Meta İçeriği Üretirken Dikkat Etmeniz Gereken 5 İpucu

Meta İçeriği Üretirken Dikkat Etmeniz Gereken 5 İpucu

Arama motorlarında ilk sıralara yükselmek ve hedef kitlesine daha kolay ulaşmak isteyen markaların web sitelerinde olmazsa olmaz ögelerden biri de meta içerikleridir. Arama motorlarında görünen açıklamalar bir diğer adıyla “snippet”lar maksimum 155 karakterden oluşur. Özellikle e-ticaret sitelerindeki yüzlerce kategori ve ürün sayfasını, arama motorlarına anlatmayı sağlayan içerikleri üretirken dikkat etmen gereken küçük ipuçlarını göz ardı etmezsen, hem faydalı hem de kaliteli içerikler üretebilirsin!

1- İlgili blog içeriğinin, kategorinin ya da ürünün adını içerikte geçirmen çok önemli. Unutma sen bu alanı tanımlamak için meta açıklaması üretiyorsun.

2- Call to action meta açıklamarında da büyük önem taşıyor. Marka aksini belirtmedikçe; “satın alabilirsiniz, inceleyebilirsiniz, sepete ekleyebilirsiniz,” vb. ifadelere dört elle sarıl. Ziyaretçiye gideceği yönü göster, kapıyı aç.

3- Minimum karakter sınırın yok diye 50 karakterlik bir içerik üretmek olmaz. Görünen açıklamanın çok kısa olmaması, gerçekten bir şeyler anlatması önemli. Öyle olmasa sadece sayfa adlarını kullanır meta açıklaması yazmakla uğraşmazdık değil mi?

4- Yüzlerce meta içeriği ürettiğinde benzersiz içerikler üretmen daha zor hale gelecek. Bu noktada tabir-i caizse aynı kapıya çıkan, eş anlamlı sözcükler senin en büyük yardımcın olacak. Aynı kelimeyi kullanmadan, en az bir diğeri kadar başarılı ama özgün içerikler üretebilirsin.

5- Kendi ihtiyacını bilen ve hedef kitlesini tanıyan markanın yönlendirmelerini birebir uygulamasın. Onların
dilini, call to action ve anahtar kelime kullanımı konusunda verdiği bilgileri kullan. En iyi içerik açıklamaya uygun içeriktir, unutma!

İçerik Bulutu Akademi

İçerik Bulutu Akademi, dijital pazarlama profesyonellerinin blog içerikleri, e-kitaplar, webinarlar, online eğitimler bulabileceği bir platformdur.

İlk Yorumu Başlat