İçerik Pazarlaması Neden Uzun Dönemli Bir Yatırımdır?

İçerik Pazarlaması Neden Uzun Dönemli Bir Yatırımdır?

Hubspot’a göre “İçerik pazarlaması, açıkça tanımlanmış bir kitleyi çekmek, elde tutmak ve sonuçta karlı müşteri hareketini sürdürebilmek için değerli, ilgili ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanmış stratejik bir pazarlama ve iş sürecidir.”

Her ne kadar rekabet edebilmek için hızlı sonuçlara ihtiyacınız olduğunu hissetseniz de tanımdan da anlaşılacağı üzere içerik pazarlaması bir kitleyi karlı müşteriler haline getirmek için uzun vadeli çalışma gerektiren bir süreçtir.

Ne kadar zaman gerektiği işinize ve koşullarınıza bağlı olsa da, küçük ve orta ölçekli bir işletme için güçlü bir içerik pazarlama çalışmasından etkili sonuçlar elde etmek genellikle altı ila dokuz ay sürer.

Bir vaka çalışması ile durumu ele alalım.

İçerik Pazarlaması Neden Uzun Dönemli Bir Yatırımdır?

Yukarıdaki grafik Capterra‘nın blogunda yayınlanan içeriklerin ilk yılındaki trafiklerini gösteriyor. Grafikten de anlaşılacağı üzere bir içeriğin trafiğinde artış eğilimi ortalama olarak 3.aydan sonra başlıyor.

Blogun en yüksek performansı gösteren içerikleri ise en az bir yıl önce yayınlanmış ve bunların bazıları iki, hatta üç yıl önce yayınlanmış. Aşağıdaki grafik de Haziran 2014’te yayınlanan en popüler içeriklerinin trafiğini göstermektedir.

İçerik Pazarlaması Neden Uzun Dönemli Bir Yatırımdır?

Bu süre size uzun mu geldi? Hadi gelin, içerik pazarlaması çalışmalarınızdan yatırım getirisi elde etmenin neden bu kadar uzun bir zaman gerektirdiğine göz atalım:

Google’da bir arama yaptığımızda Google algoritması hangi sayfaların sonuçlarda çıkacağına 200’den fazla soru sorarak karar verir. Örneğin;

-Arama terimleriniz sayfada kaç kere geçiyor?

-Anahtar kelimeler başlıkta mı, URL’de mi geçiyor?

-Sayfada bu kelimelerin eş anlamlıları bulunuyor mu?

-Sayfanın ‘pagerank’i nedir?

Tüm bu etkenler birleştiğinde sitenizin puanı oluşur ve arama sonuçlarında yer alacağı sıra belirlenir. Özetle Google algoritması, tutarlı bir şekilde güvenilir içerik yayınlayan web sitelerini destekler. Bu nedenle, içerik stratejinizin organik trafikte sürdürülebilir bir artış oluşturması altı ile dokuz ay sürebilir.

Yatırımlarınızın getirisini elde etmek için bu kadar beklemek gözünüzü korkutuyorsa bu araştırmanın verileri sizi rahatlatabilir. Openview Labs’in araştırmasına göre stratejik içerik pazarlaması yapan B2B şirketleri, yapmayanlara göre % 67 daha fazla potansiyel müşteri elde ediyor.

Siz de Neil Patel‘in önerdiği gibi içerik pazarlaması çalışmalarınıza haftada bir kez içerik yayınlayarak başlayabilirsiniz. İçerik pazarlamasıyla rakiplerinizden birkaç adım öne çıkmak isterseniz dijital kobi paketlerimizden de faydalanabilirsiniz.

Enes Akgül

icerikbulutu.com Growth ekibinde çalışıyor. Dijitale tutkulu, amatör tarih işçisi.

İlk Yorumu Başlat