10 bin saat kuralını duymuş muydunuz?

Yaptığınız bir işte uzmanlaşabilmek için 10 bin saat çalışmanız gerekiyor.

Yazar Malcolm Gladwell tarafından ortaya atılan teoriye göre, çalıştığınız alanda yaptığınız pratik süresi ancak 10 bin saate ulaştığında beyniniz o konuya bütün yönleriyle vâkıf hâle geliyor. 10 bin saat pratik ve hazırlık sonucunda da gerçek başarıyı yakalamanız artık kaçınılmaz oluyor.

Kaliteli içerik üretmenin sırrının da yeteneğin yanı sıra fazla pratiğe dayandığı söylenebilir. Bol pratik yapmak kısa sürede hem daha hızlı hem daha kaliteli işler ortaya çıkarmanızı sağlar. Çünkü, beyin karşılaşabileceği bütün olasılıklara hazırlanmış olduğu için, karar alma süreci de daha hızlı işler.

kaliteli-icerik

10 bin saate giden yolda da bazı püf noktaları var.

Yoksa… Yoksa Sizin Hâlâ Kendi Tarzınız Yok mu?

Tıpkı konuşma stiliniz gibi, kıyafet tarzınız gibi kendinize ait bir yazım tarzınız da olsun. Başkalarından ilham alın. Ama kopyalamayın. Sürükleyici, güzel yazılardan esinlenin. Ama taklit etmeyin. Kendi sesinizi bulana dek sürekli çalışın. Üstünüze en iyi oturan o pantolonu arıyormuş gibi size en çok yakışan, en özgün sesi bulun.

Sadece 30 saniyeniz var.

Konuşurken de, yazdıklarınızı okuttururken de karşınızdakini etkilemek için sadece 30 saniyeniz var. İlk 30 saniye içinde ya okuyucunun sizinle kalmasını sağlarsınız ya da onu sıkıcı, klasik cümlelerinizle en yakınındaki alternatifine yönlendirmiş olursunuz. O yüzden, etkili bir giriş cümlesinin, akıcı ve çekici bir açılış paragrafının önemini her zaman dikkate alın. Doğru cümleyi bulana kadar metin üstünde daima çalışın.

Balıklama Dalmak Denizde Güzel

İyi bir yazının her zaman iyi bir planlaması ve kurgusu vardır. Yazılmadan evvel yazının genel akışı üstünde düşünülmüştür. Kendinize saklamak istediğiniz yazıları elbette serbest düşünce akışıyla yazabilirsiniz. Ama yazdıklarınızın okunmasını istiyorsanız veya bir içerik üreticisi iseniz yazmaya geçmeden önce mutlaka bir taslak oluşturmanız şart. Yazının neresinde hangi mesajı vereceğinizi, kapanışı nasıl yapacağınızı kurgulayın.

Empati Demek, Sempati Demek!

Kelime sayısı 250’yi geçtiği anda kendi sesinizi ortaya koymak, vermek istediğiniz mesajı daha net vurgulayabilmek için marjınız artar. Bu olanağı kullanın. Mümkünse okuyucunun 5 duyusundan birine veya birkaçına hitap etmeye çalışın. Okuyucu empati kurabilmeyi sever. O yüzden beş duyuya hitap edebilen anlatımlar her zaman ilgi uyandırır.

kaliteli-icerik

Fazla Açıklamadan Kaçının

“Acaba anlatamadım mı?” “Yeterince açık olmadı mı?” endişesiyle üst üste açıklama yapmayın. Onun yerine ilk cümlenize geri dönün ve onu en açık ve anlaşılır haliyle yazmaya çalışın. Sade bir anlatım her zaman ilk hedefiniz olsun. Ağdalı ifadelerden, kompleks cümlelerden kaçının. Benzer şekilde, kelime sayısı artsın diye veya kulağa hoş geldiği için amaca hizmet etmeyen kelimeleri yazınızdan atın. Hangi ifadelerin veya sözcüklerin gereksiz olduğunu anlamanın en iyi yolu metni yüksek sesle kendi kendinize okumaktır.

Mesajım Geldi mi?

Yazdığınız metin sizinle okuyucu arasındaki bir köprüdür. O metni okuyucuyu bilgilendirmek veya yönlendirmek ya da motive etmek amacıyla yazıyor olabilirsiniz. Ama gerisinde her zaman vermek istediğiniz bir mesaj vardır. İşte, o mesajı ulaştırabildiğinizden emin olun.

Mükemmellik Hastalığına Yakalanmadan Mükemmeliyetçi Olun

Evet, biliyoruz ki; mükemmel iyinin düşmanıdır. Mükemmel ile iyi arasındaki bir noktayı hedefleyin. Yazdığınız metin sizi tatmin edene kadar gözden geçirin. Bir an önce elinizdeki işi bitirmek, bir yenisine geçmek için acele ederseniz hep ortalama veya vasat düzeyde işler ortaya çıkarmış olursunuz. Mükemmellik hastalığına yakalanmadan, yazdığınız metni en iyi olduğuna inandığınız noktaya kadar gözden geçirin. Ne kadar fazla yazarsanız, hızlı bir şekilde mükemmel olana ulaşırsınız.

kaliteli-icerik

Kendinizi Güzel Sanatlarla, Bilgili İnsanlarla Sürekli Besleyin

İçerik üretmek aslında sürekli yaratmak demek. Ne kadar fazla konu hakkında bilgi ve fikir sahibi olursanız kaliteli içerik üretebilme şansınız da o oranda artacaktır. Bunu sağlamak için de hep okuyun, gözlem yapın. Güzel sanatlar ilham verir. Sergilere gidin. Film izleyin. Farklı mesleklerden, farklı yaş gruplarından insanlarla bir araya gelin. Dekorasyon dergilerini, iş dergilerini karıştırın. Fırsatınız oldukça seyahat edin. Kendinizi sürekli beslediğinizde, ürettiğiniz içeriklerin kalitesinin nasıl bir anda yükseldiğine inanamayacaksınız.

kaliteli-iceri-uretmek-icin-ipuclari-icerikbulutu

Youtube kanalımızdaki bu video da ilginizi çekebilir.