Google Ads

Satışlarınızı Artıracak 13 Google Reklam Stratejisi

Google reklamlarının giderek daha rekabetçi hale geldiği bu dönemde, siz de Google reklamları ile kar elde etmenin zor olduğunu mu gördünüz? Çeşitli stratejilerin birleşimine ihtiyacınız olabilir.

Siz de burada listelediğimiz 13 Google reklam stratejisini uygulayarak, reklamlarınızı daha alakalı hale getirin ve rekabette bir adım öne çıkın:

1- Özel Günlerde Google Görüntülü Reklamları Kullanarak Potansiyel Müşterilere Ulaşın!

Özel günlerde yeni görüntülü reklam çalışmalarınıza başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

– Çekirdek Demografinizi Analiz Edin

İlk işiniz Google reklamlarındaki kitlelerinizi analiz etmeniz olmalıdır. En sık hangi cihazların kullanıldığının yanı sıra, alıcılarınızın hangi yaşta, cinsiyette ve coğrafi konumda yer aldığını analiz ederek işe başlayın. Son alıcılarımıza benzer daha fazla kullanıcı bulmayı amaçlıyoruz ve bunu yapmanın en iyi yolu, bu kitlenin demografik özelliklerini anlamaktır.

– Custom Intent Audiences Hedeflemesi Kullanın

Bu yeni kitle türü, belirli bir ürünü satın almak için “niyet” gösteren kullanıcıları hedeflemek için önceki arama geçmişlerini kullanır. Bu; markanızı, sizin ürünlerinize benzer ürünleri veya rakiplerinizi arayanları hedefleme fırsatı sunar.

– Yeniden Pazarlama Kitlelerinizi Hariç Tutun

Bir önceki site ziyaretçilerine potansiyel reklamları göstermediğinizden emin olmak için, yeniden pazarlama listelerinizi arama kampanyalarından hariç tutun ve bunları ayrı bir yeniden pazarlama kampanyasında hedefleyin. Yeniden pazarlama reklamınız, markanıza zaten aşina olan önceki ziyaretçileri doğrudan dönüştürmeye daha fazla odaklanmalıdır.

Hedeflemenize önem verdiğiniz sürece Google Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları yeni potansiyel müşterilere ulaşmanın ve web sitesi trafiğinizi ve satışlarınızı özel günlerde artırmanın harika bir yoludur.

2- Daha Önce Manuel Ayarlayıp Sonucunu Görmediğiniz Bir Şeye Otomatik Kural Ayarlamayın!

Teklif veya bütçe ayarlamaları için bu çok önemlidir. Kural belirlemeden önce en az bir ay kural belirlemeyi düşündüğünüz konuda manuel teklif verin. Bu, yaptığınız değişikliklerin istediğiniz etkiyi sağlayıp sağlamadığınızı görmenizi sağlayacaktır. Belki de % 10’luk bir teklif ayarlamasının iyi bir fikir olduğunu düşündünüz, ancak bu, ay boyunca istediğiniz etkiyi yaratmıyor ya da çok iyi bir etki yaratıyor olabilir. Hatta bazı anahtar kelimelerin% 15’lik, diğerlerinin% 5’lik ayarlama gerektirdiğini görebilirsiniz. Artık bir tane yerine iki kurala ihtiyacınız olur.

3- Hedef EBM Stratejinizi Belirlerken;

– Gerçekçi bir Hedef EBM belirleyin, aksi takdirde kampanyanız düşük performans gösterebilir.
– Son 30 günde en az 30 dönüşüm yaptığınızdan emin olun, böylece sonuçları en üst düzeye çıkarabilirsiniz.
– Hedef EBM ayarlandıktan sonra, kampanyanızın günlük bütçesine bir kez daha bakın. Buna göre artırmak veya azaltmak isteyebilirsiniz. Günlük bütçeniz, hedef EBM’nizin en az 10 katı olmalıdır. Stratejiniz kampanyanın bütçesi tarafından kısıtlanıyorsa, kampanyanız düşük performans gösterebilir

4- Alışveriş Kampanyanız İçin 2 İpucu

– Ürün başlığınızı mümkün olduğunca spesifik yazın.
İşte olumsuz bir örnek: Erkekler İçin Lacivert Kazak
Ve olumlu bir örnek: X Marka Lacivert Erkek Kazak, L Beden

– Reklam uzantınıza tanıtım metni ekleyebilirsiniz (örneğin; bugüne özel ücretsiz kargo). Bu, reklamınızın öne çıkmasına yardımcı olur ve tıklama oranınızı artırır!

5- Tarih Aralıklarına Göre Yeniden Hedefleme Listeleri Oluşturun

Tüm kullanıcılar aynı şekilde hedeflenmemelidir, dün sitenizde dönüşüm sağlamayan birisi ile 60 gün önce dönüşüm sağlamayan birini farklı değerlendirmelisiniz.

Yeniden hedefleme kampanyalarınızı tarih aralıklarına göre kurmanız, hedef kitleniz için daha anlamlı ve kullanışlı reklamlar hazırlamanın yanı sıra, kampanyalarınızda düşük performans gösteren segmentleri durdurmanıza yardımcı olur

6- TrueView Yayın İçi Reklamlarda İlk 5 Saniyeye Dikkat!

TrueView Yayın İçi Reklamlar, bir YouTube videosu oynatılmadan önce, sırasında veya sonrasında oynatılan reklamlardır.

Bunlar beş saniye sonra atlanabilir reklamlardır, ancak reklamı atlamayı seçen izleyicilerden ücret alınmaz.

Kullanıcıların videoyu beş saniye sonra atlayabileceğinden, ilk beş saniyede bir yere bir logo veya işletme adınızı eklediğinizden emin olun, böylece atlarlarsa bile, yine de markanız görünmüş olur.

En önemlisi, özellikle ilk beş saniyede, reklamlarınızın çekici olduğundan emin olun.

7- Yeniden Hedefleme Sıklığı’nı Ayarlamak İçin Yol Uzunluğu Raporu’ndan Faydalanın

Kendi mağazanız için müşteri yolculuğunu belirlemek üzere Google Analytics’teki “Yol Uzunluğu” raporunu kullanın. Alıcılarınızın dönüşmeden önce tam olarak kaç etkileşim aldığını size gösterecektir.

Aşağıdaki örnekte, ilk etkileşimlerin % 69’u dönüşümlere neden olmuş ve müşterilerin % 25’i iki ile dört arası etkileşimle dönüşmüş. Yeniden hedefleme sıklığı bu aralıkta ayarlanabilir.

Google Analytics Yol Uzunluğu
8- Ürün Feed’inizin Özelliklerini Arama Sorguları Verileriyle Eşleştirin.

Başlığınız, tanımınız ve ürün türünüz kullanıcının arama sorgusuyla ne kadar eşleşirse, kullanıcının aradığı şeyle alaka düzeyiniz yüksek olur.
Arama sorgusu verilerini almak için;

– Mevcut kampanyanıza bakın : Bir Google Ads kampanyası yürütüyorsanız, hangi anahtar kelimelerin en iyi performansa sahip olduğuna dair net bir fikriniz olur. Bunun için hem arama hem de alışveriş kampanyanız için “Arama Terimleri” raporlarınıza bakın.
– Google Analytics’te “Site Arama”ya bakın : Bu, insanların sitede ne aradıklarını görmenize yardımcı olur.

9- Mobil Dönüşümleri Artırmak İçin Mobil Ziyaretçilerinize Site Arama Geçmişlerine Göre Yeniden Pazarlama Yapın

Çoğu kişi Google reklamlarında temelyeniden pazarlama listelerini kullanıyor. Bu temel sonuçlar veriyor. Bunun yerine, Google Analytics‘teki site arama terimlerinden yararlanabilir ve bunları kitlelere dönüştürebilirsiniz. Analytics’teki site içi arama, kullanıcıların doğrudan web sitenizde aradıkları tüm anahtar kelimeleri gösterir. Kitlenizin tam olarak ne aradığını size gösterdiği için önemlidir. Bu verileri mobil cihazlara göre sıralayın ve mobil ziyaretçilerin sitenizde aradığı belirli anahtar kelimelerinize ulaşın.

Bu verileri, Google Reklamları için yeni bir yeniden pazarlama listesine dönüştürmek için yalnızca birkaç farklı adım gerekir.

1. Google Analytics’in yönetici bölümünüzde “Audience Definitions”sekmesini bulun.

2. Buradan, tüm web sitesi trafikverilerinize dayalı yeni bir kitle tanımıoluşturun.

Ardından, iki kolay adımınız var:

– Öncelikle, “Advanced”in altındaki “Conditions” bölümüne gidin. Burada site arama kategorisine dayalı bir filtre oluşturun. Şimdi “Site Search Category”i seçin ve belirli bir anahtar kelime girin.

– Ardından, ikinci bir filtre eklemek için “And” düğmesine tıklayın. “Device Category”e “Mobil”i ekleyin. Bu, yalnızca mobil arama yapan kullanıcıları hedeflemenizi sağlar.

Bu kitleyi kaydedin ve Google Reklam hesabınıza bağlayın:Artık bunu doğrudan Google reklamlarında, mobil arama yapanlarınızı site arama verilerine göre hedeflemek için bir yeniden pazarlama listesi olarak kullanabilirsiniz.

Reklamlarınızı kitlenizin tam olarak aradıklarına göre sunun ve dönüşümlerinizi artırın.

10 – Etkili Bir Açılış Sayfası Oluşturun

İnsanların reklamınızı tıklamaları, her zaman satın alma yapacakları anlamına gelmez.

Search Engine Land, Google Alışveriş reklamlarına tıklayan insanların yalnızca % 34’ünün tıkladıkları ürünü satın aldığını kanıtlayan bir araştırma yaptı.

Google Alışveriş Reklamları

Bu rakamı geliştirmenin anahtarı, ürünleriniz için iyi bir açılış sayfası yapmaktır.

Belirli bir ürünün reklamını yaptıysanız, kullanıcının bu ürünle karşılaşması gerekir.

Ancak, açılış sayfanıza gelen kitleyi sadece ürün sayfasına götürmeyin, bu şekilde sadece bir ürünü görüyorlar ve başka bir şey göremiyorlar.

En etkili seçenek, onları aradıkları ürünü gösteren ve aynı kategorideki diğer ürünleri de gösteren bir açılış sayfasına götürmektir.

Elbette, reklamı yapılan ürünü dikkatlerinin odağı yapın, ancak ilgilerini çekebilecek benzer öğeler de sunun. Bu, Google Alışveriş reklamınız üzerinden satış yapma şansınızı artırır.

11- Rakiplerinizin Ne Yaptığını Bilin

Rakiplerinizin Google reklamlarıyla ne yaptığını sürekli araştırmanız gerekir. Bunu yaparak, dönüşümleri artırmak için en iyi değeri sağladığınızdan ve fırsatları bulduğunuzdan emin olursunuz.

Bunun için en iyi araçlardan biri, rekiplerinizin kullandığı reklamlara tarihsel bir bakış sağlayan SEMRush’tur. Dilerseniz buraya tıklayarak 14 günlük SEMrush deneme sürümü için kayıt olabilir, info(@)stradiji.com’a mail atarak SEMrush desteği alabilirsiniz.

12- Dönüşüm Sağlayan Arama Terimleri İçin Ayrı Bir Kampanya Oluşturun

Dönüşümler yalnızca doğru anahtar kelimeler nedeniyle gerçekleşmez. Dönüşümlerle sonuçlanan arama terimleri de olabilir.

Aynı şekilde, çok fazla harcayan, ancak dönüşüm sağlamayan arama terimleriniz de olabilir. Bunları negatifler olarak ekleyin.

Bu negatif arama terimlerini filtreleyerek, dönüşüm sağlayan arama terimlerini kullanarak ayrı bir kampanya oluşturabilirsiniz.

Bu yöntem, arama terimlerini kullanarak da dönüşümlerin artmasını sağlar.

13- Arama Ağı Reklamlarında Geçmişteki Ziyaretçilerinizi Farklı Tekliflerle Hedefleyin

RLSA, “Arama Ağı Reklamları için Yeniden Hedefleme Listeleri” anlamına gelir. Temel olarak, geçmişteki ziyaretçilerinizi kampanyalarınızdaki anahtar kelimeleri aradıklarında hedefleyebileceğiniz anlamına gelir.

Geri dönen kullanıcıların dönüşüm sağlama şansları çok daha yüksektir ve RLSA kullanımı bu kullanıcıların geri gelmesini sağlamak için daha yüksek teklif vermenizi sağlar. Diyelim ki bir araba kiralama şirketisiniz. Belirli bir kullanıcı, sitenizi ziyaret etti. Ardından, önümüzdeki 30 gün içinde Google’da “X Marka Araç Kiralama” araması yaptı. Arama kampanyalarınızda RLSA’yı kullanmak, bu kullanıcıları soğuk kitleden ayırıp daha yüksek bir teklif vermenizi ve bunları elde etmek için benzersiz bir reklam kullanabilmenizi sağlayacaktır.

RLSA’yı kullanmak için öncelikle, Google Ads veya Google Analytics hesabınızda yeniden pazarlama listeleri oluşturmanız gerekir. Örneğin, son 30 gün içindeki ziyaretçilerinizin bir listesini oluşturabilirsiniz. Listelerinizi tamamladıktan sonra, bunları mevcut arama kampanyalarınıza bir kitle olarak ekleyebilir ve söz konusu kullanıcılara daha yüksek teklif vermek için bir teklif ayarlaması kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak, farklı reklam metinleri yazmanıza ve geri dönen kullanıcılar ile yeni gelenler arasında bütçenizi daha iyi kontrol etmenize olanak tanır.

Enes Akgül

icerikbulutu.com Growth ekibinde çalışıyor. Dijitale tutkulu, amatör tarih işçisi.

İlk Yorumu Başlat