freelancerlarla calışmak

Freelancerlarınızı En Etkili Şekilde Görevlendirmenin 6 Yolu

Çoğu şirket için etkili bir şekilde görevlendirme yapmak zor bir iş. Eğer bir freelancerı görevlendiriyorsanız onunla yüz yüze tanışmadığınız ve freelancerınız sizden uzak çalıştığı için bu daha da zor. Daha sorunsuz projeler ve sonuçları için görevlendirme yaparken bu 6 ipucunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

Freelancerlarınızı iş partneriniz olarak düşünün.

Öncelikle freelancerların kendi başlarına bir şirket gibi iş yaptığını unutmayın. Bu da işin ne zaman, nerede ya da nasıl yapılacağını asla kontrol edemeyeceğiniz anlamına gelir. İşçilerin aksine, freelancerlarınızı görevlendirirken yönetmez, koçluk yapmaz ya da eğitmezsiniz.
Bu daha çok yeminli bir muhasebeciye gitmek gibidir. Onlara vergi iadelerinizin yapılmasını söylersiniz ama nasıl yapılması gerektiğini söylemezsiniz. Tabii işin güzel yapılacağını da bilirsiniz.

6 Görevlendirme Önerisi

1. Doğru Yetenekle İşbirliği Yapın

Freelancerlar bağımsız çalışır. Bu yüzden bir işi doğru kişiye atamanız hayati önem taşır. Doğru yetenek setine ve tecrübeye sahip yetenekleri araştırın. UpWork gibi online pazar alanlarını kullanıyorsanız, freelancerlarla ilgili referansları, proje değelendirmelerini ve portfolyoları inceleyebilirsiniz.

2. Her Şeyden Önce Onlarla Bir Bağ Kurun

Yüz yüze tanışmadığınızda birine işi iyi yapıp yapmayacağı konusunda güvenmek oldukça zor. Bu yüzden proje başlamadan önce freelancerlarınızla bir bağ kurmak önemli. Bu bağı kurmak freelancer kişinin size, şirketinize ve yapacağı işe karşı sempati duymasını sağlar. Muhtemelen biriyle iletişime geçmenin en hızlı yolunun yüz yüze iletişim olduğunu düşünüyorsunuzdur. Bir diğer kolay yolun da bulduğunuz yeteneklerle Google Hangouts ve diğer video sohbet platformları üzerinden iletişime geçmek olduğunu unutmayın.

3. Yapacakları İşi Net Bir Şekilde Anlatın

Proje başlamadan önce, bittiğinde nasıl olması gerektiğini tekrar ve tekrar anlatın. Projenin teslim tarihini netleştirin. Bunun dışında bir freelance için çalıştığı projenin şirketiniz için uzun vadede ne ifade ettiğini öğrenmek proje hakkında fikir sahibi olmasına yardımcı olur.

4. Ortak Çalışma Araçları Kullanın

E-mail, iletişim halinde olmak için harika bir yol olsa da diğer ortak çalışma araçlarını da kullanmayı düşünün. E-mail gibi eşzamansız iletişim araçları bazen yeteri kadar uyumlu olmayabilir, özellikle freelancerlar farklı zaman dilimlerinde yaşıyorlarsa. Online ortak çalışma araçları 1 ya da daha fazla freelancerla çalışsanız da her şeyin yolunda olmasına yardımcı olur.

Popüler araçlar:

RealtimeBoard: Sanal bir akıllı tahta uygulaması ve ortak çalışma platformu
Google Docs: Online belge düzenlenebilecek bir kelime işletim aracı.
Asana: İş gelişimini takip etmek için tasarlanmış bir proje yönetim aracı.
Google Hangouts: Birebir aramalar ya da grup toplantıları için video konferans uygulaması.

5. İhtiyacınız Olduğunda Toplantı Yapın

Video konferanslar, freelancerlarla çalışırken iletişim halinde kalmak ve her şeyi yoluna koymak için büyük önem taşıyor. Bu toplantıların sıklığı projenin zorluğuna ve süresine göre değişebilir. Düzenli olarak planlanan toplantılara katılması için serbest çalışan bir kişiye ihtiyaç duymak istemezsiniz. Ancak, freelancerlarınızla proje ile ilgili sorulara cevap vermek, teslim edilen iş hakkında geribildirim almak ve halen yapılması gerekenleri tartışmak için iletişime geçebilirsiniz.

6. Ulaşılabilir Olun

Freelancerlar çoğu zaman bir boşlukta çalışıyormuş gibi hissedebilir çünkü size bir soru sormak için gidebildikleri fiziksel bir yer yoktur. Onları işin son haliyle ilgili beklentileriniz hakkında soru sormaları için teşvik etmeli ve ulaşılabilir olduğunuzu göstermelisiniz. Onlar bağımsız çalışmaya alışkın olsalar da açık iletişim, proje ve teslim tarihi hakkında her şeyin yolunda gitmesini sağlar.
İyi yapıldığında, proje görevlendirmesi daha üretken olmanızı sağlar. İşin nasıl gittiğini sürekli kontrol ederek zaman harcamanıza gerek kalmadan maliyet anlamında da etkili bir yol olduğu için daha kritik işler üzerinde çalışmanızı olanaklı kılar.

Bonus: Freelancerlarla en etkili şekilde çalışmak için İçerik Bulutu’nu da kullanabilirsiniz 🙂

İçerik Bulutu

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar

İlk Yorumu Başlat