koray tuğberk gübür

Koray Tuğberk Gübür

Founder / Holistic SEO & Digital

Hakkında

Holistic SEO & Digital Kurucusu Koray Tuğberk GÜBÜR, Holistic SEO’nun Yazılım, Veri Bilimi, Pazarlama ve Yapay Zekanın birleşiminde yer alacağı vizyonuna sahiptir. Yurt içinde ve yurt dışında, pek çok firmanın SEO Projelerinin Yöneticiliğini gerçekleştirirken, uluslararası alanda ve ülkemizde, son SEO Teorilerini, Teknolojilerini ve Stratejilerini inceleyerek SEO Case Study’lerinde yer vermektedir.

2021 Dijital Pazarlama Trendleri

05.12.2020 | 12:45

1. Google Pazar Payı daha da küçülecek.

Google’ın Chrome, Chromebook, Gmail, Drive, Android, Google Forms, Google Meet, Google Family ve benzeri ürünleri, Ambience Optimization gerçekleştirerek kullanıcıyı Google Arama Motorunun ekosisteminde tutmak. Ancak, telefon ve bilgisayar şirketlerinin kendi Search Engine’lerini üretmesi ile Google Pazar payının %90’ın altına düşmesi ile %86’ya gerilediği bu yıl, %80 altına düşmesi, Apple Search Engine ve Huawei’in Petal Search Arama Motorları ile mümkün.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

2. İnternette Gizlilik ve Güvenlik esas alınacak.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

Safari’nin IPT (Intelligent Tracking Prevention) aktifleştirmesi ve Chrome Developer’larının tüm third-party cookie’leri “phase out” etme kararı, Google Analytics 4’ün kullanıcı kimliğine önem vererek k-anonamization sürecini metriklerine dahil etmesi, her yıl daha fazla insanın tracker-blocker’ları kullanmaya başlaması ve yeni Search Engine’ler ile kullanıcıların gizliliği ön plana çıkarmasıyla, kullanıcıların kimliğine ve alanına daha saygılı olunması, Web Analytics ölçümlerinin ise “eksik” data ile yapılmaya başlanması normal karşılanıyor olacak.

3. Yapay zeka web analytics ve development’ın heyecanlandırıcı bir parçası olacak.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

“Eksik data”, Machine Learning ve yapay zeka yardımı ile tamamlanabildiği gibi kullanıcıların farklı dönemlerdeki davranışlarının tahmin edilmesi, stok bilgisine göre hangi ürünün hangi tarihte tükeneceği, Recommendation System’e ise ürün satış korelasyonlarına göre nasıl daha iyi dönüşüm odaklı güncellemeler yapılabileceği rahatlıkla biliniyor olacak. SEO dünyasında ise yapay zeka yardımı ile otomatik alt etiketi, title tag yazımı, duplicate content consolidation, underperformed web page redirection gibi süreçler şu an dahi yönetilebilmektedir. Yapay zeka yardımı ile içerik iyileştirmesi, içerik kategorizasyonu ve farklı dimensionların yorumlanarak SEO Insight’larına dönüştürülmesi, SEO’lardan beklenen sıradan özellikler olmaya başlayacak.

4. Coder Marketer Profili öne çıkacak.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

Yazılımı ve Pazarlamayı aynı anda bilmek, pazarlamacılardan ve yazılımcılardan pazarın bir talebi olacak. Özellikle de Türkiye gibi şirket içi planlamaların çok uzun sürdüğü ülke sektörlerinde, coder marketer, süreci hızlandırabilen ve holistic düşünerek, büyüme sürecini hızlandırabilen bir profilde olacak. Yazılım ve Pazarlama departmanlarının giderek benzer ve yakın bir dil kullandığına şahitlik edeceğiz.

5. Yapay zeka ile Chat Bot daha da moda olacak.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

Tüketicilerin %45’i gerçek bir insan yerine, yapay zeka ile konuştuklarında, sonuca daha çabuk vardıklarını söylüyor. Şirketler ise Chatbot’un geliştirildiğinde müşteri memnuniyetini arttırırken, şirket masraflarını azalttığını biliyor. Bu nedenle, AI based Chat Bot endüstrisi daha da büyüyor olacak.

6. Subscription Economy Modeli daha da büyüyecek.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

“Pay per product” anlayışı yerine, tüketicileri abone yani sürdürümcü veya subcription haline getiren iş modellerinde büyüme görünecek. Wallmart şu an için aylık abonelik ile market alış verişini belirli tarihlerde belirli evlere servis etmeye başlamış durumdayken Amazon ise Amazon Prime ile pek çok avantajı paketleştirerek tüketicilere sunuyor. Spotify, Netflix gibi alışa geldik firmaların yanı sıra, “pet-care” ve “pet-food” sektörlerinde dahi “Subcription Economy” modeline geçildiğini görüyoruz. Bu nedenle, 2021 yılında “pay per product” kavramı giderek demode olurken, şirketler kullanıcılarını zamana daha geniş biçimde yayılmış bir şekilde çevrelemeye çalışacak.

7. Flywheel Marketing, “conversion-based” geleneksel pazarlamanın önüne geçecek.42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

Flywheel Marketing, “linear conversion path” yerine, dönüşümün “First Moment of Truth” kavramının ötesinde, her an her şekilde yaşandığını ve herkesin bir medya/marka olduğu bir dönemde, tüm marketing dikeylerini müşteriye her aşamada eşlik ederek beslenebileceğini savunan bir pazarlama stratejisidir. Günümüzde kullanıcılar bir ürünü satın almadan önce onlarca yorumu farklı mecralardan okuyabiliyor, birbirlerine soru sorarak yanıtlarını alabiliyor, videolarını izleyebiliyor, arkadaşları ile konuşurken “First Moment of Truth” anını yaşayabiliyor. Flywheel Marketing ile müşteriyi her an çevrelemeniz gerekmektedir.

8. Video Content Marketing daha da önemini arttıracak.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?Kullanıcıların %60’ı Statista 2020 verilerine göre mutlaka satın alma faaliyeti öncesi, satın alacakları ürünün bir videosunu izlemektedir. Videolar, kullanıcıların satın almak istedikleri ürünü daha temiz bir şekilde kavramasını sağlamaktadır. Şirketler ise Youtube, Vimeo, Dailymotion, Twitter, Facebook, Linkedin, Instagram, Tiktok gibi mecralara göre farklı biçimlerde kurgulanan örneklerle ürün ve hizmet tanıtımını artan bir yoğunlukla üst seviyeye taşımalıdır.

9. Micro-influencer Marketing Çalışmaları giderek yoğunlaşacak.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

Influencer Marketing’e televizyonun giderek gelenekselleşen offline medya haline gelmesi ile daha fazla bütçe ayrılmaktadır. Makro ve Mikro influencer marketing arasında paylaştırılan pazarlama bütçesinde, makro inf. her ne kadar daha fazla erişim sağlasa da mikro inf. daha fazla dönüşüm sağlamaktadır. Özellikle, orta ölçekli şirketler bu nedenle, kitle edinimi ve brand-awereness ile birlikte dönüşüm için micro-inf. Pazarının bütçesinin büyüdüğünü göreceğiz.

10. Virtual Reality ve Augmentad Reality Pazarlamada Daha Çok Yer Alacak.Virtual Reality ve Augmentad Reality teknolojileri, ürünler ile daha geniş ve gerçekçi bir biçimde etkileşim sağlanmasının önünü açmaktadır. Böylece, kullanıcıların ürün satın alma deneyimlerini iyileştirmek ve ürün ile daha yakın temas kurmalarını sağlamak mümkün olmaktadır. VR ve AR teknolojilerine uyum sağlayan özellikle kozmetik, giyim ve spor özelindeki e-ticaret sitelerinin öne çıktığını göreceğiz.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

11. İletişim Uygulamaları Üstünden Pazarlama Eğilimi Artacak.

Whatsapp, Facebook Messanger, Telegram, Skype, WeChat uygulamaları üstünden e-commerce işletme sahipleri doğruca, müşterileri ile iletişim kurarak satış gerçekleştirmeye başlayacak. Facebook Messanger, 1 ay içinde 15 milyon tüketici ile üretici arasında iletişim sağladığını şimdiden duyurdu. İletişim uygulamaları ile, Google ve Amazon arasındaki rekabet alanının daha uzağında, bir mavi okyanusta kendisine yer edinen Facebook’un, “Message Marketing” kavramı ile öne çıkacağını düşünüyorum.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

12. Google, Apple, IBM, Amazon Monopoly Savaşları Şiddetlenecek.

Google ve Amazon, Ürün Arama Motoru ve Evrensel Marketplace olma yolunda birbirleri ile rekabet ederken, Google’ın Organic Search lehine Prabhakar Raghavan ile daha verimli politikalar izlediğini görmekteyiz. Apple’ın Search Engine Marketine girmesi ile ilerleyen süreçte, hali hazırda gerekli tüm patentlere sahip olan IBM’in de daha keskin adımlar atacağını düşünmekteyim. Bununla ilgili olarak, IBM’in Search Engine dökümantasyonundan bir noktayı aşağıda iletmekteyim.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

Converting kısmı, ilgi çekicidir.

13. Conversational Marketing Ekosistemi Daha da Genişleyecek.

Conversational Marketing bir firma ile müşterileri arasında diyalog kurarak gerçekleştirilen pazarlamadır. Tıpkı, mesaj uygulamalarının yükselmesi ile marketing çalışmalarının çeşitli mesajlaşma platformlarına kayması gibi, Email Marketing, CRM Sistemleri daha da önem kazanarak Conversational Marketing kapsamında şekillenecek. Conversational Marketing özellikle Facebook’un yükseldiği dönemde ciddi şekilde aranan bir anlayış olmuştur, bugün ise yeniden gündeme gelmektedir.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

Aşağıda, Conversational Marketing için Drift’in bazı kullanım verilerini görebilirsiniz.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

14. Core Algorithm Update’lerini İzlemek ve E-A-T Kavramına Odaklanmak Sistemleşecek.

Türkiye’de ve dünyada Core Algorithm Update’lerini hedef alarak inceleyerek başarı ile sonuçlanan bir SEO Stratejisini ilk oluşturan ve bir SEO Case Study ile ilk yayınlayan kişiyim.

https://www.oncrawl.com/technical-seo/how-to-become-a-winner-from-every-google-core-algorithm-update/

Core Algorithm Update’lerini incelemek, kazanan ve kaybeden siteler arasında nüans edinmek, Google’ın Machine Learning Algorithm’lerine semantic ve sistematik sinyaller vererek Topical Authority elde etmek bir eğilim haline gelecek. Geç kalınsa da, 2021 yılında, bu süreç daha iyi anlaşılacaktır.

Aynı zamanda, Core Algorithm Update’lerini SEO Stratejisi haline getirmek için Akademi ile gerçekleştirdiğim webinarı izleyerek 2021 yılı Core Algorithm Update’lerine odaklanabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=HmQo_srcb3c&t=9073s&ab_channel=icerikbulutu

15. Yapılandırılmış Veri için Yaratıcılık Öne Çıkacak

Mayıs ayında, Schema Mark up 8.0 yayınlandı. 2020 yılında yeni yayınlanan Schema Mark Up 8.0 ile pek çok yeni structured data örneği verilen feedbacklere göre mevcut havuza eklendi. Artık, Search Engine’e bir konuda mesaj vermek için illa web sayfasında tasarımı değiştirmek yeterli olmayacak ancak tutarlı bir SD Yapısı ile Search Engine ile konuşmak mümkün olacak. Böylece, domain-based değil, web-based bir Source Rank anlayışı doğuyor olacak.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

16. Short-video Content Form Giderek Popülerliğini Arttıracak.

Video Content Marketing’in öneminden bahsettik ancak Video Contentler long-form ve-short-form olarak ikiye ayrılmaktadır. Instagram Reels, Tiktok içerikleri, Facebook Stories, Linkedin Stories, Youtube Shorties tamamen kısa video formatına örnektir. Saniyeler içinde bir durumu ifade etmek için kullanılan kısa video formatları, pazarlama ve influencer marketing kapsamında giderek önemini arttırmaktadır. Instagram üstünde şu ana kadar en çok görüntülenen Reels’ler ise Netflix, Red Bull, Louis Vuitton, Asos ve NBA Basketball’a aittir.

Özellikle de Customer-retention kapsamında, Instagram Reels’ler short-video content form anlamında, şu ana kadar en çok tercih edilen yöntemdir. İlerleyen süreçte, firmaların bu anlamda “mizah” ve “influencer” kavramları ekseninde rekabetini arttıracak.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

17. Online ve Offline Kanallar, Conversion Tracking için Birleştirilecek.

Online ve Offline Kanallar arasındaki geçirgenlik giderek artmaktadır. Özellikle, araba ve otomotiv sektöründe ve beyaz eşya gibi offline mağazaların önemini taşıdığı e-commerce niche’lerinde mağaza ziyareti ile e-commerce activity arasında büyük bir bağlılık söz konusudur. Bunun için kullanıcının takip edilmesi, ilk iletişim kanalının neresi olduğunun görünmesi, TV Reklamlarının search demand’e nasıl yansıdığının anlaşılması büyük önem taşımaktadır. Bunun için kısaca, Online ve Offline demeden Critical Mention veya Media Analytics gibi her türlü touchpoint’i araştıran ve analiz edebilen araçlar daha da öne çıkmaktadır.

18. Personalization of Product Search giderek artan bir eğilim gösterecek.

Kullanıcıların %86’sı SmarterHQ’nin verilerine göre kişisel verilerini ve web hareketlerini paylaşmaktan rahatsız ancak aynı zamanda kullanıcıların %90’ı öyle ya da böyle bir şekilde kendilerine özgü tekliflerin gelmesinden veya kendilerine özgü arama sonuçlarının gösterilmesinden memnun. Yapay zeka ile daha az data ile daha fazla insight çıkarılması bu nedenle 2021 trendleri için söylediklerimin daha da önünü açmaktadır. Aşağıda, SmarterHQ’a göre, kullanıcıların neden Kişiselleştirilmiş E-ticaret Deneyimini tercih ettikleri görünmektedir.42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

19. Omnichannel Marketing Anlayışı Yükselicek.

Çok Kanallı Pazarlama, benim deyimim ile Holistic SEO giderek yükselecek. Sadece bir domaine veya tek bir vertical’e bağlı kalmadan, rakiplerin etkinlik gösterdiği her noktada etkin olma ihtiyacı artıyor olacak. Omnichannel Marketing için bir örnek, BanLook’tan gelmektedir. BanLook Social Media’yı kullanarak belirli saatlerde mağazalarına gelen kullanıcı sayısınıarttırmıştır. Örneğin, Quebec mağazalarına 20-30 yaş aralığında, cuma günleri sadece 12 kişinin saat 1 ve 2 arasında girdiğini, bunların sadece 2’sinin satın alım gerçekleştirdiğini görmüştür.Sosyal Medyayı kullanarak bu sayıyı 3 katına çıkarmışlardır.

Amazon ise mağazalarında yüz ve ürün tanıma sistemini kullanarak offline datayı, online marketing için kullanmaktadır. Böylece, online-offline conversion tracking’in nasıl birbirine daha yakın bağlandığını görmekteyiz. Büyük şirketlerin uyguladıkları bu kampanyalar ve metodolojiler giderek orta ve küçük işletmelere de yayılacaktır.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

20. Kargo Savaşları, 2021’de Daha Aktif Olacak

Özellikle, Türkiye’de kargo ücretlerinin giderek yükselmesi ile ücretsiz kargo ve koşulsuz ücretsiz kargo giderek önemini arttıracaktır. Yurt dışında, Shipping Wars olarak anılan bu durum, firmaların hem daha ucuza hem daha hızlı biçimde, müşteri memnuniyeti için ürünlerini kargolama yarışına girdiğini göstermektedir. Amazon, aldığı patentler ile droneları kullanarak shipping yapmaya başlamış, ilerleyen süreçte ise Zeplinlerle Drone’ları birleştirmeyi düşünmektedir. Google ise Drone’ları şu an için sadece pizza tesliminde kullanmaktadır. Zaman, yurt dışında (ABD’de) farklı bir hızda akmaktadır.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

Bununla birlikte, FedEx, Amazon’u müşteri olarak talebinin %24 oranında artması sonrası kabul etmemiştir. Bunun üstüne Amazon, Prime Air Services’ı kurmuştur, ayrıca, 2018’de Prime Service ile 5 milyar ürün teslim etmiştir.

21. Micro Community Management Kavramlaşacak

Firmalar, sosyal medya, forumlar, brick & mortar mağazalar ile kendilerine ait bir community inşaa etmek için daha da yarışıyor olacak. Ancak, Micro Community Management sadece müşteriler ile ilgili değildir. Tasarımcıların, yazılımcıların ve pazarlamacıların küçük topluluklar halinde örgütlendikleri noktalara girerek firmalar ücretsiz biçimde, gerçekleştirdikleri işler ile kendi görünürlüklerini arttırabilmektedir. Örneğin, Reddit’te bir firmanın yanıtı trend olduğunda, tasarımcılar farklı farklı görsel tasarımları ile sosyal medyada viral olan paylaşımlar ortaya çıkarabilmektedir. Aynı şekilde, pek çok sağlık odaklı Faecbook grubu üstünden de pazarlamacılar, kendi müşterilerine randevu oluşturtabilmektedir.

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

Micro Community Management kavramının 2021’de yükseleceğini göreceğiz.

Benim, 2021 yılı için öngördüğüm ve İçerik Bulutu Akademi için paylaştığım trendler 21 tane olarak bunlardır. Herkese 2020’den daha iyi bir yıl dilerim.

OnCrawl: Dünyanın En Prestijli İleri Düzey Teknik SEO Tarayıcısı

OnCrawl, tek bir tık ile bir web sitesinin tüm technical SEO ihtiyaçlarını, eksikliklerini ve düzeltilmesi gerekenleri…

Nozzle.io: Daha önce Raporlanmamışı Raporlayın - Kaçıncı Sırada Değil, Kaçıncı Pixeldesin?

Nozzle.io, ölçülemeyeni ölçmek ve raporlanamayanı raporlamak için bir araya gelmiş SEO’lar, Developerlar ve Data Scientisler tarafından…

Türkiye’de En Az Bilinen SEO Tool’ları ve Türkiye Dijital Pazarlama Sektörü Hakkındaki Görüşleri – Authoritas

Bir sonraki durağımız ise gördüğüm en derin SEO Vizyonuna ve yaratıcılığına sahip Technical SEO ve Branding…

Türkiye’de En Az Bilinen SEO Tool’ları ve Türkiye Dijital Pazarlama Sektörü Hakkındaki Görüşleri – JetOctopus

Bildiğiniz gibi yakın bir süre önce Türkiye’de az bilinen ancak bilindiğinde de Dijital Pazarlama Alanında fark…

Türkiye'de En Az Bilinen SEO Tool'ları ve Türkiye Dijital Pazarlama Sektörü Hakkındaki Görüşleri - Serpstat

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Search Engine Optimization için harcanan yıllık gider ne kadardır?  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde, Search…

Google ve Spam Detection Sistemleri: Search Engine’in Patentleri ve Pratiğe Dönüşü, İlk Bölüm, Local Search, GMB ve Spama Karşı Mücadelede Google

Arama Motoru Teorileri Uzmanı Koray Tuğberk Gübür, İçerik Bulutu Akademi’deki yeni yazısında Google’ın Local Search Spam…

Entity-Based Search Nedir? Keyword Tabanlı Arama Motorlarından Entity Temelli Yaşam Rehberlerine Geçiş Süreci ve Entity-Optimised Content Üretimi

Entity’ler, 2018 itibari ile sıklıkla Search Community tarafından konuşuldu. 2019’da ise tüm Search Engine Teorilerinin ana…

42 Uzmana Sorduk: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

Değerli İçerik Bulutu Akademi okurları, 2020 yılı bizlere, sadece bizim değil, bizden önceki kuşakların bile yaşamadığı…

40 Uzmana Sorduk: 2020 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

Herkese merhaba, Tüm senenin yorgunluğunu en güçlü hissettiğimiz ve muhasebesini en hararetli şekilde yaptığımız aylara girdik.…