Yararlı, kullanılabilir içerikler sunmak, işletmeleri için farkındalık, potansiyel müşteri ve gelir elde etmek isteyen pazarlamacılar için kritik öneme sahiptir. Kurumsal blog, bu içerikleri sunmak için en iyi kanallardan biridir.

Diğer yandan, yalnızca değerli içerik oluşturmak değil, aynı zamanda onu tüketmek için olumlu bir deneyim oluşturmak gerekir.

İşte bunu başarabilen 6 kurumsal blog örneği:

Decathlon

Türkiye'den İlham Verici Kurumsal Blog Örnekleri

Decathlon, blogunu kullanarak harika bir iş çıkarıyor. Bir çok farklı markanın spor ekipmanlarının bir arada bulunduğu bir şirket olarak bloglarında trekking, kayak, fitness, koşu, futbol, masa tenisi, yürüyüş, bisiklet, seyahat, hatta kamp yapmak için için ipuçları, karşılaştırmalar ve adım adım rehberler sunuyor.

Çalışanlarının da blogda yazarlık yaptığı Decathlon ortalama olarak haftada 2 blog içeriği yayınlayarak hedef kitlesinin arama motorunda sorularına cevap aradığı sırada kendilerini keşfetmelerini sağlıyor.

 

Sporu herkes için ulaşılabilir kılma hedefiyle yola çıkan Decathlon olarak 70 farklı spora ev sahipliği yapıyoruz. Bu süreçte sporseverlerin spor önerilerine kolayca ulaşabilmeleri ve yeni sporları keşfetmeleri adına blogumuzda birbirinden keyifli ve öğretici içerikler yayınlıyoruz.

İçerik Bulutu’nun sporlarımızı bizim gözümüzden anlatabilen uzman kadrosu sayesinde içeriklerimizi kolay ve samimi bir dille ürettirebiliyoruz. Kullanıcı dostu yapısı ve hızıyla içerik üretimi, redaksiyon ve yayın sürecimizi gerçekten çok kolaylaştırıyorlar.

Sporseverin dilinden anlayışı ve enerjisiyle bize yardımcı olan İçerik Bulutu’yla çalışmaktan çok mutluyuz! 🙂

Öykü Tekeoğlu – Decathlon, SEO Sorumlusu

Barçın

Türkiye'den İlham Verici Kurumsal Blog Örnekleri

Spor mağazaları zinciri Barçın, Sportmen adını verdiği bloguyla hedef kitlesiyle duygusal bağ kuruyor. Bir sporcunun sahip olması gereken özellikleri de blog logosu altında değişken bir şekilde yansıtmaları da bu bağı güçlendiriyor.

Barçın blogu 6 kategoride ipuçlarıyla dolu geniş bir gönderi listesi sunuyor. Ve blog, söz konusu konulardaki derin bilgilerini örneklendirerek şirketin tüketicilerdeki konumunu pekiştiriyor.

Bürotime

Türkiye'den İlham Verici Kurumsal Blog Örnekleri

Ofis mobilyası üreticisi Bürotime blogu akıllıca organize edilmesi, zarif bir şekilde tasarlanmasıyla ve ilgili içeriklerle dolu olmasıyla dikkat çekiyor.

Bürotime, tasarım, mimari ve kültür – sanat gibi yaratıcı endüstrilerin tüm değerlerini tek çatı altında toplayan birbirinden keyifli içeriklerle yalnızca değerli içerik oluşturmaya değil, aynı zamanda onu tüketmek için olumlu bir deneyim oluşturmaya çalışıyor.

Her ne kadar kurumsal blog olarak yola çıksak da; hem sektörel hem de son kullanıcı nezdinde merak uyandıracak, onları sıkmadan bilgilendirme sağlayacak bir platform olmayı kendimize ilke edindik. Bu doğrultuda endüstriyel tasarım haberlerinden teknolojik ve mimari tasarım haberlerine, tasarım stüdyo ve atölyelerinde gerçekleşen eğitimlerden, farklı alanlarda yaratılan sanat eserlerine kadar geniş yelpazede içerik girişi sağlanması gerektiğini düşündük ve icerikbulutu.com ile ilerlemeyi tercih ettik.

Sistemli süreç yönetimi ve kolaylıkla kullanılabilen online yazar ara yüzü ile kullanıcılarımıza özgün, keyifli ve öğretici içerikler sunmamızı kolaylaştıran icerikbulutu.com, içeriğin bu kadar değerli olduğu bir çağda çevrimiçi platformlarda kendi özgün sesimizi yaratmak, uzmanlık ve yeteneklerimizi marka iletişimi üzerinden duyurabilmek için oldukça etkili bir servis…

Begüm Yılmaz – Bürotime, Dijital Pazarlama Sorumlusu

Monster

Türkiye'den İlham Verici Kurumsal Blog Örnekleri

Oyun bilgisayarları ve oyuncu ekipmanları denilince ilk akla gelen markalardan Monster, oyun tutkunları arasında marka bilincini ve etkileşimi artırmak için blogunu kullanıyor.

Blogda teknoloji ve oyun dünyasından haberler, incelemeler, videolar ve duvar kağıtları dikkat çekiyor.

Oyun tutkunlarına teknoloji ve onların kendi fantastik dünyaları hakkında native içerikler üzerinden ulaşıp, kurmuş olduğumuz duygusal bağı güçlendirmek amacıyla İçerik Bulutu ile birlikte blog.monsternotebook.com.tr için 2015 yılından bugüne kadar 150’nin üzerinde içerik ürettik.

İçerik üreticilerimizin de Monster Notebook’u en az bizler kadar benimsemesi, bu sürecin başarılı bir şekilde devam ettirilmesinde oldukça önemli bir rol oynadı. Bu keyifli projede bizlere yol arkadaşı olan İçerik Bulutu ve değerli yazarlarına teşekkür ediyoruz!

Ozan Alp – Sempeak, Brand Management Director

Paraşüt

Türkiye'den İlham Verici Kurumsal Blog Örnekleri

Paraşüt blogu, çoğu şirket tarafından göz ardı edilen, müşterileri dinleyip bilgi ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmuş blogların en güzel örneklerinden biri olmasının yanında en iyi tasarıma sahip kurumsal bloglardan biridir.

Paraşüt, blogunda hedef kitlesinin ilgileneceği sektörel haberlere ve içgörülere yer verirken, aynı zamanda ürün güncellemelerini de duyuruyor.

Tatil Sepeti

Türkiye'den İlham Verici Kurumsal Blog Örnekleri

Tatil Sepeti blogunu aktif kullanan markalardan biri. Tatil bölgeleri, seyahat hakkında önemli bilgiler ve tatil önerileriyle hedef kitlesinin araştırma ve karar verme anında yanında olmayı başarıyor.

İçerik, dünyada ve Türkiye’de önemi olan bir kanal. İçerik Bulutu’nun kullanıcı dostu arayüzünü hızlı bir şekilde kullanabiliyoruz.

İçerikler yalın bir dille, kullanıcıya fayda sağlayacak şekilde üretiliyor. Aldığımız içerikler sayesinde kullanıcılardan da güzel geri dönüşler aldık.

Bir problem yaşandığında interaktif olarak çözüm üreten, müşterisini hiçbir zaman yalnız bırakmayan İçerik Bulutu’nun kaliteli içerikler üretmesinin de en büyük artılarından olduğunu söyleyebilirim.

Merve Kortan – Tatil Sepeti – SEO Yöneticisi

Peki Siz İşletmeniz İçin Her Ay Kaç Blog Yazısı Yayınlamalısınız?

HubSpot, bu soruyu yanıtlamak için 13.500+ müşterisinden toplanan blog verilerini yayınladı.

“Aylık 16+ blog yazısı yayınlayan  şirketler, 0-4 aylık gönderi yayınlayan şirketlerden neredeyse 3,5 kat daha fazla trafik elde ediyor.”

Türkiye'den İlham Verici Kurumsal Blog Örnekleri

Blogda içerik yayınlama sıklığının her boyuttaki şirkete fayda sağladığı ortaya çıktı.

Türkiye'den İlham Verici Kurumsal Blog Örnekleri

“Ayda 11+ kez blog yazan B2B şirketleri, ayda 0 – 1 kez bloglayanlara göre 3 kat daha fazla trafik çekiyor.”

Türkiye'den İlham Verici Kurumsal Blog Örnekleri

Blog yazmak organik trafiği artırmaktan daha fazlasını yapar, aynı zamanda daha fazla müşteri adayı oluşturuyor.

Türkiye'den İlham Verici Kurumsal Blog Örnekleri

Sık sık blog içeriği yayınlamayı nasıl sağlayacağım diyorsanız hemen icerikbulutu.com ‘da yayıncı hesabı açıp alanında uzman yazarlara blog içeriği ürettirebilirsiniz.