neil patel

Neil Patel’in 2019 İçin İçerik Pazarlaması Stratejileri

2019’da içerik pazarlaması stratejilerinize bakış açınızı değiştirmelisiniz. Çünkü Google’da benzer konularda çok fazla içerik olduğu için ortalama bir içeriğin üst sıralara yükselmesi artık çok zor. Bu yüzden sürekli ve özgün içerik üretmelisiniz. Daha da önemlisi, Neil Patel’e göre içeriğinizin tanıtımını yapmalısınız. Patel’e göre bunun sebebi içeriğin %20’sinin içerik, %80’inin içeriğin tanıtımı olması.

İnternet pazarlaması influencer’larından Neil Patel, 2019’da başarılı bir içerik pazarlaması stratejisi geliştirebilmeniz için öneriler verdiği bu videoyu yayınladı. Biz de sizin için bu önerileri bir araya getirdik:

2019 İçin İçerik Pazarlaması Stratejileri

2019’da içerik sıralamaları eskisi gibi olmayacak. Evet, içerik kraldır ama blog sayfalarında milyonlarca içerik var. Google, bu içerikler arasından rastgele seçim yapmıyor. Hangi konuda eksik içeriğiniz varsa onu sıralamaya dahil ediyor. Bu sıralamayı yaparken de içeriğin yayınlanma zamanının yanı sıra yetkinlik ve kullanıcı metriklerini değerlendiriyor.

İpucu 1 – Taze İçerik Üretin

Google, yeni bir içerik varken 2 yıllık bir içeriği neden ön plana çıkarsın? İşte bu yüzden 2019’da içerik pazarlaması stratejilerinize güncel içerik yayınını eklemelisiniz. Eğer eski içeriklerinizi güncellemezseniz insanların yeni içeriklere yönelmesini engelleyemezsiniz.

İpucu 2 – Bilgi Tekrarı Yapmayın

Patel’in ikinci önerisi, içeriklerinizde aynı bilgileri sürekli olarak tekrarlamamak. Çünkü insanlar “Organik Trafiğinizi Artıracak 12 SEO Taktiği” içeriklerini okumaktan sıkıldı. Bu yüzden hedef kitlenizin karşısına daha önce görmedikleri bir şeyle çıkmalısınız. Bu sayede daha fazla trafik ve hatta paylaşım alabilirsiniz.

İpucu 3 – Görsel ve İşitsel İçerik Üretin

Bu madde çok hoşunuza gitmeyebilir ama görsel ve işitsel içerik üretmeye başlamalısınız. Maalesef yazı, kitlenizle video içerikler kadar etkileşim sağlamıyor. Yazılı içeriğe her zaman ihtiyacınız olacak ama markanızı ve markanızın karakterini doğru aktarabilmek video ile mümkün. Bir video çekip Youtube ya da LinkedIn’e yükleyerek işe koyulabilirsiniz. Yeterince kısa ise Twitter, Instagram ya da Facebook’u bile deneyebilirsiniz.

Video konusunda birçoğunuzun adım atmaya cesaretinin olmadığını biliyoruz. Ama Youtube SEO çalışmalarının ne kadar ziyaretçi ve trafik kazandırdığını bilseydiniz geç kaldığınızı görürdünüz. Dahası, Youtube SEO çalışması ile Google SEO çalışmasından en az 1 hafta daha kısa sürede sonuç alırsınız.

İşitsel içerik olarak da podcast’ler yapabilirsiniz. Telefonunuzu çıkarıp bir ses kaydı yaptıktan sonra iTunes ya da Libsyn’e yüklemeniz yeterli. Aynı şey video içerikler için de geçerli. Başlangıçta video içerikler için bir stüdyoya ihtiyacınız yok. Çoğu zaman telefonunuzdan çektiğiniz videoların bir ürünü ya da servisi tanıtırken çok daha iyi sonuç verdiğini söyleyebiliriz. Tai Lopez’i düşünün. Tüm videolarını telefonuyla çekiyor ve bunda hiçbir sorun yok.

İpucu 4 – Üretmekten Çok Tanıtmaya Odaklanın

İçeriğinizin tanıtımını yapmak. 2019’da üretmekten çok tanıtmaya odaklanmanız gerekiyor. İnternette milyonlarca içerik var. Bu yüzden hangi içeriği ne kadar iyi ürettiğiniz değil bu içeriği ne kadar iyi tanıttığınız önemli olacak.

80/20 kuralını uygulamayı unutmayın.

İçeriğinizi tanıtmanın bir diğer yolu da rakiplerinizin içeriğini okuyan insanlara mailing yapmaktır. Bunun için BuzzSumo gibi rakip analizi araçlarını kullanabilirsiniz. Alanınızla ilgili bir anahtar kelime araştırması yapıp bu alandaki diğer popüler içerikleri görüntüleyebilirsiniz. Bu içeriklerin URL’lerini Ahrefs’e yapıştırabilir ve arama trafiğinizi artırabilirsiniz.

İpucu 5 – Paylaşım Yaptırın

Tüm bunların yanı sıra paylaşım almalısınız çünkü içeriklerinizin tanıtımını yapmak için backlink içerikleri artık yeterli değil. Facebook, Twitter vb. platformlar çok trafik alır. Buralarda paylaştığınız içerikler için BuzzSumo’ya gidip Paylaşımları Gör butonuna tıklayabilir, içeriği kimlerin paylaştığını görüntüleyebilirsiniz. Bu kadar basit bir hareket bile daha fazla paylaşım almanızı sağlar.

Daha Önce Yapılmış Hiçbir Şeyi Yapmayın

2019’da bu 5 madde ile içerik pazarlaması stratejilerinizi güçlendirmelisiniz. Birçok marka “Yeni içerik üretmeye ve günde 10 gönderi paylaşmaya devam etmem yeterli.” düşüncesinden kurtulmalı. Bu yapmaya devam ederseniz kendinizi tekrar etmekten başka bir işe yaramaz. 2017 ya da 2018’de işinize yaramış taktikleri uygulamaya devam etmek size yardımcı olmayacak.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız Youtube kanalımızdaki bu videoyu izleyebilirsiniz.

Her Perşembe Günü İçerik Pazarlaması ile İlgili Daha Fazla İpucu ve Uygulamaya Ulaşmak İçin Haftalık İçerik Pazarlaması Bültenimize Katılın!

İçerik Bulutu

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar

İlk Yorumu Başlat