Freelance İçerik Üreticileri

Başarılı İçerik Üreticilerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?

İçerik Bulutu olarak alanında uzman binlerce yazarımızla yüzlerce markaya kaliteli ve özgün içerik üretiyoruz. Peki içerik üreticilerimiz başarılarını nelere bağlıyor?

En başarılı yazarlarımızdan 8’ine “Sizce Başarılı İçerik Üreticilerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?” diye sorduk. Onlar da bize madde madde anlattı. Freelance içerik üreticisi olan veya olmak isteyen herkesi yönlendirecek önerileri okumak için sizi blog yazımıza davet ediyoruz! Keyifli okumalar.

senaristin düşsel manevraları

1. Yazım Yeteneği

Bir içerik üreticisinin yazım yeteneği güçlü olmalıdır çünkü özenle ortaya koyduğunuz işi hedef kitleniz yerine kara deliğe göndermek istemezsiniz. İnternet dünyasının kocaman bir gayya kuyusu olduğunu düşünürsek orada var olmanın tek yolu kendinizi iyi ifade etmektir. Tabii kof bir kelime cambazlığı yapmadan.

2. Bilgi Birikimi

İçerik yazarının bilgi birikimi yüksek olmalıdır çünkü hayal gücünüzün sınırlarını ufkunuz belirler. Çocukluktan itibaren cebinize attığınız bilgi ve deneyimlerin pek çoğu içeriklerinizin sermayesi olabilir. Merakınızı canlı tuttuğunuz sürece ürettikleriniz de bundan mutlaka nasibini alacaktır. İçeriğinizin özgünlüğü ve başarısı da edindiğiniz bilgileri nasıl sentezleyeceğinize bağlıdır.

3. Yaratıcılık

İçerik üreticisi yaratıcı olmalıdır çünkü ilgiyle okunacak metinler ancak yaratıcı bir kalemden çıkar. Gerçekliği yalnızca somut olarak algılayanlara inat imgeler arasında turlayıp -ki buna beyin fırtınası da diyebiliriz- üzerinde çalıştığınız konuya yepyeni bakış açıları getirebilirsiniz. İnternetin de tıpkı gökyüzü gibi ucu bucağı yoktur. İçeriklerinize uçmayı öğrettiğiniz müddetçe göklerin hakimi sizsiniz demektir.

4. Motivasyon

İçerik üreticisi için motivasyon vazgeçilemezdir. Yazmaya başlamadan evvel bazen ruh haliniz bazense çevresel faktörlerin azizliğine uğrayabilirsiniz. İlham perileriniz de ortalarda görünmüyorsa iş başa düşmüş demektir. Başarılı yazarların kendi serbest bölgelerinde harika uğraşıları vardır ve hepsi de keyif aldığı eylemlerden bol bol beslenir. Kısa bir yürüyüş, kahve molası, beyin açıcı bir film, sürreal bir müzik kendinizi motive etmenizde yardımcı olacaktır.

leviathan

1. Çok yönlü araştırma yeteneği ve esnek bir üslup
İyi bir içerik üreticisi araştırmacı olmalı, yerli ve yabancı kaynakları etkili bir şekilde tarayarak özgün içerikler üretebilmelidir ve farklı içerik türlerine ve müşteri taleplerine uygun çözümler bulabilmelidir.

Delibacak

1. Analitik Düşünme Yeteneği

Bana göre başarılı içerik üreticilerinin ortak yönleri; analitik düşünme yeteneğine sahip olmaları. Bu
yönleri sayesinde en karmaşık istekleri bile parçalar halinde değerlendirip, maksimum seviyede verim
alacakları çözümlere kolayca ulaşabilirler. Böylece kendilerinden istenen talebi hem yayıncının hem
de hedef kitlenin ihtiyaçlarına en doğru şekilde cevap verecek şekilde üretebilirler.
Analitik düşünme yeteneğinin gelişmesi için bence önce bol bol örnek vaka incelemesi yapmak ve
incelenen yöntemlerin doğru yanlarını içselleştirmek gerekir. Ardından yüksek sayılarda ve giderek
seviyeyi zorlaştırarak pratik yapmak, belirli bir süre sonra analitik düşünmeyi içerik üretiminde rutin
bir davranış haline getirir.

Jupiter

1. İkna Etmek

Başarılı içerik üreticileri, kelimelerin kitleler üzerinde tetikleyici bir etkisi olduğunun bilincindedir. İnsanlara neyi tercih edip neyi etmemeleri gerektiğini anlatmanın en güçlü yolu; onların iç dünyalarına seslenecek doğru sloganları ya da hikâyeleri bulmaktır. Bir olayı, hikâyeyi, teknik ya da güncel bir konuyu anlatırken okuyucunun gözünden de bakmak gerekir. Bu yöntemi benimseyen içerik üreticileri; hedef kitlenin ihtiyacı olan bilgiyi, deneyimi ve duyguyu daha etkili sunarlar.

2. Hırslı ve Araştırmacı Olmak

Daha iyiye ulaşma arzusu, içerik üreticilerin hırslı ve araştırmacı yönlerini de öne çıkartır. Böylelikle geleneksel terimleri zenginleştirerek konuyu farklı açılardan ele alabilirler. Gerektiğinde uzmanlık alanlarının da dışına çıkarak, istenen sürede kaliteli içerikler üretebilirler.

Yaza

1.Sabır

Bir içerik üreticisi sabırlı olmalı çünkü belirli yönlendirmelere uyarak gerçekleştirilen içerik üretimi yoğun bir zihinsel bir aktiviteyi gerektiriyor. Ancak direktifler atlanmadan, ayrıntılara önem verilerek kaleme alınan bir içerik, talepleri tam anlamıyla karşılayabilir.

Aceleci, içeriği olabilecek en kısa sürede bitirmeye, kısıtlı vakitler içinde mümkün olan en yüksek sayıda içerik üretmeye odaklanan bir yaklaşım ise büyük ihtimalle içerikle ilgili taleplerin bir kısmının atlanmasına yol açar. Sonuçta elimizde yarım yamalak, revizeye ihtiyaç duyan bir içerik kalır ki bu durum, içeriği talep eden taraf için de bizim için de ekstra enerji ve zaman kaybı anlamına geliyor. O nedenle tüm içerik üreticilerine, başarmanın sırrının biraz da sabır ve sebattan geçtiğini söyleyebilirim.

Kahve

1.Gözlem gücü

Bir içerik üreticisi, içerik ürettiği markanın kimliğini, kullandığı dili ve kitlesini iyi analiz etmeyi başarmalı. Ürettiği içeriklerin marka imajıyla ters düşmemesi ve kitlesi tarafından tüketilebilmesi için analiz yeteneğini konuşturması gerekiyor. İyi bir içerik üreticisi, blog içeriği ya da ürün açıklaması farketmeksizin hazırlık aşamasının bir kısmını gözlem yaparak geçirmeli.

2. Doğallık

Başarılı içerik üreticileri, gözlem yaparak elde ettikleri verileri iyi kullanmalı. Üretilen içerik, kullanılacağı alanı tamamlayıcı nitelik taşımalı. Yani yayınlandığı mecrada daha önce yayınlanan içeriklerin diliyle uyumlu olmalı. Böylece içerik oraya sonradan eklenmiş gibi durmayacaktır.

yazitahtasi

1.İstikrar

İstikrarlı ve öğrenmeye açık olmak içerik üretiminde başarıyı getiriyor. İstikrar ve sürekli üretim hem içeriklerin hızla hazırlanmasına hem de yazın pratiğinin gelişmesine neden oluyor. İçerik üreticisinin istikrarı, düzenli gelir elde etmesini de mümkün kılıyor.

Öğrenmeye açık olmak ise bu noktada üretim istikrarını destekliyor. İçeriklerin yazılma sürecinde yazar da sürekli yeni bilgiler ediniyor. İçerikler yazarların uzmanlığından beslenirken yazara da öğrenme fırsatı sunuyor. Başarılı içerik üreticilerinin bu özellikleri taşıdığını, içerik üreticisi adaylarının da bu yetilere sahip olması gerektiğini düşünüyorum.

Sunderland

1.Çevresel Koşullar ve Zihinsel Meşguliyet

Sistem size, dilediğiniz yerde çalışma opsiyonu tanıyor olabilir ama konsantrasyon için sabit bir çalışma mekanınızın olması ve oraya alışmanız (Atla Gel Şaban filmindeki minibüs sahnesini hatırlayın.) bana göre önemli. Ayrıca, zihninizi meşgul edecek negatif düşüncelerden kurtulmanız ve işinize odaklanmanız şart. Aksi hâlde yarım saatte yazıp bitirebileceğiniz bir yazıya saatlerinizi verip yine de içeriği hazırlayamayabilirsiniz.

2. Yetkinlik Farkındalığı ve Farklı Alanlara Yatkınlık

Markaların işine yarayacak, okuyucuların da zevkle okuyacağı yazılar hazırlamak için yetkinlik kartınızı kullanın. Anladığınız işte daha detaylı ve sonuna kadar kendini okutabilen içerikler hazırlayabilirsiniz. Mesleki yetkinliğinizin yanında hobi ve ilgi alanlarınızla ilgili içerikler de hazırlamanız mümkün. Tabii yazı kurgusuna dikkat edip ayrıntıları atlamamaya gayret edin.

3. Araştırma Yapmak

Yetkin olduğunu alan ya da ilgili olduğunuz konulara dair araştırmalar yapın; okuyun, dinleyin, izleyin. Kendinizi geliştireceğini düşündüğünüz her şeye zaman ayırın. Meyvesini mutlaka toplarsınız.

Siz de İçerik Bulutu’nun geniş freelance topluluğu arasında yerinizi almak, kariyerinize geleceğin mesleği ile yön vermek istiyorsanız Dijital İçerik Üreticiliği 101 eğitimini hemen satın alın.

Başarılı İçerik Üreticilerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?

İçerik Bulutu

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar

İlk Yorumu Başlat