İçerik Bulutu olarak alanında uzman binlerce yazarımızla yüzlerce markaya kaliteli ve özgün içerik üretiyoruz. Peki içerik üreticilerimiz başarılarını nelere bağlıyor?

En başarılı yazarlarımızdan 8’ine “Sizce Başarılı İçerik Üreticilerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?” diye sorduk. Onlar da bize madde madde anlattı. Freelance içerik üreticisi olan veya olmak isteyen herkesi yönlendirecek önerileri okumak için sizi blog yazımıza davet ediyoruz! Keyifli okumalar.

senaristin düşsel manevraları

1. Yazım Yeteneği

Bir içerik üreticisinin yazım yeteneği güçlü olmalıdır çünkü özenle ortaya koyduğunuz işi hedef kitleniz yerine kara deliğe göndermek istemezsiniz. İnternet dünyasının kocaman bir gayya kuyusu olduğunu düşünürsek orada var olmanın tek yolu kendinizi iyi ifade etmektir. Tabii kof bir kelime cambazlığı yapmadan.

2. Bilgi Birikimi

İçerik yazarının bilgi birikimi yüksek olmalıdır çünkü hayal gücünüzün sınırlarını ufkunuz belirler. Çocukluktan itibaren cebinize attığınız bilgi ve deneyimlerin pek çoğu içeriklerinizin sermayesi olabilir. Merakınızı canlı tuttuğunuz sürece ürettikleriniz de bundan mutlaka nasibini alacaktır. İçeriğinizin özgünlüğü ve başarısı da edindiğiniz bilgileri nasıl sentezleyeceğinize bağlıdır.

3. Yaratıcılık

İçerik üreticisi yaratıcı olmalıdır çünkü ilgiyle okunacak metinler ancak yaratıcı bir kalemden çıkar. Gerçekliği yalnızca somut olarak algılayanlara inat imgeler arasında turlayıp -ki buna beyin fırtınası da diyebiliriz- üzerinde çalıştığınız konuya yepyeni bakış açıları getirebilirsiniz. İnternetin de tıpkı gökyüzü gibi ucu bucağı yoktur. İçeriklerinize uçmayı öğrettiğiniz müddetçe göklerin hakimi sizsiniz demektir.

4. Motivasyon

İçerik üreticisi için motivasyon vazgeçilemezdir. Yazmaya başlamadan evvel bazen ruh haliniz bazense çevresel faktörlerin azizliğine uğrayabilirsiniz. İlham perileriniz de ortalarda görünmüyorsa iş başa düşmüş demektir. Başarılı yazarların kendi serbest bölgelerinde harika uğraşıları vardır ve hepsi de keyif aldığı eylemlerden bol bol beslenir. Kısa bir yürüyüş, kahve molası, beyin açıcı bir film, sürreal bir müzik kendinizi motive etmenizde yardımcı olacaktır.

leviathan

1. Çok yönlü araştırma yeteneği ve esnek bir üslup
İyi bir içerik üreticisi araştırmacı olmalı, yerli ve yabancı kaynakları etkili bir şekilde tarayarak özgün içerikler üretebilmelidir ve farklı içerik türlerine ve müşteri taleplerine uygun çözümler bulabilmelidir.

Delibacak

1. Analitik Düşünme Yeteneği

Bana göre başarılı içerik üreticilerinin ortak yönleri; analitik düşünme yeteneğine sahip olmaları. Bu
yönleri sayesinde en karmaşık istekleri bile parçalar halinde değerlendirip, maksimum seviyede verim
alacakları çözümlere kolayca ulaşabilirler. Böylece kendilerinden istenen talebi hem yayıncının hem
de hedef kitlenin ihtiyaçlarına en doğru şekilde cevap verecek şekilde üretebilirler.
Analitik düşünme yeteneğinin gelişmesi için bence önce bol bol örnek vaka incelemesi yapmak ve
incelenen yöntemlerin doğru yanlarını içselleştirmek gerekir. Ardından yüksek sayılarda ve giderek
seviyeyi zorlaştırarak pratik yapmak, belirli bir süre sonra analitik düşünmeyi içerik üretiminde rutin
bir davranış haline getirir.

Jupiter

1. İkna Etmek

Başarılı içerik üreticileri, kelimelerin kitleler üzerinde tetikleyici bir etkisi olduğunun bilincindedir. İnsanlara neyi tercih edip neyi etmemeleri gerektiğini anlatmanın en güçlü yolu; onların iç dünyalarına seslenecek doğru sloganları ya da hikâyeleri bulmaktır. Bir olayı, hikâyeyi, teknik ya da güncel bir konuyu anlatırken okuyucunun gözünden de bakmak gerekir. Bu yöntemi benimseyen içerik üreticileri; hedef kitlenin ihtiyacı olan bilgiyi, deneyimi ve duyguyu daha etkili sunarlar.

2. Hırslı ve Araştırmacı Olmak

Daha iyiye ulaşma arzusu, içerik üreticilerin hırslı ve araştırmacı yönlerini de öne çıkartır. Böylelikle geleneksel terimleri zenginleştirerek konuyu farklı açılardan ele alabilirler. Gerektiğinde uzmanlık alanlarının da dışına çıkarak, istenen sürede kaliteli içerikler üretebilirler.

“Başarılı İçerik Üreticilerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?” serimizin 2. içeriğine de buradan ulaşabilirsiniz.