Hangi Sektör, Ne Tür İçerik Kullanmalı?

Hangi Sektör, Ne Tür İçerik Kullanmalı?

Firmalar pazarlama stratejilerine içerik pazarlamasını dahil ettiklerinden beri her sektörde gözle görülür değişimler yaşanmaya başladı: Bu değişimlerden biri, daha spesifik okur ve takipçi kitlesine sahip sektörlerin dahi, artık daha geniş bir kitleye hitap edebilir hâle gelmesi. Otomotiv, finans, sigortacılık gibi spesifik bir takipçi kitlesi olan alanlarda faaliyet gösteren firmalar artık kaliteli ve çarpıcı içeriklerle fark yaratabiliyorlar.

Aslında işin sırrı, hangi sektörde hangi tür içeriklere ağırlık vereceğinizi, içerik paylaşımında zamanlamayı nasıl yapacağınızı bilmekte ve tabii ki hedef kitlenize kaliteli içerik sunmakta yatıyor. Bu içeriğimizde size bu konuda bazı ipuçları vermeye çalışacağız.

Öncelikle isterseniz içerik türlerine genel olarak bir bakalım:

“Nasıl Yapılır?”lı içerikler: Herhangi bir soruna adım adım çözüm sunan içerik türüdür.

Liste içerikleri: Belli bir konu hakkında maddelenmiş, alt başlıklara sahip içeriklerdir. Genellikle kısa, özet bir sonuç bölümleri vardır. Liste içerikleri ne kadar detaylıysa o kadar iyi sonuç verir.

Medya içerikleri: Hedef kitlesine dinamik görseller, videolar sunan içeriklerdir.

Uzun blog içerikleri: Farklı konularda okuyucuya detaylı bilgi veren, faydalı ve/veya eğlenceli içeriklerdir.

İnfografikler: İlgi çekici sunuma sahip, bilginin grafikle verildiği içeriklerdir.

Ürün tanıtım içerikleri: Genellikle SEO odaklı, firmanın / markanın tanınırlığını sağlayan içeriklerdir.

Kitap / ürün incelemeleri: Kendi sektöründe, firmanın düşünce lideri olarak konumlanmasını sağlayan bir kitabın veya yeni çıkan bir ürünün incelemesini konu alan içeriklerdir.

Bunun dışında; röportajlar, podcastler, kılavuzlar, e-kitaplar da diğer içerik türlerine örnek gösterilebilir.

icerik-turleri-sektor

Hangi İçerik Türleri Revaçta?

İçerik pazarlaması ölçümlemesi KPI olarak kısaca ifade edilen Performans Göstergeleri ile yapılır. Tekil ziyaretçi sayısı, ziyaretçilerin coğrafi dağılımı, sayfada harcadıkları süre gibi göstergeler firmanızın pazarlama stratejisine yön vermede gayet etkilidir.

Hangi içerik türlerinin daha fazla ilgi uyandırdığını ve talep gördüğünü anlayabilmenin bir başka yolu da, sosyal medya paylaşım oranına bakmaktır. Fractl ve BuzzStream firmaları, Haziran 2014 — Kasım 2014 aralığında 11 farklı sektörden 220 bin gönderiyi inceleyerek hangi içeriklerin sosyal medyada daha çok paylaşıldığını belirlemişler.

Bu araştırma sonuçlarına göre, sosyal medyada en çok paylaşılan içerik türünü “nasıl yapılır?” içerikleri ile liste içerikleri oluşturuyor. Ancak sektör bazında incelendiğinde, liste içerikleri seyahat sektöründe iyi performans gösterirken, eğitim sektöründe çok fazla ilgi görmüyor.

icerik-turleri-paylasim

En Yüksek Paylaşım Oranına Hangi Sektör İçerikleri Sahip?

Haber kategorisindeki içerikler, sosyal medyada en fazla paylaşılan içerik türünü oluşturuyor.

– Bunu eğlence sektörü ve seyahat sektörü takip ediyor.

İş, finans, teknoloji ve eğitim sektöründeki içerikler de paylaşım açısından en revaçtaki 4. kategori.

– Takip eden kategoride ise otomotiv, sağlık ve gıda konulu içerikler var.

İçeriğimizin esas konusuna gelirsek… Firmanız / markanız için hangi içerik türlerini kullanmak daha etkili sonuç verecektir?

Burada amaçladığımız esasen sektörünüzdeki genel eğilimleri size gösterebilmek. Her firmanın deneme-yanılma metoduyla ve kendi istatistiklerini inceleyerek içerik türünü belirlemesi en güvenilir yoldur.

Hangi Sektörde, Ne Tür İçerik?

icerik-oto

Otomotiv Sektörü:

İçeriğin başında da belirttiğimiz üzere, otomotiv sektörü spesifik bir okuyucu ve takipçi kitlesine sahip sektörlerden biri. Ancak, paylaşılan içerik türüne dikkat edildiğinde otomotiv sektörü de geniş bir takipçi kitlesi elde edebiliyor. Bu sektörde:

En çok okunan ve paylaşılan içerik türünü “nasıl yapılır”lı içerikler oluşturuyor. “Aracınızın Kış Bakımını Nasıl Yaparsınız?”, “Lastiklerinizin Uzun Ömürlü Olmasını Nasıl Sağlarsınız?” gibi okuyucuya teknik içerikli ama basitleştirilmiş, genellikle adım adım pratik bilgiler veren paylaşımlar ilgi çekiyor.

En Sık Karşılaşılan Motor Yağı Sorunları”, “Rezonatör Nedir, Benim de İhtiyacım Var mı?” gibi Nedir’li içerikler ise konuyu daha somut kılması bakımından sıklıkla tercih ediliyor.

E-Ticaret Sektörü:

Ürün tanıtım içerikleri, karşılaştırmalı ürün içerikleri ve faydalı/bilgilendirici blog içerikleri e-ticaret sektöründe en çok okunan, paylaşılan içerik türünü oluşturuyor.

E-ticaret firmalarının içerik stratejilerinde hangi içerik türünün yayımlanacağı kadar, içerik paylaşım sıklığını da doğru şekilde belirleyebilmeleri önem taşıyor. Markanın/firmanın içerik paylaşım sıklığına KPI-performans göstergeleri ışığında ve deneme, yanılma yoluyla kendisinin karar vermesi önemli. Ayrıca SEO çalışması e-ticaret içeriklerinde daha çok önem taşıyor.

icerik-tatil-seyahat

Seyahat Sektörü:

Seyahat sektöründe liste içerikleri en çok okunan ve paylaşılan içerik türünü oluşturuyor. “Seyahatinizi Planlarken Yararlanabileceğiniz 10 Akıllı Telefon Uygulaması” veya “Noel Döneminde Mutlaka Görmeniz Gereken 13 Şehir” gibi.

Seyahat sektöründe paylaşımları yılbaşı tatili, okul yarı yıl tatili gibi kış tatilleri dönemi öncesine getirmek veya yaz tatili öncesinde yapmak daha etkili sonuç veriyor.

İş, Finans, Sigortacılık Sektörü:

İş, finans ve sigortacılık sektörünün hitap ettiği spesifik bir kitlesi var. Bununla birlikte, bu takipçi kitlesinin içerikleri okuma ve paylaşım açısından istikrarlı bir grafik çizdiğini söylemek mümkün.

Finans sektöründe özellikle liste içerikleri revaçta.

Karşılaştırma, derecelendirme konulu ve interaktif içerikler bu sektörlerde daha çok ilgi çekiyor.

Eğlence Sektörü:

Eğlence sektörü okuyucunun en fazla ilgisini çeken sektörlerin başında geliyor. Bu sektörde, içeriklerin yüksek okunma ve paylaşım grafiğine sahip olabilmesi için yapılması gereken içerik üretimini düzenli ve sık kılmak. Düzenli içeriklerle özellikle sosyal medyada fan kitlesi oluşturduğunuz takdirde geniş bir kitleye ulaşmanız kolaylaşıyor.

Eğlence sektöründe video içerikleri, liste içerikleri, nasıl yapılır’lı içerikler daha fazla okunuyor ve paylaşılıyor.

Moda Sektörü:

Moda sektöründe en fazla ilgi gören içerik türü, okuyucuya çözüm ve ipuçları sunan blog içerikleri.

Pantolon Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?” veya “Mağazada Kıyafeti Üzerinize Denerken Bakacağınız 7 Şey” gibi okuyucuya pratik bilgiler sunan blog içeriklerine pazarlama stratejisinde yer verilmesi faydalı sonuç veriyor.

yemek-tarifi,cerik

Gıda Sektörü:

Gıda sektöründe, okuyucu, bilgi edinebildiği ve adım adım hazırlama yöntemi sunan içerikleri hem okumaya hem paylaşmaya daha fazla eğilim gösteriyor. Bu çerçevede, okunma ve paylaşım oranı, nasıl yapılır’lı içeriklerde ve tariflerde yüksek. “Sütlü Brokoli Çorbası Tarifi”, “Mangalda Balık Nasıl Pişirilir?” gibi.

Unutmayın:
İçerik stratejiniz en çok okunan içerik türlerini kendi sektörünüzde kullanmak değil; kendi sektörünüzde en fazla talep gören içerikleri kullanmak olmalı.

icerik-yayinlama

Hangi Aylarda İçerik Yayını Daha Etkili Sonuç Veriyor?

İçerikler yılın belli aylarında daha fazla okunma ve paylaşım trafiğine sahip oluyor. Yukarıda bahsettiğimiz Fractl ve BuzzStream araştırmasının sonuçlarında, Ekim ayının bütün içerik türlerinde ve bütün sektörlerde trafiğin zirve yaptığı ay olduğu belirtiliyor. Genel olarak, sonbahar aylarında okunma ve paylaşım trafiğinin fazla olduğunu söylemek mümkün.

Bununla birlikte, Temmuz ve Ağustos ayları bütün sektörler genelinde içerik okunma ve paylaşım trafiğinin düşük olduğu aylar.

Sonuç:

Sektörünüze ve pazarlama stratejinize uygun bir içerik stratejisi ile hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Hangi alanda faaliyet gösteriyor olursanız olun; hedef kitlenizin ilgisini çeken, paylaşım eğilimini artıran ve kalitesi yüksek içerikler her zaman işe yarayacaktır.

İçerik Bulutu olarak, markanızla/sektörünüzle uyumlu içeriklerin nasıl olması gerektiği, içerik stratejinizin etkinlik ölçümlemesini nasıl yapabileceğiniz ve benzeri konular hakkındaki bilgilendirme içeriklerimize devam edeceğiz.

Youtube kanalımızdaki bu video da ilginizi çekebilir.

İçerik Bulutu

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar

İlk Yorumu Başlat