icerik-nasil-uretilir

Hızlı İçerik Nasıl Üretilir?

Hayatınızı içerik üreterek kazanıyorsanız, hız önemlidir. İçerik başına para kazandığınız bir sistemle çalışıyorsanız hız, kazancınızı belirler. Bazı içerik üreticileri doğal olarak hızlı içerik yazma yeteneğine sahiptir. Bazılarının ise bu konuda kendilerini geliştirmesi gerekebilir. Siz de “Hızlı İçerik Nasıl Üretilir?” sorusunun yanıtını arıyorsanız bu ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Ne kadar pratik, o kadar hız

İçerik üretiminde hız, deneyimle doğru orantılı. Yani henüz kariyerinin başında bir içerik üreticisiyseniz ilk zamanlarda deneyimli içerik üreticilerinden daha yavaş olmanız doğal. Bunu aşmanın tek yolu da bol bol yazmak, her fırsatta yazmak… Pratik yapmaya yeteri kadar önem verirseniz bir süre sonra içerik üretmek sizin için çok daha keyifli hale gelecek ve hiç ummadığınız kadar hızlanmış olacaksınız.

Çalışma ortamınızı hazırlayın

Doğrudan içerik üretimi süreciyle ilgili olmasa da çalıştığınız ortamı dikkatinizi dağıtacak faktörlerden arındırmak, size epey hız kazandırır. Öncelikle acil yapılması gereken başka işleriniz varsa onları halledin, e-postalarınızı kontrol edin, sosyal medya mesainizi tamamlayın, akıllı telefonunuzu çalışma masanızdan uzaklaştırın. Suyunuzu, çayınızı, kahvenizi alıp ekran karşısına oturduktan sonra sadece ve sadece içeriğinizi üretmeye odaklanın.

Bildiğiniz konulardan başlayın

İçerik üretiminde başarıya ulaşmak için araştırma konusunda da istekli ve yetenekli olmanız şart. Çünkü kaliteli içerik yazabilmenin ilk aşaması, farklı ve güvenilir kaynaklardan bolca araştırma yapmak. İyi bir içerik üreticisi elbette, yeterli araştırmayla pek çok farklı konu hakkında içerik üretebilir. Ancak hedefiniz hızlı içerik üretmek ise durum biraz değişiyor…  Araştırma aşamasını daha kısa tutabilmek için hakkında hiçbir fikriniz olmayan konulara yönelmek yerine ilgi ve uzmanlık alanlarınıza hitap eden, yetkin olduğunuz konularda yazmaya öncelik verebilirsiniz. Bu sayede hem araştırma ve üretim süreçleriniz hızlanır hem de yaptığınız işten daha fazla keyif alırsınız.  

Okuma Önerisi: İçerik Üreticilerinin En Sık Karşılaştığı Problemler ve Çözüm Önerileri 

İçerik kurgusunu önceden tasarlayın

Kaliteli içerik üretiminin altın kurallarından biri de içerik kurgusunu sağlam tutmaktır.  Bunun için de içeriği yazmaya başlamadan önce içerik kurgusunu oluşturmak en doğrusudur. İster zihninizde ister kağıt üzerinde içeriği nasıl ele alacağınıza, hangi konulara değineceğinize ve giriş-gelişme-sonuç bölümlerinde nelerden bahsedeceğinize dair bir plan yapın. Elbette içeriği yazarken kurguya dair planlarınız belli oranda değişebilir. Yine de içerik kurgusuyla işe koyulmak hızınızı epey artırır. 

Takıldığınız noktaya daha sonra dönün

Doğru kelimeyi, doğru eylemi bir türlü bulamıyorsunuz. Zihninizden geçenleri bir türlü ifade edemiyorsunuz. Giriş paragrafında bir türlü istediğiniz etkiyi sağlayamıyorsunuz… Bu tür tıkanıklık anlarını her içerik üreticisi yaşayabilir. Eğer bir cümleye, bir paragrafa takıldıysanız dakikalarınızı aynı noktada geçirmektense bir sonraki aşamaya atlayın. İçeriği tamamladığınızda takıldığınız noktaya dönün ve yeniden, farklı bir gözle bakın.

Önce yazın, sonra düzenleyin

Elbette ürettiğiniz her içeriği kontrol etmeli ve gerekli gördüğünüzde düzeltmelisiniz. Yeter ki bunu doğru sıralamayla yapın. İçeriğinizi üretirken sürekli başa dönüp düzenleme işine girişirseniz hızınız ciddi anlamda sekteye uğrar. En iyisi önce hiç arkanıza bakmadan içeriği tamamlamak, son noktayı koyduktan sonra başa dönerek tüm içeriğinizi okumak ve düzenlemek…

Okuma Önerisi: Nihai Metin Kontrol Listesi: Online Metninizin Her Bir Öğesini En İyi Şekilde Düzenlemek İçin Sormanız Gereken 51 Soru 

Kısa molalar verin

Evet, mola vermek hızlı içerik üretmeye engel gibi görünüyor. Ancak çok sıkıldığınızda, takıldığınızda kendinizi zorlayıp kaosu artırmak yerine kısa bir mola verin. 5-10 dakikalık bir molanın ardından tekrar ekran karşısına oturduğunuzda yollarını gözlediğiniz kelimeler art arda satırlarınıza dökülebilir. Molaların üretkenliğe nasıl bir katkıda bulunduğunu test etmek istiyorsanız 25 dakikada bir beş dakika mola verme üzerine kurulu Pomodoro tekniğini deneyebilirsiniz.

Klavyenin ustası olun

Son derece teknik, ama bir o kadar da etkili bir detay… Parmaklarınız zihninizin akışına yetişemiyorsa hızlı klavye kullanımı konusunda da kendinizi geliştirmeniz gerekir. Hızlı klavye kullanımı konusunda uzmanlaşmayı zamana bırakmayın. Klavyenizi tanıyın, kısa yolları kullanmayı öğrenin. Yazı yazmak için kullandığınız uygulamanın teknik özelliklerine derinlemesine hakim olun, sunduğu araçlardan faydalanın.

İçerik Bulutu

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar

İlk Yorumu Başlat