Dijital pazarlama stratejisti Öznur Doğan (@oznurbitkisi), İçerik Bulutu Blog’undaki ilk yazısında Instagram’da bol etkileşimli içerikler üretebilmenin 15 adımını anlatıyor. Keyifli okumalar!

Instagram hayatımıza girdiğinden beri günümüzün büyük bir kısmını onu kullanarak geçiriyoruz. Bazılarımız aktif bir Instagram kullanıcısıyken bazılarımız da pasif bir şekilde diğer kullanıcıların paylaşımlarını izlemeyi tercih ediyoruz. Ancak pasif kullanıcı da olsak takip ettiğimiz o kişi, marka ya da topluluk bir içerik paylaştığında beğenmekten ve yorum yazmaktan kendimizi alıkoyamıyoruz.

İşte, takip ettiğimiz o sayfa aslında işini gerçekten iyi yapan, Instagram’da iyi içerik üreten bir sayfa… Peki, o çok severek takip ettiğimiz sayfalar gibi güzel içerikler üretip hızlı bir şekilde büyümeyi nasıl sağlayabiliriz?

Bu yazıda sizinle “Instagram’da nasıl fenomen olunur?” sorusunun cevabını paylaşmayacağım. Onun yerine Instagram’da kaliteli içerik nasıl üretilir, takipçiler nasıl etkileşimde tutulur ve bu yöntemlerle sadık bir kitle nasıl oluşturulur sorularını yanıtlayacağım.

İlgili İçerik: İşinizi Kolaylaştıracak Sosyal Medya Araçları

İlk sorumuz gelsin: Kaliteli içerik nedir?

“Kaliteli” kelimesini her zaman için bir demir leblebi olarak görürüm çünkü insanların gözünde tamamen değişkenlik gösterebilir. Ancak birden fazla açıdan kriterlere uyan, görsel ve anlamsal olarak bütün olan çalışmaları kaliteli olarak adlandırabiliriz. Peki, kaliteli Instagram içeriği nasıl üretilir? Bir Instagram içeriği nelere sahip olmalıdır?

   -İyi düşünülmüş bir konsept

   -İyi hazırlanmış bir görsel dünya

   -İyi yazılmış paylaşım metinleri

   -İyi seçilmiş etiketler

   -İyi belirlenmiş paylaşım saatleri

   -İyi kontrol edilen yorumlar ve cevaplar

Gördüğünüz gibi kalitelinin temeli “iyi”den geçiyor. Bir işi kaliteli yapmak istediğinizde onunla ilgilenmeniz, değer vermeniz ve iyi olması için çalışmanız gerekiyor. Tabii ki Instagram’da içerik üretmenin temeli bu 6 madde değil. Instagram’da içerik üretmek için çok daha fazlasına ihtiyacınız var.

En başta etkileşime ihtiyacınız var. Instagram’ın algoritma değişikliği ile birlikte daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için daha da fazla etkileşime ihtiyacınız var. Eğer içeriğinizi iyi bir şekilde kurgularsanız ve birazdan bahsedeceğim püf noktalarını uygularsanız Instagram’da kaliteli ve iyi bir içerik üretmiş olursunuz. Bu sayede kullanıcılar etkileşime geçer, siz de daha fazla kişiye hızlıca ulaşırsınız.

O zaman başlıyoruz! Instagram’da kaliteli ve bol etkileşimli içerik üretmenin 15 adımını sizlerle paylaşıyorum.

#1 – Takipçilerinizi tanıyın

Takipçi sayınız ne kadar az olursa olsun onları yakından tanıyın. Instagram’ın iş hesapları için açmış olduğu Insights (İstatistikler) bölümünden demografik bilgilerine, en çok hangi saatlerde aktif olduklarına, nerede yaşadıklarına bakın. Bunları bilmek içeriklerinizin daha iyi yayılım göstermesini sağlayacak en temel kriterlerden bir tanesidir.

Eğer akşam saat 21.00’de daha aktif oluyorlarsa paylaşımlarınızı bu saatte yapmanız çok daha doğru olacaktır. Böylece Instagram algoritmasından daha az etkilenirsiniz ve içerikleriniz daha fazla kişiye erişir.

Aynı zamanda şimdiye kadar en çok hangi paylaşımlarınızla daha çok ilgilendiklerini takip edin. Bu içeriklerin konseptlerini belirleyin ve not edin.

#2 – Bir içerik paylaşım planı hazırlayın

Daha önce paylaştığınız içeriklerden çıkardığınız sonuçlarla birlikte içerik paylaşım planı hazırlayın. Bunun için illa paylaşımlarınızı saatlere bölmenize gerek yok ancak günlere bölerseniz ve bu günlerin içine de konseptleri yerleştirirseniz önünüzü daha rahat görürsünüz.

Konseptleri belirliyor olmak ise hangi tür içerik sunduğunuza göre değişiklik gösterir. Eğer yemek tarifleri paylaştığınız bir sayfanız varsa burada tatlı, tuzlu, çorba gibi kategorileri konseptlere çevirebilirsiniz. Bir deodorant markası yönetiyorsanız içerik stratejisine uygun konseptlerle planınızı güçlendirebilirsiniz.

İlgili İçerik: Aylık Sosyal Medya İçerik Planı Nasıl Hazırlanır?

#3 – Biyografinizi kimliğiniz yapın

Kullanıcıların ilk kez karşısına çıktığınızda onların sizin profilinize bakacağını unutmayın. Profilinizin kesinlikle sizi en iyi şekilde anlatıyor olması gerekiyor. Sayfanız neyi anlatıyor, neyi amaçlıyor ya da siz kimsiniz ve nelerden hoşlanıyorsunuz? Bu sayede kullanıcılar sizinle bir bağ kurarak takip etmeye de başlayacaktır.

#4 – Farklı içerik türlerini deneyin

Bir önceki maddede de bahsettiğim gibi yalnızca fotoğraf paylaşmayın. Videolardan faydalanın, GIF’ler kullanın, hızlandırılmış ya da yavaşlatılmış videoları paylaşım planınıza ekleyin. Bu sayede takipçilerinizle tek yönlü bir iletişimde kalmamış olursunuz. Onlara farklı içerik türleri göstererek hem bu içeriği yaratmak için bir vakit ayırdığınızı göstermiş olursunuz hem de içeriğinizin daha da yayılabilir hale gelmesini sağlarsınız.

#5 – Hikaye anlatın

Instagram yalnızca bir fotoğraf paylaşmaktan ibaret değildir. O çok sevdiğimiz hesapları bu kadar severek takip ediyor oluşumuzun en büyük nedenlerinden bir tanesi de onların bize bir şeyler anlatmasıdır. Siz de kendi hikayelerinizi oluşturun. Anlatacağınız konuları hikayeleştirin ve kullanıcıların sizlerle empati kurmasını sağlayın.

Bu hikayeler bazen sevinç dolu olurken bazen hüzünlü olabilir. Bazen bir gerçeği sunabilirsiniz bazen de bambaşka bir şey öğretebilirsiniz. Ancak önemli olan neyi, nasıl anlattığınızdır. Hikayeleştirmek sizin en iyi yardımcınız olacaktır. Deneyimi paylaşmak sizi her zaman bir adım öne geçirecektir.

İlgili İçerik: Etkileşimlerinizi Artıracak Instagram Hikaye Örnekleri 

#6 – Duygulara hitap edin

İnsanız ve hayatımız tamamen duygular üzerine. Seviyoruz, özlüyoruz, üzülüyoruz, gülüyoruz, ilgi duyuyoruz, acı çekiyoruz, kızıyoruz. Tüm bu duygular bizi biz yapan şeyler. Bu yüzden paylaşım yaparken bu duyguları unutmadan, onlara hitap edebilecek şekilde paylaşımlar hazırlayın. Paylaştığınız içeriği doğru paylaşım metni ve doğru duygu ile iletirseniz takipçileriniz size daha büyük bir bağ ile bağlanacaktır.

Örneğin nostalji… Nostaljiye hepimiz bayılıyoruz. Bazen Yeşilçam’dan bir kare görmek, bazen sevdiğimiz eski yiyecekleri görmek… Bunları gördüğümüz anda bir aidiyet hissi yaşıyor ve hemen güzel anılarımızı hatırlıyoruz. Geçmişi hatırlarken mutlulukla doluyoruz ve arkadaşlarımızı da etiketleyerek bu mutluluğa davet ediyoruz. Bu şekilde bu duygu çığ gibi büyüyor ve bir bakıyorsunuz ki paylaştığınız nostaljik içerik beklediğinizden çok daha fazla etkileşim almış. İşte o zaman nostalji gibi yüksek duyguların insanlar üzerinde nasıl etki ettiğini çok daha iyi anlıyorsunuz.

#7 – Takipçilerinizden destek alın

Takipçilerinizi harekete geçirecek ve daha çok etkileşim yaratacak en güzel içerik konseptlerinden bir tanesi de UGC’lerdir (User Generated Content/Kullanıcılar Tarafından Üretilmiş İçerik). Sizin için yarattıkları içerikleri profilinizde paylaşarak diğer kullanıcıları da sizin için içerik üretmeye yönlendirebilirsiniz.

Aynı zamanda bu sadakati de artırmaya yardımcı olur. Çünkü fotoğrafını ya da videosunu paylaştığınız takipçiler sizinle bir bağ kurar ve tekrar tekrar içerik göndermeye devam eder. Bu da onları değerli hissettirir ve sadakati artırır.

#8 – Filtreleri akıllıca kullanın

Instagram bize hayata filtreler ardından bakmayı öğretti. Filtreleri kullanın ancak akıllıca kullanın. Eğer takipçileriniz çok parlak fotoğrafları seviyorsa bu filtre ile devam edin fakat her zaman yarattığınız konsepte bağlı kalarak ve buna uygun filtreler seçerek ilerleyin. Böylece hem sayfanızda bir bütünlük elde etmiş olursunuz hem de takipçiler paylaşımlarınızı gördüğü anda bunu sizin paylaşmış olduğunuzu anlar.

#9 – Mutlaka emoji kullanın

İçeriklerinizi paylaşırken metnine mutlaka emoji ekleyin. Günlük hayatımızda bu kadar sıklıkla kullandığımız duygu parçacıklarını (ben böyle adlandırıyorum) anlattığınız her şeyi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Hatta yalnızca emojilerle bile anlatmak istediğinizi anlatabilirsiniz.

Aynı zamanda emojileri bir paylaşım olarak da kullanın. Birden fazla emojinin yer aldığı bir görseli gösterip “Bugün sizi en iyi anlatan emoji bunlardan hangisi?” diye sorabilirsiniz bile.

İlgili İçerik:  Emojileri İçerik Pazarlama Stratejinize Nasıl Dahil Edebilirsiniz?

#10 – Sorular sorun

Mutlaka kullanmanız gereken içerik konseptlerinden bir tanesi de sorular. Takipçilerinize sorular sorun, onların fikrini alın ve cevap verin. Aldığınız geri bildirimler, yönlendirmeler, sorduğunuz soruya verilen cevaplar, etkileşimi artırır.  Aynı zamanda takipçilerinizin neye tepki verip vermediğini çok net bir şekilde görmüş olursunuz.

#11 – Tutarlı olun

Tüm bunlarla birlikte her zaman aklınızda olması gereken bir konu var: tutarlılık. Her zaman için tutarlı olun. Paylaştığınız görseller, yazdığınız paylaşım metinleri ve diğer her şey birbiriyle tutarlı olmalı. Çünkü takipçileriniz bu tutarlılığı görmek ister. Her seferinde onlara yeni şeyler sunmak sizin gözünüze güzel geliyor olsa da filtre kullanma konusunda olduğu gibi takipçilerin bağlılığını kırmış olursunuz. Paylaştıklarınızı takip etmekte zorlanan kullanıcı ise bir süre sonra sizden vazgeçer.

#12 – Etiketleri unutmayın

Etiketler Instagram’ın en değerli parçası. Ancak onu iyi kullanmak çok önemli. Instagram özellikle spam durumunu engellemek için etiketleri de incelmeye başladı. Eğer bir görselde içerikle tamamen alakasız etiketler varsa bu görselin erişimini düşürüyor. Bu yüzden içeriğinizle uyumlu etiketler kullanın. Bu etiketleri kullandıktan sonra sizin paylaşım türünüze benzer kişilerin de paylaşımlarını beğenerek varlığınızı başka hesaplara da hatırlatın.

#13 – Mevsimselliği kaçırmayın

Bahsettiğim mevsimsellik yaz geldi, kış geldi diye paylaşım yapmak değil. O döneme ait paylaşımları mutlaka içerik planınıza eklemek. Örneğin yaz geldiğinde görsellerin daha canlı ve enerjik olması gerekir. Bu yüzden deniz kenarında çekeceğiniz fotoğraflar çok daha fazla etkileşim alabilir. Hangi dönemde, neler paylaştığınızı bir düşünün. Hatta kendinize bir özel günler takvimi çıkartın. Bu günlerde neler paylaşabilirsiniz önceden düşünün ve sonrasında bu paylaşımları yapın.

#14 – Oyun oynayın

Takipçilerinizin daha aktif yorum yapmasını istiyorsanız onlarla oyun oynayabilirsiniz. Örneğin bir fotoğraf paylaşıp altına “Bu fotoğrafa siz isim verin. Ne olsun?” diye sorarsanız önerilerini yazmaya başlarlar. Böylece fotoğraf etkileşim alırken siz de takipçilerinizle keyifli bir oyun oynamış olursunuz.

#15 – Yarışma düzenleyin

Takipçilerinize sunabileceğiniz küçük hediyeler onları etkileşime yönlendirir. Özellikle arkadaşlarını etiketleyerek katılabileceği yarışma türlerinde erişiminiz yükselirken etkileşiminiz de katbekat artar. Bunu bir fırsata çevirin. Ancak minicik bir detayı da atlamayın. Yapacağınız yarışmada vereceğiniz ödül size uygun, sizi anlatan bir ödül olmalı. Bir araba markasının blender hediye etmesi biraz anlamsız olacaktır değil mi?

Toparlarsak;

-Her zaman etkileşim halinde olun

   -Trendleri takip edin, hızlıca uygulayın

   -Yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayın

   -Takipçilerinize güvenin, onları dinleyin

Ancak ne olursa olsun her zaman tutarlı ve bir çizgi üzerinde kalın. Sizi böyle çok sevecekler.

Öznur Doğan’ın sunumuyla Dijital İçerik Üreticiliği 101 eğitimini satın almak için hemen tıklayın. 

Instagram'da Bol Etkileşimli İçerik Nasıl Üretilir?