google algoritma güncellemeleri

Google’ın Temel Algoritma Güncellemelerinin Ardından Toparlanmak İçin 10 İpucu

Google’ın algoritması son iki yıldır sismik değişimler geçirdi. Bu algoritmalar, özellikle medikal, yasal veya finansal içeriği olan Your Money Your Life (YMYL, Paranızı veya Yaşamınızı İlgilendiren) web sitelerinin trafiğinde büyük çapta iniş çıkışlara neden oldu; bu da bazen her güncellemeden sonra gidişatı tersine çevirdi. Aşağıda bu dalgalanmalardan bazılarının medikal bir web sitesinde nasıl göründüğünün bir örneği var; siyah noktalar Google’ın temel güncellemelerinin sunulduğu zamanları gösteriyor.

google algoritmalarının medikal sektörüne etkisi

Trafik düşüşleri yaşayan web siteleri için toparlanma aşırı derecede zorlu olabilir ve bazı durumlarda, web sitesi önceki trafik seviyesini bir daha asla elde edemeyebilir.

Google, temel güncellemelerin ardından toparlanma konusunda ne söylüyor? Toparlanmak mümkün mü?

Kısa cevap: Google diyor ki temel güncellemelerin ardından toparlanmak için hiçbir şey yapamazsınız.

Google’a göre, sitelerin hızla toparlanmasını sağlayan şipşak bir çözüm yok. Google, web uzmanlarının “sorun olmayan şeyleri yanlışlıkla değiştirmeye” çalışmamalarını öneriyor.

Ne var ki, temel güncellemelerin ardından toparlamanın hiçbir yolu olmadığını söylemek konuyu aşırı basitleştirmekten ibaret.

Temel güncellemelerin ardından toparlanmak mümkün ama bu toparlanma kayda değer bir zaman, çaba ve sabır gerektiriyor.

Toparlanma bazen daha sonraki bir güncelleme sunulana, hatta birkaç güncelleme gelip geçene kadar görülmüyor.

Aşağıdaki örnekte, 1 Ağustos 2018’den itibaren her temel güncellemeden etkilenen bir müşterimiz var ve ancak Eylül 2019’daki temel güncelleme sunulduğunda bir toparlanmanın gerçekleşmeye başladığı görülüyor.

google algoritma güncellemeleri sonrası toparlanma

E-A-T konularını ele almak, toparlanmaya götüren sihirli çözüm mü?

Son güncellemelerin birçoğu, SEO topluluğunda, E-A-T’in (uzmanlık, yetkinlik, güvenilirlik) performans düşüşlerinin tek etmeni olduğuna dair birçok tartışmayı beraberinde getirdi. Ne var ki, E-A-T web sitelerini etkileyen tek konu değil ve zaten her web sitesi için önemli olması da gerekmiyor. E-A-T ve algoritma güncellemelerinde oynadığı rol hakkında daha fazla bilgi edinin.

İşte, bir Google temel algoritması tarafından darbe yiyen web sitelerinin toparlanmak için kullanabileceği 10 strateji…

1. Gerçek Uzmanlıktan Yararlanın 

E-A-T’i iyileştirmeye yönelik bir öneri şu; bütün yazarların makalelerindeki künyelerinin herhangi bir yerinde ilişkili biyografileri yer almalı. Bu, içsel bir derecelendirme etmeni olmasa da yazarlarınızın kim olduğuna dair şeffaflığı güçlendirmeye yönelik harika bir öneridir. Daha da önemlisi, içeriğinizin, özellikle de YMYL içeriğinizin gerçek uzmanların yardımıyla yazıldığını garanti eder.

Kazanan web sitelerinin birçoğu, içeriği denetlemek ve onun doğruluğundan emin olmak için uzman hakemleri, örneğin doktorları, psikologları veya hemşireleri kullanır. Uzman hakemleri kullanmak da Google tarafından hiç de onaylanmış bir derecelendirme etmeni değil ama içeriğinizi, kendiliğinden daha doğru ve dolayısıyla güvenilir hale getirerek güçlendirir.

uzman içerik üreticisi

İçerik Bulutu olarak markalarımız için ürettiğimiz içerikleri her sektörden uzman içerik üreticileri üretiyor:

 • Sağlık-medikal içeriklerini farklı branşlarda uzman, deneyimli tıp hekimleri,
 • Beslenme, sağlıklı yaşam kategorilerindeki içeriklerini uzman diyetisyenler,
 • Ağız ve diş sağlığı hakkındaki içerikleri konusunda uzman diş hekimi içerik üreticileri,
 • İlaç sektörünün sıkı regülasyonlarına uygun içerikleri profesyonel eczacılar,
 • Seyahat içeriklerini hikaye anlatmanın ve deneyimin gücünü bilen, dünyayı gezmeyi profesyonel bir uğraş haline getirmiş içerik üreticileri,
 • Finans alanındaki içerikleri sektörel deneyime sahip finans uzmanları,
 • Yeme-İçme sektöründe de içerikleri gastronomi profesyonelleri ve uzman diyetisyenler üretiyor.

İçerik üreticilerimizle yaptığımız röportajlara buradan, içerik ürettiğimiz markalara da buradan göz atabilirsiniz.

2. Agresif Reklamları En Aza İndirin

Yakın zamanda, Las Vegas’taki Pubcon’da, seyircilerden biri Google’dan Gary Illyes’e agresif reklamların web sitenizde SEO açısından performans düşüşlerine neden olup olmadığını sordu. Gary, Sayfa Yerleşimi algoritmasının hala yürürlükte olduğunu doğruladı; bu, Google’ın yaptığı, manşette çok fazla reklam kullanan veya başka türlü dikkat dağıtıcı bir reklam uygulamasına başvuran web sitlerinin derecesini düşüren bir 2012 güncellemesiydi.

Reklamlarınızın, sayfanızdaki esas içeriği bulmayı zorlaştırmamasına özen gösterin ve hem masaüstü hem de mobil deneyimlerde manşetteki reklam-içerik oranlarına dikkat edin.

3. Güven İşaretlerini Uygulayın

E-A-T araştırmamızdan elde ettiğimiz en büyük çıkarımlardan biri, kazanan sitelerin genelde açık açık güven işaretleri sergilemeleri; örneğin ne kadar ödül kazandıklarından, bir Honcode sertifikasından veya bir marka olarak neden ona güvenilmesi gerektiğine dair diğer sebeplerden bahsetmeleri.

Örneğin, gebelikle ilgili yayın What to Expect, son zamanlarda kazandığı ödüllerin listesine de yer veriyor, bu da kullanıcıya kendilerinin dijital varlıklarına ve ürünlerinin kalitesine yatırım yaptıklarını gösteriyor. Sizin de yakın zamanda kazandığınız ödüller varsa web sitenizde sergileyin.

google güncellemesine uygun site

4. Editöryal Politikalar ve Reklam Açıklamaları

Amaçları hakkında kullanıcılarına karşı şeffaf ve net olan web sitelerinin organik aramalardan daha iyi sonuç almaları daha olası. Bu yüzden açık editör ve/veya reklam politikaları sürdürerek kullanıcılara içeriklerinizi nasıl düzenlediğinizi, ne tür reklamların gösterildiğini ve reklamların nasıl seçildiğini tam olarak anlatmak, onların içeriğinize güvenebileceğini hissettiren iyi uygulamalardır.

Healthline’daki “Reklam ve Sponsor Politikası”nı ele alın; Healthline 1 Ağustos tarihli temel güncellemesinden ve sonraki temel güncellemelerden beri büyük çıkışlar yaşıyor:

şeffaf reklam politikası

5. İçerik Kalitenizi Artırın

Google’ın algoritma güncellemelerinin çoğu kazananının en yüksek seviyelerde içerik kalitesi, özellikle YMLY içerik kalitesi sağlaması tesadüf değil.

kaliteli içerikli site

İçerik derinlemesine araştırılmalı, tarafsız olmalı, iyi kontrol edilmeli ve güvenilir yayınlara atıflar içermeli. Ayrıca, bu dış bağlantıların SEO amaçlarıyla takip edildiklerinden de emin olun çünkü bu, Google’ın içeriğinizle bilginize kaynaklık eden web siteleri arasında bağlantı kurmasına yardım eder.

İşte, Medical News Today’in bütün makalelerinde kullandığı üstün kaliteli editoryal standartlarına bir örnek:

6. İçerik Doğruluğu ve Bilimsel/Medikal Görüş Birliği

Uyarı: Bu bölüm tartışmalı ama doğrudan Google’ın kılavuzundan alınmıştır.

Bilimsel, medikal veya tarihi görüş birliğiyle doğrudan çelişen içeriği YMLY sayfalarınıza koymanız, sizi Google’la tehlikeli sulara çeker. Google, kendisinin Arama Kalitesi Kılavuzu’nda “görüş birliğini” 20 defa geçirir ve görüş birliğiyle çelişen içeriğin “Şartları Karşılamıyor” diye derecelendirilmesi gerektiğini ileri sürer ki bu, olabilecek en düşük kalite derecelendirmesidir.

google arama kalitesi kılavuzu

Mayo Clinic veya WebMD gibi daha “güvenilir” yayınların içeriğiyle çelişen içeriklere sahip bir dizi doğal ilaç doktoru vakasında durum böyle gibi. Aşağıda bu web sitelerini, son birkaç temel güncellemenin ardından performanslarını ve düşüş yaşadıkları anahtar kelimeleri gösteren birkaç örnek var.

google algoritma güncellemesi sonucu trafik düşüşü

Daha önce bu web sitelerinin yukarıdaki anahtar kelimeler için derecelendirildiği sayfalara bakınca içeriklerinin ana akım medikal kurumlar tarafından sağlanan tavsiyelerle doğrudan çeliştiğine dair açık bir örüntü görülüyor.

7. Aşırı Agresif Dilden Kaçının

Tavsiye veya bilgi sağlamayı amaçlayan YMLY sayfalarındaki bilgi dilini ticari işlem diliyle karıştırmaktan kaçınmak önemli. Örneğin, “rosacea” hakkındaki bir sayfa kullanıcıyı, rosacea tedavisi olarak bir yazarın kitabını satın almaya teşvik etmemeli.

Call-to-action (eylem çağrısı) dediğimiz bu bilgisel içerik karışımı, kullanıcının sayfadaki diğer bilgilere güvenini sarsılmasına yol açabilir. Bu, araştırmamızda bulduğumuz, kaybeden web siteleri ve sayfalarındaki unsurlar arasındaki en güçlü korelasyonlardan da biriydi: Kaybeden web sitelerinin, medikal içerik sayfalarında eylem çağrılarının olması kazanan web sitelerine göre %433 daha olasıydı.

call to action butonu olmayacak sayfa

8. Teknik Sorunları Çözün

E-A-T konusunda algoritma kaynaklı performans düşüşlerinin ardından toparlanmak için içerik kalitesinin ve kullanıcı deneyiminin hepsi çok önemli ama teknik SEO’nun da göz ardı edilmemesi gerekiyor. Google taramakta (crawling) sorun yaşarsa bütün diğer emekleriniz boşa gidebilir.

Temel bir güncellemeden sonra teknik SEO’nuzu geliştirmek için bazı fırsatlar şöyle: 

 • Taranabilirlik ve endeksleme sorunları için Google Arama Konsolu’ndaki kapsama raporunu (coverage report) inceleyin.
 • Web sitenizin, genel kullanılabilirliğini düşürebilecek sistemik sayfa hızı sorunlarıyla uğraşmadığından emin olun.
 • Hiç AMP hatası olmamasını sağlayın, bu da Google Arama Konsolu’nda görüntülenebilir.
 • Sayfalandırma ayarınızın içeriden bozuk olup olmadığını kontrol edin. 
 • Google Arama Konsolu mesajlarınıza her zaman göz atarak web sitenizde manuel işlem bulunmadığından emin olun. 

9. Düşük Kaliteli İçeriği Noindex Yapın (Veya Kaldırın)

John Mueller’a, yakın tarihli bir Webmaster Hangout’ta, düşük kaliteli içerikten oluşan bir bölümün, alan adının genel kalitesini düşürme olasılığının olup olmadığı sorulduğunda kendisi buna evet diye cevap verdi.

Web sitenizde kendinden düşük kaliteli bir bölüm, örneğin zayıf, kopyalanmış veya otomatik üretilmiş içerik varsa web sitesinin o kısmını kaldırmayı veya endeksten engellemeyi (noindexing) düşünün.

10. SERP’lerde Yerel Niyet (Local Intent) Arayın

Bu temel güncellemelerin ardından toparlamaya yönelik iyi bir adım, aramanızın arama sonuçlarına göz atıp daha önce “jenerik” olduğunu düşündüğünüz anahtar kelimelerin niyet açısından artık “yerel” diye sınıflandırılmadığından emin olun. Örneğin, aşağıda yer alan “yataklar” anahtar kelimesi Google’ın yerel sonuçlara baktığına dair birçok işaret gösteriyor.

Bir harita paketi, şehir isimleri ve yerelleştirilmiş sayfa derecelendirmesi görüyorsanız bu, o aramayı gerçekleştirmek için de bir stratejiye ihtiyacınız olacağını gösteriyor.

yerel seo stratejisi

Kaynak: https://www.pathinteractive.com/blog/seo/10-tips-for-recovering-from-google-core-algorithm-updates/

İçerik Bulutu

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar

İlk Yorumu Başlat