Uzun bir aradan sonra bize en çok sorulan sorulardan birini, yine çok keyifli bir röportaj ile yanıtladık! “Kim Bu İçerik Bulutu Yazarları?” serimizin dördüncü röportajını; pek çok dilde içerik üretimi yapan, okumaya, öğrenmeye ve gezmeye doyamayan, enerji dolu yazarımız Cisetta ile gerçekleştirdik. Keyifli okumalar!

Sorularımıza geçmeden önce sizi biraz tanıyalım. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, ben Cisetta. Şu anda pek çok markaya sosyal medya ve içerik alanında freelance olarak destek veriyorum. Bunun yanı sıra 2,5 senedir cisetta.com adlı bir web sitem var. Cisetta olarak pek çok marka ve oluşum ile sponsorluk çalışmaları da yürütüyorum. Boş bulduğum her vakitte seyahat etmeye çalışıyorum ve yeni yerler geziyorum.

Eğitimizi nerede ve hangi alanda yaptınız?

Eğitimizin içerik-metin yazarlığınıza herhangi bir katkısı oldu mu?
Galatasaray Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Şu anda ise Kadir Has Üniversitesi’nde Yeni Medya üzerine yüksek lisans yapıyorum. Açıkçası her iki bölümünde bana pek çok katkısı oldu özellikle bir şeyler üretme anlamında, kalemimin daha da sağlamlaşmasına oldukça yardımcı oldular.

Hangi dilleri biliyorsunuz? Bu dilleri nerede, nasıl öğrendiniz?

İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve biraz İspanyolca biliyorum. Ailemin çoğu yabancı olduğu için küçüklüğümden beri İngilizce konuşuyoruz, lisede dil bölümü okudum ve okulu birincilikle bitirdim. Fransızca ve İspanyolca’yı Galatasaray Üniversitesi’nde, İtalyanca’yı ise İtalyan Kültür Merkezi’nde 2 sene süren eğitimim ile öğrendim. Öğrenciyken her yaz animatörlük yapıyordum, gittiğim otellerde kısa sürece Rusça ve Almanca konuşmaya başladım, ancak bu iki dilde yazamıyorum, sadece basit bir şekilde konuşabiliyorum )

icerik-bulutu

Birden fazla dile hakim olmak içerik üretiminize nasıl bir katkı sağlıyor?

Çok uzun bir süredir farklı kültür ve diller ile iç içeyim. Bu bir dilden başka bir dile çeviri yaparken oldukça işime yarıyor. Günümüzde genellikle mot-a-mot (kelimesi kelimesine) tercümeler tercih ediliyor ancak ben biraz daha özen göstermeye çalışıyorum. Çünkü bir dilden başka bir dile bir metni aktarırken aslında bir kültürü başka bir kültüre de aktarmaya çalışıyoruz. Bu, oldukça dikkat ve emek gerektiren bir iş.

Kariyer planlarınızı ne zaman yapmaya başladınız? İlk deneyiminizden bugüne, sizi büyük katkı sağladığını düşündüğünüz deneyimleriniz nelerdir?

17-18 yaşımdan beri çalışıp kendim geçiniyorum. Bu sebeple kariyer dünyasına biraz erken adım attım. İlk başta sözlü tercümanlık, yazları animatörlük gibi işler yapıyordum. Daha sonra ise üniversiteye başladığım zaman büyük bir organizasyon şirketinde süpervizörlük yapmaya başladım. Daha sonra ise Babylon gibi oluşumlar ile çalışmaya başlayıp sanatçılara asistanlık yaptım. Pek çok farklı sektörü denedikten sonra kendimi dijital dünyada buldum. 2,5 – 3 senedir sosyal medya ve içerik alanında çalışıyorum. Bu sektöre de ilk sosyal medya yönetimi ve SEO odaklı İngilizce içerikler yazarak başladım. Şimdi hedefim bu alanda ilerleyebilmek.

Freelance çalışmaya ne zaman başladınız? Freelancer, freelance kelimeleri sizin için ne ifade ediyor?

Aslında çok uzun süredir. 🙂 İlk freelance işimi 18 yaşında aldım. Bir halı sitesinin içeriklerini çevirmiştim. O günden beri zaman zaman yaptığım freelance işlerimi uzun bir süredir profesyonel olarak yürütüyorum. Freelancer olarak çalıştığım için çok mutluyum. Kendi zaman yönetimimi yapabiliyorum ve daha odaklı çalışabiliyorum.

Biraz da klasik sorularımıza geçelim. İçerik Bulutu ile nasıl tanıştınız?

Yanlış hatırlamıyorsam Kariyer.net üzerinden oldu ilk tanışmamız. Daha sonra başvuru sürecine geçmiştik ve sisteme dahil olmuştum.

kim-bu-icerik-bulutu-yazari

Profesyonel ve uzman bir içerik yazarı olarak İçerik Bulutu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

İçerik Bulutu içerik üretip bu konuda hem deneyim kazanmak hem de gelir elde etmek için oldukça güzel bir yer. Gayet memnunum. Alanınıza göre uygun sektörü seçtikten sonra ilgilenebileceğiniz içerik teklifleri karşınıza çıkıyor. O işi üstlenip belirli bir süre içinde bitirmeniz isteniyor. Bu zaman yönetimi için oldukça güzel bir hadise. Şimdiye kadar sektörün pek çok önde gelen markasıyla beraber çalışma fırsatını burada buldum. Bu nedenle İçerik Bulutu’na içten teşekkür ve sevgilerimi bir kez daha sunuyorum.

İçerik üretmenin yanında neler yapıyorsunuz? Bir gününüz nasıl geçiyor?

Şu anda biraz yoğun bir dönem içerisindeyim, yüksek lisansım bitmek üzere bir yandan da cisetta.com için çalışmalara ağırlık verdiğim bir döneme girmek üzereyim. Ama güzel geçiyor, eğer çok yoğun değilsem (ki bu çok nadir oluyor bu aralar) mahalledeki ya da civardaki mekanlara gidip çalışıyorum. Bazen de evden hiç çıkmadığım günler oluyor. Şimdi yaz da yaklaştığı için bol bol seyahate çıkacağım. Her gün farklı bir ofis manzarasına sahip olma ihtimalim var. 🙂

Son olarak İçerik Bulutu yazarları arasına katılmak isteyen adaylarımıza ne önerirsiniz?

Hem deneyim kazanmak hem de gelir elde etmek için oldukça güzel bir platform. Bu sebeple buraya başvurmalarını tavsiye edebilirim.
Ek iş ya da direkt olarak freelance olarak sürdürdüğünüz bu meslekte deneyim kazanmak ve önde gelen marka/oluşumlar ile çalışmak isterseniz İçerik Bulutu’na mutlaka bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Mini Anket:

Kağıt mı klavye mi?

Kağıt.

Freelance mi tam zamanlı mı?
Freelance.

Facebook mu Twitter mı?

Twitter.

Günlük mü blog mu?

Blog.

Çay mı kahve mi?

Tabii ki kahve.

Okumak mı yazmak mı? (En çok! 🙂 )

Okumak, çünkü okumak kalemimi güçlendiren en iyi eylem.

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Kim Bu İçerik Bulutu Yazarları?

Kim Bu İçerik Bulutu Yazarları? – 2

Kim Bu İçerik Bulutu Yazarları? – 3

Siz de İçerik Bulutu’nun geniş freelance topluluğu arasında yerinizi almak, kariyerinize geleceğin mesleği ile yön vermek istiyorsanız Dijital İçerik Üreticiliği 101 eğitimini hemen satın alın. 

Kim Bu İçerik Bulutu Yazarları? – 4