Markaların farklı yayın organları aracılığıyla organizasyon, etkinlik, şirket içi herhangi bir gelişme ve yeniliği duyurmak için kullandıkları basın bülteni içeriği, kurumsal bir içerik olarak nitelendirilir. Haber bülteni olarak da tanımlayabileceğimiz basın bültenini yazmak için sadece yılların tecrübesi yetmiyor, bilmen gereken çok önemli detaylar da var. İşte tüm bu detayları ve ipuçlarını seninle paylaşıyoruz.

  1. Basın bülteninin giriş bölümünde konuyla ilgili kısa bir özet yapmalısın. Etkili, açıklayıcı bir giriş cümlesi ya da kısa bir giriş paragrafı basın bültenin spotudur unutma. Heyecanlanıp her şeyi bir çırpıda anlatmamaya, sadece “özet” geçmeye dikkat et olur mu?
  2. Basın bültenin kurumsal bir içerik olduğunu, bu içeriğin her bir kelimesinde ardında markanın imzasının bulunduğunu söylememize gerek yok. Sen de bunun bilincinde olduğunu göstermek için talep edilen her bir noktaya değinmeli, tam da istenilen şekilde bir içerik üretmelisin. Kendi fikirlerini bir kenara bırakıp objektif ol ve verilen açıklamaya sonuna kadar sadık kal.
  3. Basın bülteninin temelinin 5N1K’dan oluştuğunu söylersek hiç de abartmayız. Ne, nerede, nasıl, ne zaman, neden ve kim sorularının tümüne cevap veren bir içerik üretmelisin. Gereklilik kipinden durumun ciddiyetini anlamışsındır.
  4. Blog içeriklerinde hayat kurtaran ara başlıklar basın bülteninde de can simidin olacak. İçeriğin daha kolay okunması, akışın sağlanması için ara başlık kullanmaktan çekinme.
  5. İçeriğin akışı demişken; özelden genele bir anlatım yapman gerektiğini de hatırlatalım. Kısaca özetlemek gerekirse; spotla başladığın metinde konuyu 5N1K sorularıyla genel olarak anlatman, daha sonra da diğer paragraflarda detaylandırman gerekiyor.
  6. Organizasyon, etkinlik vb. basın bülteni içeriklerinde gerekli alanlara üst düzey yönetici, konuşmacı ve yetkili kişilerin sözlerinden alıntılar ekleyebilirsin. Yalnız bu alıntıları yine markanın isteği doğrultusunda, konu ve amaç bakımından uygun basın bültenine yazmalısın. Aksi halde “Bu alıntı da nereden çıktı?” şeklinde bir tepkiye hazırlıklı ol.
  7. Kurumsal bir içerik deyip durduk ama her kurumsal içeriğin ciddi olması gerekmediğini de hatırlatmak isteriz. Eğlenceli bir markanın yeni çıkan ürünlerini tanıtırken lütfen suratını asma, biraz gül olur mu? Aksini uzun uzadıya anlatmaya gerek yok zaten.
  8. Her şey tamam, anlatman gerekenlerin tümünü istenilen şekilde yazdın. Mutlu sona yaklaşıyoruz, az kaldı. Basın bültenini tamamladıktan sonra sonuç bölümünde markanın isteğini de hesaba katarak web sitesine, mağazaya, etkinlik ve organizasyon lokasyonuna gönderme yapabilirsin. Hatta tüm bunların yanı sıra sana verilen bilgiler doğrultusunda şirket bilgilerini de sonuç bölümüne ekleyebilirsin.