen kitleyi ve ilgili markanın bu içeriklerden beklentisini briefinizde doğru bir şekilde vurgulamanız gerekir.

2. Başlık ve Konu Hakkında Mutlaka Bilgi Verin  —İçerik Projeleri için 7 Maddede  Brief Hazırlama

İçeriğin detaylarını içerisinde saklayan başlık, üretim sürecinin en temel taşı diyebiliriz. Bu nedenle; blog, uzun blog, liste ve basın bülteni içeriklerinizin her biri için konu ve başlık bilgisini yazara iletmeniz gerekir. Tam da hayalinizdeki gibi içeriklere kavuşmak için projelendirme aşamasında konu ve başlık belirlemeyi sakın atlamayın.

Eğer başlık bulmakla vakit kaybetmek istemiyorsanız İçerik Bulutu Topiko – Kolektif Başlık Fikirleri hizmetimiz ile destek alabilirsiniz.

Detaylar için sizi şöyle alalım: http://www.icerikbulutu.com/nasil-calisiyor/teknoloji/topiko 

3. İçerik Akışını Kendiniz Belirleyin — İçerik Projeleri için 7 Maddede  Brief Hazırlama

Daha önce üretilen veya hedeflenen içeriklerle aynı tarza, dile ve akışa sahip içerikler ürettirmek ya da tüm içeriklerde bir bütünlük sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken şeylerden biri yazara akış hakkında bilgi vermek olmalı. Bunun için;

*Zaman çekimleri,
*Alt başlık kullanımı, (Kaç adet alt başlık kullanılacağı, hatta alt başlıkların ne olacağı yazara belirtilebilir)
*Giriş, gelişme ve sonuç kurgusu, (“Girişte X konuya değinelim, gelişmede X ürünü tanıtıp call to action cümlesi ile bitirelim.” vb.)
*Paragraflandırma gibi konular ile ilgili kısa notlarınızı mutlaka briefinize ekleyin.

İçeriğin dili, kategorisi, hitap şekli gibi konularda ise İçerik Bulutu akıllı ekranları sizden gerekli bilgiyi talep edecek. 🙂

Charts and analytical data on the tablet screen with a cup of coffee and a telephone in the background

4. SEO Çalışmalarınızın Karşılığını Alın — İçerik Projeleri için 7 Maddede  Brief Hazırlama

SEO çalışmalarının her bir içerik projesi için ne kadar meşakkatli ve uzun bir süreç olduğunu biliyoruz. Bunca emeğin boşa gitmemesi için anahtar kelimelerinizi, anahtar kelime varyasyonlarınızı ve bu kelimelerin nasıl kullanacağını doğru bir şekilde anlatmanız gerekir.

İçerik Bulutu akıllı yayıncı ekranlarınızda bulunan ilgili alanlar zaten işinizi kolaylaştıracak. 🙂

icerik-bulutu-anahtar-kelime

Anahtar kelime ve anahtar kelime açıklamasına yazacağınız tüm kelime ve kelime gruplarının bir de nasıl kullanılması gerektiğini aşağıdaki durumlara göre belirtirseniz hem kaliteli, hem faydalı hem de SEO’ya uygun içerikleriniz olacaktır:

*Ana anahtar kelime içerikte maksimum kaç kez kullanılmalı?
*Belirtilen anahtar kelime varyasyonlarının tümü ya da en az kaçı içerikte yer almalı?
*Anahtar kelimeler nasıl yazılmalı? (Kelime ya da kelime grupları ek almalı mı, bold ya da italik yazılmalı mı gibi yazım detayları)

Son olarak; İçerik Bulutu’ndan talep ettiğiniz içeriklerinizde ana anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra uygun varyasyonların yazarlarımız tarafından bulunacağına emin olabilirsiniz. 🙂

5. Örnek Metni Atlamayın — İçerik Projeleri için 7 Maddede  Brief Hazırlama

Gerçekten isteklerinize uyduğunu düşündüğünüz bir içeriği yazarlarımız ile mutlaka paylaşın. Bu, daha önce ürettiğiniz bir içerik de olabilir, sizinle aynı kategoride yer alan, işlerini çok beğendiğiniz bir başka markanın ürettiği bir içerik de. Önemli olan örnek metninizin talebiniz ile uyuşması.

brief-done

6. Elinizdeki Tüm Doneleri Kullanın — İçerik Projeleri için 7 Maddede  Brief Hazırlama

İçerik ile doğrudan alakalı olmasa da yazara vereceğiniz fazladan bilgi, içeriğin bir bölümünü projenin amacına, markanın vizyonuna daha uygun hale getirebilir. Bu nedenle;

İlgili markanın web sitesi, sosyal medya hesapları,
Ürün, kategori ya da meta açıklamaları için ilgili sayfanın linki,
İçeriğin yayınlanacağı site,
Daha önce yayınlanmış basın bülteni ya da tanıtım içerikleri gibi ek dosyaları ve bilgileri briefinize iliştiriverin.

Unutmadan; akıllı yayıncı ekranlarınızda linkleriniz için özel bir alanımız var. Ayrıca talep açıklamanıza farklı formatlarda ek dosyalar ekleyebilir, böylece içerik yazarının daha fazla bilgiye kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

video-icerik

7. Detayları Unutmayın! — İçerik Projeleri için 7 Maddede  Brief Hazırlama

Tüm maddeleri uyguladınız ve son aşamaya geldiniz. Şimdi yapmanız gereken küçük detayları gözden geçirmek. İşinizi kolaylaştırmak için küçük ama önemli birkaç detayı aşağıya bırakıyoruz:

*Kelime sayısı: Kimi zaman http://www.icerikbulutu.com/urunlerimiz sayfamızdaki standart uzunlukları azaltmak ya da çoğaltmak isteyebilirsiniz. Bu tip durumlarda yazarı bilgilendirmeniz gerekir.)

*Kullanılmasını istemediğiniz kelimeler: Kimi marka ucuz, müşteri, bedava vb. gibi kelimeleri negatif anahtar kelimeler olarak vurgular. Yani bu kelimelerin kullanılmasını istemez. Eğer projenizi olumsuz etkileyeceğini düşündüğünüz kelimeler varsa belirtmeyi sakın atlamayın.

*Görsel önerisi: İçeriğin canı cananı görselleri atlamak olmaz. İçerik görsellerini en iyi yazan kişinin bulacağını düşünüyor ve zamandan tasarruf etmek istiyorsanız briefinize bu durumu da eklemelisiniz.

icerik-bulutu-gorsel-fotograf-deposu

Eğer İçerik Bulutu yayıncısıysanız da dakikalar içerisinde talebinizi oluşturup tek tıkla görsel isteğinizi belirtebilirsiniz. Nasıl mı? Buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Brief oluşturmanın inceliklerini öğrendiğinize göre ilk içerik projenizde kapsamlı bir brief oluşturabilir, yayıncı ekranınızdan dakikalar içerisinde yepyeni bir talep oluşturabilirsiniz.

Hala İçerik Bulutu yayıncıları arasında değilseniz, her gün gelişen online servisimiz ile tanışmayı ve yayıncılarımız arasına ücretsiz olarak katılmayı unutmayın!

https://yayinci.icerikbulutu.com/kayit

Not: Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın! 🙂

https://twitter.com/icerikbulutu
https://www.facebook.com/icerikbulutu
https://medium.com/@icerikbulutu

İçerik Bulutu

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar

İlk Yorumu Başlat