İçeriğinizi Kişiselleştirin ve Geliştirin

İçerik Pazarlamasında sırada ne var?

“Kişiselleştirme ve Geliştirme” diye cevaplıyor Miller ve devam ediyor; “Netflix ve Amazon’a çok uzak olabiliriz ama hala yapabileceğimiz şeyler var.”

Miller, “Sofistike Pazarlamacının LinkedIn Rehberi” adlı rehberini farklı yollarla LinkedIn’deki çok sayıda kitleye sundu.

Miller bu sunumu, CMO’ların kendi işletmelerinde dönüşüm değişikliği ile ilgilendiğini bildiği için bununla ilgili bir içerik parçasını eline alarak ve bu parçayı hedef kitleye istedikleri mesajı vererek yaptı.

Yöneticilerin pazarlama çalışmalarının yatırım getirisini (YG) göstermeleri gerekir böylelikle Miller onlara bu sorunun nasıl çözüleceğini anlatan bir içerik sunmuş oldu.

Bu yöntem, içeriği gören tek kişinin hedeflenen kişi olduğu “kara-sosyal” yöntemi olarak bilinir. Miller’ın da söylediği gibi; “Bu aslında daha az materyalle daha çoğunu başarmak. İçeriğinizi herkese de gösterebilirsiniz ama aynı sonuçları alamazsınız.”

Özelleştirilmiş görüntüler, hedef kitleniz için önemli rol oynar. Özelleştirilmiş görüntüler kullanmak LinkedIn’de tıklanma sayınızı %38’e kadar yükseltebilir.

Zz01OWMzNjA1MmQ4MTJhOTc3NzhmNmRkZjczZjg2ZWNiMA==

Temelde “Rehberler, e-kitaplardan, bir alıntı istatistiklerden ve insan yüzü bir nesneden kat ve kat daha iyidir.

Eğer kullandığınız her şey metinden ibaretse, onu da kişiselleştirmelisiniz. Miller, “Bloguma göz atın!” gibi ifadeler kullanmamanızı söylüyor. “Onlar için bir şey ifade eden kelimeler kullanın!”.

Tam burada Miller’dan bir istatistik örneği verelim: İçerik, LinkedIn MQL’lerinin %73’ünü oluşturuyor. Bu içeriklerin 3’te 1’i işte bu rehber gibi efsane içerik parçalarından birini oluşturuyor.

Zz1lZTg1ZDQ2MTYxYTdiZDllMDUyNzFiZjMyMWUyYmM0YQ==

                                      “Tüm içerikler blogda yaşar.”

“Blog, sosyal medyanın en seksi parçası değil. Onu sosyal medyanın büyük babası gibi görebiliriz.” Diyor Miller. “Ama en önemlisi olduğu kesin. Hikayenizi anlattığınız canlı bir platform. Tek yönde gidiyor ve beğenileri, yorumları ve paylaşımları var. Bu bakımdan canlı ve saniyelere endeksli. Bloğunuzu sevmemeniz için bir sebep var mı?”

Burada verilmek istenen mesaj şu: Bloğunuza önem verin!

Yeteneklerinizi Çeşitlendirin

Bir içerik pazarlamacısı olarak, tek bir alanda uzman olmak artık yeterli değil. Eğer sadece tek bir alanda uzmansanız, kullanılıp bir kenara atılabilirsiniz.

Sadece sosyal medya ya da içerik pazarlaması uzmanı olamazsınız. Miller konuyu şöyle detaylandırıyor: “Ben bir e-mail pazarlama uzmanı mıyım? Hayır, ama harika bir konu ortaya atabilirim ve kime hitap ettiğini belirleyebilirim. Ben bir SEO uzmanı mıyım? Hayır, ama Web’in benim içeriğimi nasıl yorumladığını çok iyi anlayabilirim. İçeriği nasıl optimize edip bulunmasını sağlayacabileceğimi bilirim.”

Tüm bunlar, Miller’ın geleceğin pazarlamacı modeli olarak tanımladığı “hibrid pazarlamacı” kavramını oluşturuyor.

Ya da KISS’in de kanıtladığı geleceğin pazarlama ekibini.

3

Sizin pazarlama ekibini için yüz boyamak tercih değil opsiyonel.

Miller, KISS’in bu işi 40 yıl önce çözdüğünü söylüyor. 4 eşsiz KISS üyesi ortaya harika bir ürün çıkarmak için beraber çalışıp bir uyum yakalar. Peter Criss’in bateride yaptığı gibi, Paul Stanley’i vokalde besleyen SEO bu işin temelini oluşturur. Stanley, grubun sosyal yönünü, sesini ve duruşunu temsil eder. Sıra içeriği temsil eden Gene Simmons’a gelir. Tüm güzel şarkıları o yazar ve Paul’ün çıkamadığı yüksek notalara o çıkar. Gene, Ace Frehley’nin her şeyi tatlı bir gitar solosuyla bir araya getirdiği yerde içerik üretim talebini ateşler.

“Ama orda kalmadılar.” diyor Miller, “KISS, hayranlarının görmek ve paylaşmak istediği içeriği sürekli olarak onların önüne koyarak işi bir adım öteye taşıdı.”

Yayınladıkları her albüm bir efsane rock içeriği ve grubun yaptığı her şey aslında onların PR çalışması. Bu süreçte Doc McGhee onlarla tura çıkar ve vizyonlarına rehberlik eder.

Dahası etkinlik pazarlaması da yapıyorlar! KISS, efsane rock içeriğini alıp tura çıkar ve gelişen bir topluluğa harika bir tecrübe sunar.

Miller, “Dünyanın herhangi bir yerine gidip, KISS fanlarıyla iletişime geçebilirim.” diyor. “Demek istediğim şu; sofistike pazarlama yeni bir harekettir ve biz, pazarlamacıların birbiriyle iletişime geçebileceği bir platform yaratmaya çalışıyoruz.”

Kendinize şunu sorun: Topluluğunuzun ihtiyaç duyduğu başka insanlar var mı? Büyük bir şeyin parçası olduklarını hissediyorlar mı?

Miller, top-of-funnel içerik pazarlamasını özetlemek için KISS’in vokalistinden yardım alıyor: “Paul Stanley’nin de dediği gibi, ‘İnsanlar heyecan ister, insanlar gösteri ister ve insanlar eğlendirilmeyi sever.’”

Efsane rock içeriğini oluşturmak üzere olan herkesi selamlıyoruz!

Nick Jones NewsCred’in Londra Ofisinin Kıdemli Editoryal Strateji Uzmanı

Kaynak: http://bit.ly/2wRUOWM