b2b seo stratejisi

B2B SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Kısaca SEO olarak adlandırdığımız arama motoru optimizasyonun, başarılı bir dijital pazarlama stratejisinin önemli bir unsuru haline geldiği artık su götürmez bir gerçek. Ancak konu SEO olduğunda tüm markaların aynı stratejileri kullanamayacağını hatırlatmakta fayda var. B2B (işletmeden işletmeye) ile B2C (işletmeden tüketiciye) SEO benzer stratejileri oluştursa da, markaların hedeflerine göre belirgin farklılıkları da beraberinde getirir. Bu kez B2B SEO’nun ne olduğu, neden önemli olduğu, B2B SEO stratejisinin nasıl oluşturulacağı ve B2B ve B2C SEO farkı gibi konuları birlikte ele alacağız.

B2B SEO nedir?

B2B SEO, diğer işletmelere ürün veya hizmet satan işletmelerin çevrim içi görünürlüğünü ve arama motoru sıralamalarını geliştirmek için tasarlanmış bir dijital pazarlama stratejisidir. Bireysel tüketicileri hedef alan B2C şirketlerinin aksine B2B şirketleri, diğer işletmelerle ilişkiler kurmaya ve çözümler sunmaya odaklanır.

Ürün veya hizmetlerini diğer markalara sunmak isteyen markalar, dijital ortamda ve arama motorundaki görünürlüklerini artırmak için etkili bir B2B SEO stratejisi oluşturmalıdır. Dijital pazarlama alanında diğer markaları hedeflemek, temel tüketicilerden daha zor olabilir ve markaların B2B SEO stratejisi için çok daha kapsamlı eylemler almasını gerektirebilir.

B2B SEO’nun Özellikleri:

 • Hedef Kitle: B2B için SEO, bireysel tüketicilerden ziyade iş profesyonellerinden, karar vericilerden ve satın alma ekiplerinden oluşan niş bir kitleyi hedefler. B2B pazarlamada hedef kitle, B2C hedef kitlelerinden çok daha dar ve kısıtlı olabilir. Ancak elde edilecek hedef kitlenin getiri potansiyeli ve değeri, B2B hedef kitlelerinin önemini ortaya koyar.
 • Daha Uzun Satış Döngüleri: B2B işlemleri genellikle B2C işlemlerinden daha karmaşık karar verme süreçlerini ve daha uzun satış döngülerini içerir. Tüketicilerin temel ihtiyaçları için karar vermesinin aksine B2B ticaret ve pazarlamada söz konusu büyük ölçekli satın alımlar veya uzun süreli iş ortaklıklarıdır. Markalar, bu tür kararlarda toplantılar, sunumlar ve diğer süreçlerle karşılaşır.
 • Anahtar Kelime Belirliliği: B2B SEO, sunulan ürün veya hizmetlerin uzmanlık niteliğinden dolayı genellikle daha spesifik ve sektöre özel anahtar kelimeler gerektirir. Ayrıca işletmeleri hedefleyen özel anahtar kelimeler ve bu alandaki dijital pazarlama faaliyetleri yüksek rekabet içerir. Çok sayıda potansiyel müşteri yerine daha az sayıda hedef şletmenin oluşu, B2B pazarlamaya odaklanmış markaların daha iyi bir anahtar kelime planlaması yapmasını gerektirir.
 • İçerik Derinliği: B2B SEO, ticari müşterilerin benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için teknik incelemeler, vaka çalışmaları ve teknik kılavuzlar gibi derinlemesine eğitim içeriği gibi materyaller son derece önemlidir. Markaların B2B SEO için alanlarında ürettikleri içeriklerde uzmanlıklarını ve sektörlerinde önemli bir yere sahip olduklarını açıkça gösterebilmeleri gerekir.
 • Potansiyel Müşteri Yaratma: B2B SEO’nun temel hedefi, uzun vadeli iş ilişkilerine dönüştürülebilecek yüksek kaliteli potansiyel müşteriler oluşturmaktır. Uzun süreli iş ortaklıkları ve büyük iş anlaşmaları için markaların B2B SEO konusunda başarılı olmaları ve markalarla anlaşabilmeleri gerekir.

Okuma Önerisi:  Etkili Lead Yönetimi için Taktikler

B2B SEO Neden Önemlidir?

B2B SEO kavramını yakından tanıdığımıza göre, B2B SEO’nun markalar için neden önemli olduğuna daha ayrıntılı bir şekilde göz atabiliriz. Pek çok marka diğer işletmeleri hedeflerken farklı pazarlama kanallarını etkili bir şekilde kullanabilse de dijital dünyada işletmeler arası pazarlama stratejilerinde SEO, önemli bir yere sahiptir. Üstelik hemen her şeyin çevrim içi hale geldiği modern çağda markaların da iletişim ve pazarlama için dijital ortamları tercih etmesi, verimlilik ve bütçe açısından da avantajlıdır.

Artan Görünürlük

B2B marketing için SEO, işletmenizin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur ve potansiyel müşterilerin alakalı aramalar yaparken ürünlerinizi veya hizmetlerinizi bulmasını kolaylaştırır. İyileştirilmiş görünürlük, çözüm arayan işletmelerin dikkatini çekmek açısından çok önemlidir.

Hedeflenen Trafik

Web sitenizi sektöre özel anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için optimize etmek yüksek oranda hedeflenmiş trafiği çeker. Sitenize gelen ziyaretçilerin tekliflerinizle gerçekten ilgilenme olasılığının daha yüksek olmasını sağlayarak olası satış yaratma olasılığını artırır.

Güvenilirlik ve Güven

Arama sonuçlarında belirgin bir şekilde görünen, iyi optimize edilmiş bir web sitesi güvenilirlik taşır. B2B alıcılarının, arama motorlarında daha üst sıralarda yer alan işletmelere, onları endüstri otoritesi olarak algıladıkları için güvenme olasılıkları daha yüksektir. Kısacası B2B SEO için uygulayacağınız stratejiler, direkt olarak markanızın dijital alandaki güvenilirliğini de artırarak ulaşmak istediğiniz işletmelerin markanız hakkında olumlu görüşlere sahip olmasını ve size güvenmesini kolaylaştırır.

B2B SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Sunduğunuz B2B ürün/hizmetler ne kadar karmaşık olursa olsun hedef kitleniz tarafından anlaşılmasını sağlamak teknik(GURU™) içerik üreticilerimizin üreteceği içeriklerle mümkün. 🚀

Farklı sektörlerden hangi B2B markalara, ne tür içerikler üretiyoruz? Sizler için derledik. 😎

Teknik içerik üretimi hakkında detaylı bilgi ve teklif almak için hemen bizimle iletişime geçin:

🔗 https://icerikbulutu.com/teknik-icerik-uretimi

📧 teklif@icerikbulutu.com

Uygun Maliyetli Pazarlama

Geleneksel pazarlama yöntemleriyle karşılaştırıldığında B2B SEO uygun maliyetli bir stratejidir. Giden pazarlama çabalarıyla ilişkili yüksek maliyetler olmadan küresel bir hedef kitleye ulaşmanızı sağlar. Geleneksel pazarlama stratejilerinin aksine SEO ve diğer dijital pazarlama stratejileri ölçülebilir ve daha kesin sonuçlar sunar. Hedef kitlenizden ve pazarlama kampanyalarınızdan aldığınız sonuçları ayrıntılı bir şekilde görerek performansınızı ölçebilirsiniz.

Rekabet Avantajı

Sağlam bir B2B SEO stratejisi uygulamak, işletmenize rekabet avantajı sağlayabilir. Arama sonuçlarında rakiplerinizin önüne geçerek firmanızı sektörünüzde lider konuma getirebilirsiniz. Üstelik başarılı bir SEO stratejisi sayesinde rekabet gücünüzü organik bir şekilde oluşturabilir ve pazarlama bütçenizi de optimize edebilirsiniz.

B2B SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

B2B SEO stratejilerinin avantajları kulağa hoş gelse de, stratejilerin uygun bir şekilde eyleme geçirilmesi ve sürekliliğin sağlanması gerekir. Hazırsanız markanızın diğer işletmelere daha kolay ve etkileyici bir şekilde ulaşabileceği stratejileri nasıl oluşturabileceğinize sırasıyla göz atalım:

 1. Hedef Kitlenizi Tanımlayın

İdeal B2B müşterilerinizi tanımlayın ve anlayın. Sorunlu noktaları, ihtiyaçları ve zorlukları gibi soruları sorarak işe koyulabilirsiniz. SEO stratejinizi bu özel gereksinimleri karşılayacak şekilde uyarlayın. Hedef kitlenizi ve onlar hakkındaki önemli bilgileri bilmeniz, stratejinizin nihai başarısını önemli ölçüde etkiler.

 1. Anahtar Kelime Araştırması

Sektörünüz için en alakalı ve yüksek etkili anahtar kelimeleri belirlemek için kapsamlı anahtar kelime araştırması yapın. Değerli anahtar kelimeleri bulmak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçları ve sektöre özel anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın. B2B SEO stratejilerinin farklı anahtar kelime araştırması gerektirdiğini ve en doğru kitleye ulaşmak için sektörle alakalı uygun kelimeleri tercih etmeniz gerektiğini unutmayın.

 1. Sayfa İçi Optimizasyon

Seçtiğiniz anahtar kelimeleri kullanarak başlık etiketleri, meta açıklamalar, başlıklar ve içerik dahil olmak üzere web sitenizin sayfa içi öğelerini optimize edin. İçeriğinizin hedef kitleniz için bilgilendirici, alakalı ve değerli olduğundan emin olun. Ayrıca içeriklerinizin otorite oluşturmasına ve ilgili alana dair yol gösterici özelliklere sahip olmasını sağlayın. Hedef kitlenize değer katan ve onların ihtiyaçlarını anladığınızı gösteren içerikler, stratejilerinizi satışa ve iş anlaşmalarına dönüştürme ihtimalinizi artırır.

Okuma Önerisi: Site İçi SEO (On-Page SEO) Çalışması Nasıl Yapılır?

 1. İçerik Pazarlaması

Hedef kitlenizi eğiten, bilgilendiren ve sorunları çözen yüksek kaliteli içerik oluşturun. Sektörünüzdeki uzmanlığınızı ve otoritenizi sergileyen blog gönderileri, vaka çalışmaları, teknik incelemeler ve diğer içerik formatlarını yayınlayın. Ayrıca farklı sektörlerde E-E-A-T kavramının önemini unutmayın. Hassas konularda her zaman doğru ve kaliteli bilgi sağlayın. E-E-A-T kavramı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, ilgili blog gönderimize göz atmayı nutmayın.

 1. Bağlantı Oluşturma

Otoritesi yüksek web siteleriyle ilişkiler kurarak ve yüksek kaliteli geri bağlantılar kazanarak güçlü bir backlink profili geliştirin. Kaliteli geri bağlantılar, web sitenizin arama motorlarının gözünde otoritesini ve güvenilirliğini artırır. Sektörünüzle ilgili ve yüksek kaliteli siteleri ve blogları tercih etmeniz, geri bağlantıların web sitenize olan etkisini olumlu yönde etkiler.

 1. Teknik SEO

Site hızı, mobil uyumluluk ve uygun URL yapısı gibi sorunları ele alarak web sitenizin teknik açıdan sağlam olduğundan emin olun. Bu teknik hususlar SEO performansınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Normal tüketicilerde olduğu gibi B2B pazarlamada da potansiyel müşterileriniz geç açılan veya doğru yüklenmeyen sayfalardan hoşlanmayacaktır.

 1. Analitik ve Ölçüm

SEO performansınızı izlemek için Google Analytics ve Google Search Console gibi analiz araçlarını kullanın. Stratejinizin etkinliğini değerlendirmek için organik trafik, anahtar kelime sıralamaları ve dönüşüm oranları gibi temel ölçümleri izleyin. Ardından elde ettiğiniz verileri stratejilerinizi daha verimli hale getirmek için kullanın ve B2B SEO stratejilerinizi güçlü ve zayıf yönlere göre gerektiğinde düzenleyin.

 1. Sürekli Optimizasyon

SEO devam eden bir süreçtir. Performans verilerinizi sürekli olarak analiz edin, algoritma değişikliklerine uyum sağlayın ve sürekli gelişen dijital ortamda rekabetçi kalabilmek için stratejinizi geliştirin. İçeriklerinizi düzenli olarak paylaştıkça, onları güncelledikçe ve web sitenizin teknik SEO performansını sağlıklı düzeyde tuttukça pazarlama hedeflerinize daha kolay bir şekilde ulaşabileceğinizi unutmayın.

B2B ve B2C SEO Arasındaki Fark Nedir?

İşletmeleri hedefleyen markalar için B2B SEO’nun tüm ayrıntılarını ele aldık. Pek çoğumuzun aklına gelebilecek kalan tek soru, B2B ve B2C SEO arasındaki farklar. Her iki SEO modeli arasındaki farkları anlamak, stratejileri daha doğru şekilde uygulamanıza yardımcı olabilir.

Hedef Kitle

 • B2B: Kuruluşlardaki işletmeleri, profesyonelleri ve karar vericileri hedef alır.
 • B2C: Yalnıza bireysel tüketicileri hedefler.

Satış Döngüsü

 • B2B: Çoklu karar vericiler ve değerlendirmeler nedeniyle daha uzun ve daha karmaşık satış döngülerini içerir.
 • B2C: Çoğunlukla daha kısa ve daha basit satış döngüleri vardır. Kısa bir karar aşamasından sonra stratejiler satışa dönüştürülebilir.

Anahtar Kelime Özgüllüğü

 • B2B: Ürün veya hizmetlerin uzmanlık gerektiren doğasından dolayı sektöre özel ve teknik anahtar kelimeler gerektirir.
 • B2C: Daha genel ve tüketici odaklı anahtar kelimeler kullanır.

İçerik Türü

 • B2B: Teknik incelemeler, vaka çalışmaları ve teknik kılavuzlar gibi derinlemesine içeriğe dayanır.
 • B2C: Ürün açıklamalarına, incelemelere ve yaşam tarzı içeriğine odaklanır.

Potansiyel Müşteri Yaratma ve Doğrudan Satış

 • B2B: Öncelikle potansiyel müşteri yaratma ve ilişki kurmaya odaklanır.
 • B2C: Doğrudan satışları ve anında dönüşümleri vurgular.

Pazarlama Kanalları

 • B2B: Sosyal yardım için sıklıkla LinkedIn’i, sektöre özel forumları ve e-posta pazarlamasını kullanır.
 • B2C: Sosyal medya platformlarından, influencer pazarlamadan ve e-ticaret platformlarından yararlanır.

Sonuç olarak B2B SEO, diğer işletmelere hizmet veren işletmelere özel olarak hazırlanmış özel bir dijital pazarlama stratejisidir. Benzersiz kitlesi, daha uzun satış döngüleri, anahtar kelime spesifikliği ve içerik derinliği ile karakterize edilir. Başarılı bir B2B SEO stratejisi geliştirmek, hedef kitlenizi anlamayı, kapsamlı anahtar kelime araştırması yapmayı, sayfadaki öğeleri optimize etmeyi, değerli içerik oluşturmayı, yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturmayı ve çabalarınızı sürekli izlemeyi ve optimize etmeyi içerir. 

B2B ve B2C SEO arasındaki farkları anlamak, iş hedeflerinize ve hedef kitlenize uygun etkili bir SEO stratejisi oluşturmak için çok önemlidir. Siz de edindiğiniz bilgilerden yararlanarak markanızın B2B SEO stratejilerini daha etkili şekilde oluşturabilir ve dijital pazarlama alanında daha başarılı bir şekilde rekabet edebilirsiniz. Ancak SEO stratejilerinin kesintisiz bir süreç olduğunu ve stratejilerinizi geliştirebileceğinizi unutmayın.

İçerik Bulutu Akademi

İçerik Bulutu Akademi, dijital pazarlama profesyonellerinin blog içerikleri, e-kitaplar, webinarlar, online eğitimler bulabileceği bir platformdur.

İlk Yorumu Başlat