içerik taktikleri

SEO Başarısını Artırmaya Yönelik İçerik Taktikleri

İçerik pazarlaması çalışmalarında başarıya ulaşmak için güçlü bir SEO stratejisine sahip olmak şart. Ancak SEO’yu sadece teknik açıdan ele almak, istenen sonuçları beraberinde getirmiyor. İçeriğin üretimi de organik trafik çekmek ve arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara çıkmak için oldukça önemli bir aşama. İçerik üretimi sürecinde bazı önemli konulara dikkat ederek SEO başarısını artırmak mümkün. İçerik pazarlaması çalışmalarına ve SEO’ya katkıda bulunan içerik taktiklerini bir araya topladık.

Kullanıcı odaklı içerikler hazırlayın

Yüksek kaliteli, kullanıcı odaklı içerik üretmek SEO stratejinizin en önemli maddelerinden biri olmalı. Kullanıcı dostu içerikler arama motorları performansınıza olumlu katkıda bulunur, hemen çıkma oranını (bounce rate) ciddi anlamda düşürür. Peki, kullanıcı odaklı içerik nasıl olmalı? Kullanıcıyı bilgilendiren, eğlendiren, kullanıcıya herhangi bir konuda rehberlik eden, fayda sağlayan, kullanıcının hayatındaki önemli bir problemi çözen içerikleri kullanıcı dostu içerik olarak tanımlamak mümkün.

Özgünlük konusunda taviz vermeyin

İçeriklerinizin herhangi bir yerden kopyalanmaması yani tamamen özgün olması her açıdan çok önemli. Özgün olmayan içerik üretmek, yani bir başkasının ürettiği içerikleri sahiplenmek etik açısından sorunlu olmakla birlikte Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu bakımından cezai yaptırımı olan bir suç. Öte yandan özgünlük sorunu, SEO açısından da içeriklerin skorunu oldukça kötü etkiliyor.

İçerik kalitesini önemseyin

SEO başarısını artırmak için en önemli öneri, kesinlikle içerik kalitesini yüksek tutmaya önem vermek… Sadece anahtar kelime kullanma amacıyla yazılan, imla ve dil bilgisi hatalarıyla dolu içeriklerle, arama motorlarında istediğiniz başarıyı asla yakalayamazsınız. Üstelik bu tür içerikler blogunuzun, web sitenizin ve en nihayetinde markanızın itibarını da düşürür. Bu yüzden bir içerik hazırlarken hem arama motorlarına hem de kullanıcıya hitap ettiğinizi unutmayın.

Okuma Önerisi: E.A.T. ve Y.M.Y.L.: Google Kalite Değerlendirme Rehberi’ne Göre Kaliteli İçeriğin Kısaltmaları

Okunması kolay içerikler hazırlayın

Uzun cümleler, uzun paragraflar içeriklerinizin okunmasını zorlaştırır. Okur, gözüne yoğun görünen içerikleri okumaktan kaçınır. Okumaya başlasa dahi sıkılarak kaçmak isteyebilir. Kısacası cümlelerinizin fazla dolambaçlı olmamasına, ifadelerinizin net olmasına dikkat edin. Anlatmak istediklerinizi olabildiğince açık ve yalın şekilde ifade edin. İçerik kurgusuna, yani cümlelerinizin arasından neden-sonuç ilişkisi olmasına özen gösterin ve giriş-gelişme-sonuç formatına sadık kalın. Ara başlıklarla okura soluklanma molası verin ve paragraflarınızın çok uzun olmamasına dikkat edin.

Uzun paragrafları kolay okunabilir parçalara bölmenin bir diğer yolu olarak ise içeriğinizi ilgili görsellerle zenginleştirmek. Skyword’ün araştırmasına göre ilgili görseller ile zenginleştirilen içerikler, görselsiz içeriklere göre %94 daha fazla görüntüleniyor.

İçeriğinizde ara başlıklar kullanın

Ara başlık kullanmanın birden fazla faydası var. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yazınızı içerik kurgusu açısından anlamlı parçalara bölen ara başlıklar, içeriklerinizi daha kolay okunur hale getirir. Tek parça halindeki, uzun bir içeriği okumak ise okura cazip gelmeyebilir. Aynı fayda, arama motorları için de geçerlidir. Arama motorları sayfalarınızı tararken ara başlıklarınızı tanır ve bu başlıkları içeriğinizi daha iyi anlamak için kullanır. Özellikle anahtar kelimelerinizin yer aldığı ilgi çekici ara başlıklar, içeriklerinizin arama sonuç sayfalarında daha üst sıralara yerleşmesini sağlar.

İçeriğinizin uzunluğunu optimize edin

Uzun, upuzun içeriklerin daha başarılı SEO sonuçları getirdiği günler geride kaldı. SEO için ideal içerik uzunluğu kavramının içeriğin türüyle ilgili olduğu görüşü artık çok daha fazla kabul görüyor. Blog içerikleri için farklı, e-ticaret içerikleri için farklı içerik uzunluğu stratejileri benimsemelisiniz. İdeal içerik uzunluğu konusunda detaylı bilgi edinmek için “Bir İçerikte İdeal Uzunluk Nedir?” başlıklı blog içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizi doğru yerde kullanın

Kullanıcı odaklı içeriklerin yükselişi, anahtar kelime gerçeğini hayatımızdan çıkarmadı. Ancak, doğru anahtar kelimeleri seçmek kadar onları doğru yerde ve doğru yoğunlukta kullanmanın da önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. İçeriğinize anahtar kelimeleri dahil etmenin iki yolu var. Birincisi içeriği yazdıktan sonra ilgili anahtar kelimeleri aralara serpiştirmek. İkincisi ve daha akıllıca olanı ise anahtar kelime planlaması yaptıktan sonra içerik için kolları sıvamak. Anahtar kelimeleri metnin içine homojen şekilde yaymaya, başlıkta, ara başlıklarda ve meta tanımlamalarda kullanmaya ve içeriğin doğal akışına uydurmaya özen göstererek SEO başarınızı artırabilirsiniz.

İçerik Bulutu SEO Assistant eklentimizi kullandınız mı? İçerik Bulutu SEO Assistant eklentisi ile Google’da arama yaptığınız anahtar kelimede ilk 5 sırada yer alan içerikleri detaylı olarak analiz edebilir ve içerik çalışmalarınız için ilham alabilirsiniz. Eklentiyi hemen indirip ücretsiz olarak kullanın: https://akademi.icerikbulutu.com/extension/

İçerik Bulutu

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar

İlk Yorumu Başlat