Uluslararası SEO

Uluslararası SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

İşletmeler yeni pazarlara girmek ve uluslararası bir kitleye hitap etmek için erişimlerini sınırların ötesine taşımalıdır. Ancak sadece bir web sitesine sahip olmak, küresel rekabette başarılı olmak için yeterli değildir. Farklı bölgelerden organik trafik çekmek için sağlam bir uluslararası SEO stratejisi uygulamak çok önemlidir. Gelin, Uluslararası SEO olarak da adlandırılan bu stratejileri birlikte inceleyelim.

Uluslararası SEO Nedir?

Uluslararası veya e-ihracat SEO, web sitenizi birden fazla ülke ve dilde hedeflenen anahtar kelimeler için arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etmeyi amaçlayan stratejilerdir. Web sitenizin içeriğinin, yapısının ve teknik öğelerinin farklı bölgelerdeki kullanıcıların özel ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre uyarlanmasını içerir.

Standart SEO stratejilerini de içinde barındıran uluslararası SEO stratejileri, lokasyon tabanlı geliştirmeler yerinde hedeflenen tüm pazar alanlarına ve lokasyonlara genişletilir. Bu yönüyle markalar için daha fazla potansiyel müşteri ve ziyaret anlamına gelse de, rekabet düzeyinin de artması ve daha zorlu bir optimizasyon sürecini de beraberinde getirir.

Uluslararası SEO Nasıl Yapılır?

Diğer SEO stratejilerinde olduğu gibi uluslararası pazarları ve farklı dilde arama gerçekleştiren kullanıcıları hedeflediğiniz uluslararası SEO stratejilerinde de içerik planlamanız ve web sitenizin teknik özellikleri büyük önem taşır. Dünyanın farklı bölgelerindeki hedef kitleniz için faydalı ve yüksek kaliteli içerikler üretmeyi ve web sitenizin zengin bir kullanıcı deneyimi sunduğundan emin olmak, uluslararası SEO stratejilerini uygulamak için ideal bir başlangıç olabilir. Uluslararası SEO için dikkat etmeniz gereken önemli başlıklar şunlardır:

Pazar Araştırması Yürütme

Uluslararası SEO’ya başlamadan önce, işletmeniz için potansiyele sahip ülkeleri ve bölgeleri belirlemek üzere kapsamlı bir pazar araştırması yapmanız gerekir. Her bir hedef pazardaki nüfus büyüklüğü, satın alma gücü, kültürel farklılıklar ve rekabet gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız, anahtar kelime seçiminize ve içerik yerelleştirme çabalarınıza rehberlik edebilir.

Anahtar Kelime Araştırması ve Yerelleştirme

Anahtar kelime araştırması, tüm SEO stratejilerinde olduğu gibi Uluslararası SEO stratejilerinin de temelidir. Uluslararası pazarları hedeflerken, her bir hedef dilde ilgili anahtar kelimeleri belirlemek çok önemlidir. Dil nüanslarını, kültürel referansları ve yerel arama eğilimlerini anlamak, yerelleştirme ve anahtar kelimelerin belirlenmesine yardımcı olur. 

Yerelleştirilmiş Anahtar Kelime Araştırması

Hedeflediğiniz pazar yerleri ve ülkeler için yerelleştirilmiş anahtar kelimeleri tercih etmeniz gerekir. Bunun için Google anahtar kelime planlayıcı gibi araçlarda filtrelenmiş arama gerçekleştirerek hedef bölgenin aranma hacmi yüksek anahtar kelimelerini kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Kullanıcı amacını yakalayan ve hedef kitlenizin özel ihtiyaçlarını ve tercihlerini yansıtan uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmak performansınız için faydalı olacaktır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle daha az rekabete ve daha yüksek dönüşüm potansiyeline sahiptir. Sektörünüz ve hizmetleriniz için en iyi uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tercih ederek uluslararası SEO performansınızı destekleyebilirsiniz.

İçerik Yerelleştirme

Web sitenizin içeriğini yerel kullanıcılar arasında etki uyandıracak şekilde uyarlamalısınız. İçeriklerinizin konusu, başlıkları ve hitap dili gibi unsurları değiştirerek içeriklerinizi hedeflediğiniz kitleye uygun şekilde güncelleyebilirsiniz. Ancak bu aşamada makine çevirilerinden uzak durmanız ve yerelleştirme çalışmaları için hedeflediğiniz ana dili konuşan profesyonellerle çalışmanızın oldukça önemli bir faktör olduğunu unutmayın.

İçerik Bulutu’nun yerelleştirme hizmetleri ile markanızı küresel pazarlara taşıyın. İçerik Bulutu freelance topluluğunun native içerik üreticileri ve mütercim tercümanları, profesyonel yerelleştirme ihtiyaçlarınızı hızla karşılar.

Yerelleştirme yaparken hangi durumlara dikkat ediliyor?

Yerelleştirmede en çok dikkat edilen durum çevrilen dilin kültürüne uygun bir içerik üretilmesi. O dili kullanan milletin alışkanlıkları, genel olarak bakış açısı ve durumları ele alış biçimleri mutlaka dikkate alınıyor.

Yerelleştirme içeriklerini kimler üretiyor?

Yerelleştirme içeriklerini hedef dilin kültürünü bilen, uzun süre bu dilin konuşulduğu ülke ya da ülkelerde yaşamış, native ya da çift dilli içerik üreticileri üretiyor.

Yerelleştirme çözümlerimiz için: https://icerikbulutu.com/ceviri-yerellestirme

Dil ve Ton

İçeriğinizi her bir hedef pazarın belirli dilsel ve kültürel özelliklerine göre uyarlamalısınız. Yerel tercihlerle uyumlu ton, stil ve sese dikkat etmekte yarar var. Global ölçekte potansiyel müşterilerinize hitap edecek bir içerik dilini benimsemek, onların dikkatlerini başarılı bir şekilde çekmenize yardımcı olabilir.

İçerik Çoğaltma

Arama motorları içeriği kopya olarak değerlendirebileceğinden, içeriği web sitenizin farklı dil sürümlerinde çoğaltmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine, her hedef pazar için benzersiz ve değerli içerik sağlamak önemlidir.

Ülkeye Özgü Açılış Sayfaları

Yerel tercihleri ​​ve gereksinimleri karşılamak için ülkeye özgü açılış sayfaları geliştirmek her zaman iyi bir fikirdir. Bu sayfalar, güven ve alaka düzeyi oluşturmak için yerel teklifleri, promosyonları ve referansları vurgulayabilir.

Hreflang Etiketi Uygulaması

Hreflang etiketleri, arama motorlarının web sayfalarınızın dilini ve coğrafi hedeflemesini anlamasına yardımcı olan HTML meta nitelikleridir. Hreflang etiketlerini uygulamak, içeriğinizin farklı diller ve konumlar için alternatif sürümlerine sahip olduğunuzu arama motorlarına doğru bir şekilde bildirir. Böylece hedeflediğiniz ülke ve dilde arama yapan kullanıcılar, web sitenizi çok daha kolay bir şekilde görebilir. 

Hreflang Etiketi Temelleri

Web sayfalarınızın dilini ve coğrafi hedeflemesini belirtmek için hreflang etiketlerini kullanmanız son derece önemlidir. İçeriğinizin her sürümü için dil ve ülke/bölge hedeflemesini belirtmek üzere bunları web sayfalarınızın HTML ana bölümüne ekleyebilirsiniz.

 • Dil Hedefleme: İçeriğinizin her sürümünün dilini “hreflang” özelliğini kullanarak belirtebilirsiniz. İngilizce için “en” veya İspanyolca için “es” gibi uygun dil kodunu kullanabilirsiniz.
 • Coğrafi Hedefleme: Benzer şekilde içeriğinizin her sürümü için hedeflenen ülke veya bölgeyi “hreflang” özelliğini kullanarak belirtebilirsiniz. ABD’yi hedefleyen İngilizce için “en-US” veya İspanya’yı hedefleyen İspanyolca için “es-ES” gibi ülke/bölge kodları sayesinde çok daha tutarlı ve doğru bir coğrafi hedefleme gerçekleştirebilirsiniz.
 • XML Site Haritası: Arama motorlarına içeriğinizin alternatif dil sürümlerinin kapsamlı bir görünümünü sağlamak için XML site haritanıza hreflang ek açıklamalarını ekleyebilirsiniz. XML site haritanızda belirttiğiniz ek açıklamalar, içeriklerinizin daha doğru şekilde indekslenmesine yardımcı olur.

Web Sitesi Yapısı ve Teknik Optimizasyon

Web sitenizin yapısını ve teknik öğelerini optimize etmek, uluslararası SEO için çok önemlidir. Uygun URL yapılarını ve XML site haritalarını uygulayarak arama motorlarının yerelleştirilmiş içeriğinizi kolayca tarayıp dizine ekleyebildiğinden emin olun. Yerel arama motorlarına alaka düzeyini belirtmek için coğrafi konum hedeflemeyi ve ülkeye özgü alanları, alt alanları veya alt dizinleri kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı cihazlarda ve konumlarda sayfa yükleme sürelerini, mobil yanıt hızını ve kullanıcı deneyimini optimize etmeniz de optimizasyon stratejinizde büyük önem taşır.

 • URL Yapısı: Dil ve ülke/bölge hedeflemesini yansıtan bir URL yapısı kullanmanız gerekir. Her hedef pazar için ülkeye özgü üst düzey alan adları (ccTLD’ler), alt alan adları veya alt dizinler kullanmayı düşünebilirsiniz. Ancak tercih edeceğiniz URL yapılarının farklı domain gibi ihtiyaçları veya artan barındırma maliyetlerini de beraberinde getirebileceğini unutmayın. Web siteniz için en uygun seçeneği tercih edebilirsiniz.
 • XML Site Haritaları: Arama motorlarının web sitenizdeki tüm yerelleştirilmiş sayfaları keşfedip dizine eklemesini sağlamak için her dil ve hedef pazar için ayrı XML site haritaları oluşturabilirsiniz.
 • Coğrafi Konum Hedefleme: İçeriğinizin her sürümü için arama motorlarını hedeflenen ülkeler veya bölgeler hakkında bilgilendirmek için coğrafi konum hedeflemeyi uygulayabilirsiniz. Google Search Console veya diğer web yöneticisi araçları bu görev için idealdir.
 • Mobil Optimizasyon: Birçok uluslararası pazarda mobil kullanım yaygın olduğu için web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmeniz gerekir. Duyarlı tasarım, hızlı sayfa yükleme süreleri ve kullanıcı dostu mobil gezinme sağlayarak web sitenizi mobil olarak ziyaret eden kullanıcılara zengin bir deneyim sunabilirsiniz.
 • Kullanıcı Deneyimi: Farklı cihazlarda ve konumlarda kullanıcı deneyimine dikkat etmeyi unutmayın. Web sitenizde gezinmenin kolay olduğundan, net harekete geçirici mesajlar içerdiğinden ve kullanıcının konumundan bağımsız olarak sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağladığından emin olmanızda fayda var.

Uluslararası SEO İçin Geri Bağlantılar ve Sosyal Medya Çalışmaları

Güçlü bir backlink profili oluşturmak tüm SEO stratejilerinde olduğu gibi uluslararası SEO için de son derece önemlidir. Her hedef pazardaki yüksek otoriteye sahip yerel web sitelerinden yüksek kaliteli geri bağlantılar almaya odaklanmak, web sitenizin performansını artırabilir. Güvenilirlik ve otorite oluşturmak için yerel işletmelerle işbirliği yapmayı, sektör derneklerine katılmayı ve sektörünüzle ilgili çevrim içi topluluklara katılmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, yerel dizinler ve inceleme sitelerindeki işletme girişlerinizin ve alıntılarınızın farklı bölgelerde doğru ve tutarlı olduğundan da emin olun.

 • Yerelleştirilmiş Backlink Oluşturma: Alakalı ve yetkili geri bağlantılar elde etmek için yerel web sitelerine, bloglara ve fenomenlere ulaşabilirsiniz. Yapacağınız iş birlikleri sayesinde sitenize geri bağlantı alabilir ve web sitenizin kullanıcılar tarafından daha fazla ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Sosyal Medya Katılımı: Hedef pazarlarınızda popüler olan sosyal medya platformlarında kullanıcılar ve topluluklarla etkileşim kurmak da uluslararasıSEO çalışmalarınızı başarılı bir şekilde destekler. Markanızın görünürlüğünü artırmak ve organik geri bağlantıları çekmek için sosyal medyanın gücünden yararlanabilir ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

İzleme ve Ölçüm:

Uluslararası SEO çabalarınızın başarısını ölçmek için temel performans göstergelerini (KPI) izlemek ve ölçmek web sitenizin performansı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlar. Her hedef pazar için organik arama sıralamalarını, organik trafiği, dönüşüm oranlarını ve kullanıcı etkileşimi ölçümlerini izleyebilirsiniz. Farklı bölgelerdeki kullanıcı davranışı ve tercihleri ​​hakkında fikir edinmek için Google Analytics gibi analiz araçlarından yararlanmak bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır. Web sitenizin performansını sürekli olarak optimize etmek için verilere dayalı olarak stratejinizi ayarlayabilirsiniz. İşte stratejinizi yönlendirmek için uygulayabileceğiniz bazı ipuçları:

 • Her hedef pazarda hedeflenen anahtar kelimeler için web sitenizin sıralamasını takip edin. Optimizasyon çalışmalarınızın etkinliğini değerlendirmek için zaman içindeki değişiklikleri izleyin.
 • Web sitenizin her bir hedef pazardan aldığı organik trafik miktarını ölçün. Trafik modellerini karşılaştırın ve iyileştirme fırsatlarını belirleyin.
 • Yerelleştirilmiş içeriğinizin, kullanıcı deneyiminizin ve dönüşüm optimizasyonu stratejilerinizin etkinliğini değerlendirmek için farklı hedef pazarlar için dönüşüm oranlarını analiz edin. İyileştirme alanlarını belirleyin ve dönüşüm oranlarını optimize etmek için A/B testi uygulayın.
 • Kullanıcıların her bir hedef pazarda web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini anlamak için hemen çıkma oranı, sayfada geçirilen süre ve oturum başına sayfa sayısı gibi ölçümleri inceleyin. Yüksek etkileşim içeren sayfaları ve kullanıcıların bırakıyor olabileceği alanları belirleyin. Ardından düşük performans özelliklerini iyileştirmek için kolları sıvayın.
 • Yerel kullanıcı davranışı, pazar eğilimleri ve rakip analizi hakkında daha derin içgörüler elde etmek için ülkeye özgü analiz araçlarını veya platformlarını kullanın. Google farklı ülke ve dil seçenekleri için yararlanabileceğiniz ücretsiz analiz araçları sunar.
 • Raporlama ve Analiz: Uluslararası SEO çabalarınızın ilerlemesini izlemek için düzenli raporlar oluşturun. Trendleri, fırsatları ve daha fazla optimizasyon gerektiren alanları belirlemek için verileri analiz edin.

Ürün ve hizmetlerinizi global bir ölçeğe taşımak, stratejik bir yaklaşım gerektirir. Farklı pazarların trend ve dinamiklerini anlayarak, kapsamlı araştırmalar yaparak, içeriğinizi ve web sitenizin teknik yapısını optimize ederek ve güçlü geri bağlantılar oluşturarak web siteniz için küresel fırsatların kapılarını aralayabilirsiniz. 

İyi yürütülen bir uluslararası SEO stratejisi uygulamak, yalnızca arama motoru sonuçlarındaki görünürlüğünüzü artırmakla kalmaz, aynı zamanda hedeflenen organik trafiğin artmasına, kullanıcı deneyimini iyileştirilmesinek ve sonuçta uluslararası pazarda daha yüksek dönüşümlere ve iş büyümesine yol açar.

Daha fazla faydalı SEO ipucundan anında haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin:

https://www.youtube.com/@icerikbulutucom

https://www.instagram.com/icerikbulutucom/

https://twitter.com/icerikbulutu

İçerik Bulutu

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar

İlk Yorumu Başlat