İçerik Bulutu Akademi'de 2021'de En Çok Okunan ve İzlenen 10 İçerik

İçerik Bulutu Akademi’de 2021’de En Çok Okunan ve İzlenen 10 İçerik

2021 yılına veda ederken İçerik Bulutu Akademi’nin yıl özetine baktığımızda oldukça verimli geçen bir yılı geride bıraktığımızı görüyoruz.

Çeşitli blog içerikleri, e-kitaplar, e-bültenler, webinarlar ve bu yıl ilkini düzenlediğimiz Content Marketing Summit ile sektör için daima canlı kalan bir kaynak olmaya çalıştık.

Dolu dolu geçen bu 2021 Akademi yolculuğumuzda bizi yalnız bırakmayan okurlarımıza ve değerli görüşleriyle sektöre katkıda bulunan uzmanlarımıza da teşekkür ederiz.

İçerik Bulutu Akademi’de bu yıl en çok hangi içeriklerin okunduğuna ve izlendiğine gelin birlikte bakalım:

1- YouTube Video Etiketleri ile İzlenme Sayınızı Artırın

Google’dan sonra en büyük ikinci arama motoru olan YouTube’da markalar arası rekabet önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Bu rekabette öne çıkmak için yapılacak YouTube SEO çalışmalarından biri olan video etiket kullanımını örneklerle ele aldığımız içeriğimiz 2021’de en çok okunanlar arasında yer alıyor.

youtube video etiketleri

İçeriğe git

2- Instagram’da Etkileşimi Artırmanın Yolları

Instagram, hedef kitlenize ulaşmak ve etkileşimli kitleden oluşan bir topluluk oluşturmak için en iyi mecralardan biridir. 

Instagram’da etkileşim kullanıcıların yayınladığınız içeriklere nasıl tepki verdiğidir. Instagram etkileşim oranınızı hesaplamak, markanızın kitlesi ile ne kadar iyi bağlantı kurduğunu ölçer. Bu içeriğimizde Instagram’da etkileşimi artırmanın 12 yolunu yazdık.

instagram etkileşim

İçeriğe git

3- İkna Edici Bir “Hakkımızda” Yazısı Nasıl Yazılır?

Markanızın kim olduğunu doğrudan hedef kitlenize aktarabileceğiniz “Hakkımızda” yazıları, tartışmasız web sitelerinin en önemli içeriklerinden birisidir. Dolayısıyla iyi bir “Hakkımızda” yazısı, ziyaretçilerin markaları tanımasına, güven duymasına ve dönüşüm yolculuğuna devam etmesine yardımcı olur.

İyi bir Hakkımızda sayfasının nasıl hazırlanacağına dair görüşlerimize yer verdiğimiz bu içerik, detaylı ve faydalı bir rehber niteliğinde olmasıyla “Hakkımızda” yazılarıyla ilgili soru işaretlerini silmeyi hedefliyor.

hakkımızda yazısı

İçeriğe git

4- Yeteneğinizi İşinize Çevirin: Nasıl İçerik Üreticisi Olunur?

İçerik üreticiliği her geçen gün hızla değişen dijital dünyada yıldızı parlayan mesleklerden biri. Tek yapmanız gereken talep üzerine (on-demand) içerik üretimini öğrenmek ve kaleminize güvenerek kaliteli içerik üretmek. Ancak içerik üreticisi olmak için işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizin için hazırladığımız rehber niteliğindeki bu içeriği okuyabilirsiniz.

nasıl içerik üreticisi olunur

İçeriğe git

5- Uzmanlara Sorduk: 2022 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

2022 Dijital Pazarlama Trendleri ile ilgili uzmanların öngörülerine yer verdiğimiz içeriğimizi bu yıl da e-kitap olarak yayınladık.

İçerik Bulutu Akademi'de 2021'de En Çok Okunan ve İzlenen 10 İçerik

Siz de yeni yıl için belirleyeceğiniz dijital pazarlama hedefleriniz için doğru bir rota oluşturma konusunda yardımcı olacak bir yoldaş arıyorsanız geleneksel serimizdeki 2022 yılı raporuna buradan ulaşabilirsiniz: Uzmanlara Sorduk: 2022 Dijital Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

6- Etkileşimlerinizi Artıracak Instagram Hikaye Örnekleri

Instagram, hikaye özelliğini devreye aldığında Snapchat’le mücadele edip edemeyeceği merak edilirken kısa sürede markaların en çok kullandığı mecralardan biri haline geldi. Öyle ki Instagram hikayelerini kullanan markalar, sadece takipçileriyle olan etkileşimlerini değil satışlarını da artırdılar.

Biz de benzer başarı hikayelerine imza atmak için bu mecrayı daha etkin kullanmayı hedefleyen markalara yönelik  ilham verici Instagram hikaye örneklerini listeledik.

instagram hikaye örnekleri

İçeriğe git

7– En Çok Kullanılan Link(URL) Kısaltma Siteleri

Link kısaltma araçları, pratik ve işlevsel olmaları nedeniyle birçok insanın yararlanmak istediği araçlar arasında yer alıyor. Bu araçlar sayesinde doğru bir şekilde link kısaltma işlemini gerçekleştirebiliyor ve uzun linklerden kurtulabiliyorsunuz.

Farklı URL kısaltma araçlarını derlediğimiz ve aradığınız, size uygun aracı bulmanız konusunda yol gösterici bir kaynak olacak bu listemiz 2021’de de en çok okunan içerikler arasında yerini alıyor.

link kısaltma siteleri

İçeriğe git

8- Türkiye’den İlham Verici Kurumsal Blog Örnekleri

Yararlı, kullanılabilir içerikler sunmak, işletmeleri için farkındalık, potansiyel müşteri ve gelir elde etmek isteyen pazarlamacılar için kritik öneme sahiptir. Kurumsal blog, bu içerikleri sunmak için en iyi kanallardan biridir.

Diğer yandan, yalnızca değerli içerik oluşturmak değil, aynı zamanda onu tüketmek için olumlu bir deneyim oluşturmak gerekir. Bu içeriğimizde bunu başarabilen 6 kurumsal bloğu inceledik.

kurumsal blog

İçeriğe git

9- Aylık Sosyal Medya İçerik Planı Nasıl Hazırlanır?

Sosyal medyanın giderek artan gücünü bu yıl da tüm etkisiyle hissettik. Artık markaların pazarlama stratejilerinin vazgeçilmez bir parçası olan sosyal medya; önemli yatırımların, emek ve zamanın ana maddelerinden biri hâline gelmiş durumda.

sosyal medya içerik planı

Konuk yazarlarımızdan Öznur Doğan, kendi deneyimlerinden yola çıkarak etkili ve kapsamlı bir aylık sosyal medya içerik planının nasıl oluşturulması gerektiğini Akademi okurlarıyla paylaştı.

İçeriğe git

10- Storytelling(Hikaye Anlatıcılığı) Nedir? Nasıl Yapılır?

Modern pazarlamanın babası kabul edilen Philip Kotler Pazarlama 4.0 isimli son kitabında, içerik pazarlamasının pazarlama uzmanlarının rolünü marka tanıtımcıları olmaktan çıkarıp hikaye anlatıcılığına dönüştürdüğüne dikkat çekiyor. 

storytelling

Siz de markanızın hikayesini nasıl aktaracağınızı merak ediyorsanız bu içeriğimize göz atabilirsiniz.

İçeriğe git

2021’de en çok izlenen 10 webinarımız ise şöyle:

1- Sosyal Medya Hesaplarını Şaha Kaldıran İçerikler Nasıl Hazırlanır?

Öznur Doğan’ın markaların sosyal medya içeriği üretirken dikkat edilmesi gerekekenleri ele aldığı webinarımız bu yılın en çok izlenen webinarı oldu.

2- Ajanslar İçin Müşteri Merkezi

2016 yılında başlattığımız ve o günden bu yana yüzden fazla ajansın faydalandığı Müşteri Merkezi ürünümüzü tanıttığımız serinin ilk videosu, 2021 yılında en çok izlenen videolarımız arasında yer aldı.

3- İçerik Bulutu Content Marketing Summit 2021 – 1. Gün

2021’de ilkini düzenlediğimiz, 12 oturum ve 33 konuşmacı ile gerçekleştirilen ve 2 gün süren Content Marketing Summit, 3000’den fazla katılımcıyı ağırladı.

Birbirinden değerli konukların “İçerik Pazarlaması” çatısı altında bir araya gelerek uzmanlık alanlarındaki görüşlerini ve tecrübelerini aktardığı zirve, Akademi’de yılın en çok izlenen videoları arasına girmeyi başardı.

4- Siteniz için En Doğru İçerik Fikirlerini Nasıl Bulabilirsiniz?

Konuk konuşmacımız Tuğçe Durmuşoğlu, web siteleri için en doğru içerik fikirlerinin nasıl bulunabileceğini webinarımızda anlattı. İçerik pazarlaması denince akıllara gelen ilk sorulardan biri olan bu soruya yanıt arayanların tıklamalarıyla webinarımız 2021’de en çok izlenenler arasında yerini aldı.

5- YMYL Siteleri için Google Core Güncellemelerini Temel Alan SEO Stratejileri

Koray Tuğberk Gübür’ü konuk ettiğimiz bu webinar en uzun süren webinarımız oldu. 2020’de yaptığımız bu webinar 2021 boyunca ilgiyle izlenmeye devam etti.

6- Nedir Bu İçerik Kürasyonu? – İlker Canikligil, Öznur Doğan

Content Marketing Summit’in ilgi çeken oturumlarından biri olan “Nedir Bu İçerik Kürasyonu?” başlıklı oturumumuz, konuk konuşmacı Flu TV’nin kurucusu İlker Canikligil’le Öznur Doğan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. İçerik kürasyonu hakkında konuşulan oturum, 2021’in en çok izlenenleri arasında bulunuyor.

7- 3rd Party Cookie Olmadan Dijital Pazarlama / Furkan Deniz Aslan

Bu sene şüphesiz değişimlerin yılıydı. Hayatın her alanında olduğu gibi, dijital pazarlama ve reklamcılık açısından da birçok değişimin yaşandığı 2021’de Google, 2022 itibariyle third party cookie’leri kaldıracağını açıkladı.

2021’deki konuk konuşmacılarımızdan Furkan Deniz Aslan, bu değişimin ne olduğunu ve sonrasında karşılaşabileceğimiz durumları bu webinarda bizlerle paylaştı.

8- Girişimler için Hedef Kitlelerini Anlama Yöntemleri – Hakan Nurakın

Kimola’da İçgörü Lideri olarak çalışan Hakan Nurakın, hedef kitlenizin kim olduğunu ve beklentilerini anlatarak girişimlerin hedef kitleleriyle olan bağını kuvvetlendirmeye yönelik görüşlerini paylaştı. 2021’de en çok izlenen videolar arasında yer alan bu webinar, girişim dünyasının önemli kaynaklarından biri olabilecek nitelikte.

9- Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlaması ile Nasıl Trafik Çekersiniz?

Dijital dünyada sağlık sektörünün yeri apayrı bir çerçevede çizili. Hemen hemen her sağlık sorununu Google’da aratmak alışkanlıklarımız arasında. Dolayısıyla sağlık sektörü ve içerik pazarlamasının ilişkisi de oldukça önemli.

Sencer Kısa ve Esat Gülen’le gerçekleştirilen bu webinarımız, sağlık sektörü için içerik pazarlaması stratejilerinin ne olması gerektiğiyle ilgili kapsamlı içgörüler sunmakta.

10- Türkiye’de E-Ticaret – Dr. Bilge Terzioğlu

E-ticaret sektörü Türkiye’de her geçen gün büyümeye devam ediyor. Twentify İçgörü Direktörü Dr. Bilge Terzioğlu’nun çevrimiçi alışverişte tüketici davranışlarını anlattığı webinarımız listeye son sıradan girdi.

2022’de de size ilham verecek içeriklerle karşınızda olacağız. Sağlıklı ve mutlu seneler…

İçerik Bulutu Akademi

İçerik Bulutu Akademi, dijital pazarlama profesyonellerinin blog içerikleri, e-kitaplar, webinarlar, online eğitimler bulabileceği bir platformdur.

İlk Yorumu Başlat